A női európai kupák negyeddöntőiben érdekelt négy magyar klubcsapat mindegyike fantasztikus sikerrel örvendeztetett meg bennünket a hét végén, ám a legértékesebb és talán a legváratlanabb diadal a Dunaferr NK-hoz fűződött. Kiss Szilárd mester tanítványai minimális előnnyel utaztak a dániai Viborgba, ahol a BL-csata visszavágóján pontosan annyira (27-26) kaptak ki, mint amennyire itthon nyertek, ezért hetesekkel kellett eldönteni a továbbjutás kérdését. Ezt a drámai párbajt 5-3-ra megnyerte a Dunaújváros, amely az elődöntő mai sorsolásán a címvédő Slagelse (dán), a Hypo (osztrák) és a Kometal Szkopje (macedón) valamelyikét kapja vetélytársul.
Megrázó és felemelő élményekben bővelkedő hónapokat tudhat maga mögött a Dunaferr női csapata. A bajnoki címvédő a 2004-2005-ös szezont is az aranyérem első számú várományosaként, a Bajnokok Ligájában pedig a végső győzelem egyik esélyeseként kezdte. Kulcsár Anita januári szörnyű halála azonban mindent összekuszált. Senki sem tudhatta, hogyan dolgozzák fel a játékosok társuk elvesztését.
A tragédiát követően magas fokú sportemberi nagyságról tettek tanúbizonyságot az újvárosiak, hiszen a BL-csoportmérkőzéseken Valenciában és Podgoricán is képesek voltak győzni. Utána hazai pályán is legyűrték a montenegróiakat, és döntetlent értek el a dán Ikast ellen, magabiztosan, bár csak a második helyen jutottak a legjobb nyolc közé.
Ferling Bernadett a viborgi visszavágón is sziporkázott, s a legeredményesebbek egyike volt (Fotó: Mirkó István)
Időközben újabb és újabb csapások érték az együttest. Lovász Zsuzsát még decemberben meg kellett műteni, őt követte Nagy Ivett, akire szintén láboperáció várt. Példátlan sérüléshullám söpört végig az újvárosiakon. Bohus Bea, Radulovics Bojana, Németh Helga és Bulath Anita hosszabb-rövidebb kényszerpihenőre szorult.
Ezután fogadta a Dunaferr a dán listavezető Viborgot a legjobb négy közé jutásért. A félidőben még négy góllal az északiak álltak jobban, a második játékrészben azonban már a határtalan lelkesedéssel küzdő újvárosiak húztak el négy találattal. A végén becsúszott néhány hibát a viborgiak könyörtelenül kihasználták, s ezzel minimálisra faragták lemaradásukat (27-26).
Vagyis a dánok elégedettek, utaztak haza. Biztosak voltak benne, hogy odahaza bármelyik európai elitgárdát legalább két góllal le tudják győzni.
Az újvárosi Bulath Anita válogatott formában játszott, s az európai porondon is letette névjegyét (Fotó: Czeglédi Zsolt)
A Dunaferr azonban kivétel volt… Megalkuvás nélküli, önbizalommal teli játék és példás fegyelmezettség jellemezte a magyarokat. Bőven volt nehéz pillanatuk, de mindig akadt valaki, aki életben tartotta a továbbjutási álmokat. Pigniczki Krisztina, Kindl Gabriella és Gáspár Gabriella vitte a prímet védekezésben, mögöttük Pálinger Katalin több alkalommal is bemutatta pazar képességeit. Elöl Ferling Bernadett hadvezéreket megszégyenítő szervezőkészséggel irányított. Bulath Anita és a néhány hete még kiegészítő embernek tekintett, mára azonban főszereplővé előlépett Vincze Melinda furfangos gólokat szerzett. Derekasan harcolt Pálffy Zsuzsa, Bohus Bea és Radulovics Bojana is.
Kiss Szilárd edzô derûlátása átragadt tanítványaira (Fotó: Meggyesi Bálint)
Németh Helga volt a csata főhőse, mert a legkritikusabb pillanatokban tudott vezéregyéniséggé válni. Klasszis góljainak, átadásainak óriási része volt abban, hogy hatgólos mínuszból, kettős emberhátrányból is fel tudott kapaszkodni a Dunaferr.
A hajrá idegölő pillanataiban még nyitott volt a továbbjutás kérdése, de a csapatok nem bírtak egymással. Az igen ritka tüköreredmény alakult ki: ezúttal a Viborg győzött 27-26-ra. Heteslövések következtek.
A dánok elkeseredetten, a mieink ezzel szemben elégedett mosollyal vették ezt tudomásul. Pigniczki, Ferling, Kindl, Bulath és Radulovics nem hibázott, míg a hazaiak közül Kiaerskou a kapufát találta el.
Jöhetett a kicsi a rakás játék: az újvárosiak az egyik legkiválóbb, profin menedzselt európai gárda otthonában ünnepelték továbbjutásukat.
A BL legjobb négy csapata közé kerülésük után - mivel a földrész egyik legjobbjával szemben érték el ezt a fantasztikus sikert - bátran szövögethetnek még merészebb álmot is. Néhány hónap leforgása alatt megjárták a poklokat, most pedig úton vannak a klub második BL-elsősége felé. ---- Bohus Bea: - A továbbjutás még jobban összekovácsolja nehéz helyzetben lévő csapatunkat. Jó volt hallani a dánok elismerő nyilatkozatait. A mi továbbjutásunk, illetve a Fradi és a Cornexi sikere után nincs értelme dán fóbiáról vagy átokról beszélni.
Pálinger Katalin: - Az egész meccsen mosolygott a csapat, ez a magabiztosságunkat jelezte. Döntőnek bizonyult, hogy az elején nem tudtak elhúzni a dánok, s ez feszültté tette őket. A rendes játékidő letelte után szinte nem is tudtam, mi következik, annyira beleéltem magam a meccsbe. Kapustársammal, Cracanával megbeszéltem, hogy felváltva védünk. Kiss Szilárd ránk bízta a döntést, talán ez a csere is megzavarta a viborgiakat.
Pigniczki Krisztina: - Néhány évvel ezelőtt a Magyar Kupa elődöntőjében, illetve fináléjában is hetesekkel győztünk. Akkor alakult ki a lövők sorrendje, akkor lettem nyitó ember. Ezúttal kicsit ódzkodtam tőle, hiszen a mérkőzés során nem is dobtam kapura, de Ferling Detti magától értetődő természetességgel szólt, hogy akkor én kezdem. Óriási fegyvertény, hogy az itthoni balul sikerült találkozó után is bíztunk magunkban, képesek voltunk összeszedetten játszani. Sikerünk önbizalmat adhat a folytatásra, de nem szabad elszállnunk.
Gáspár Gabriella: - Raduloviccsal mindig fogadunk a mérkőzésekre. Sajnos ezúttal vesztettem. Ô ugyanis döntetlent tippelt, vagyis közelebb állt a végeredményhez. Én háromgólos Dunaferr győzelmet jósoltam. A tét csoki volt, a fajtája nincs meghatározva, de kikötés, hogy különleges és nagy legyen. Szinte hihetetlen, de amit elterveztünk, azt meg is tudtuk valósítani. A percek múlásával egyre magabiztosabbak lettünk, ellenfelünk pedig elbizonytalanodott. Sorsdöntő volt, hogy nem tudtak letámadni bennünket. Védekezésben én is bátrabban kiléptem rájuk, mint idehaza, ezzel is megzavartuk őket. A büntetők előtt jól láthatóan örültünk, ezzel is idegesítettük a dánokat.
Bulath Anita: - A mérkőzés kezdetétől éreztem, hogy kivívhatjuk a továbbjutást. Már előtte megbeszéltük, hogy nem számolgatunk, hanem nagy-nagy akarattal megyünk előre. Edzőnk, Kiss Szilárd is kifejezetten vidám volt a mérkőzés előtt, ez is oldotta bennünk a feszültséget. Vincze Melindával az ifi- és az NB I B-s csapatban, illetve a juniorválogatottban is többször játszottam, ezért jól megértjük egymást. A test melletti lövéseket az edzéseken sokat gyakoroltam, ezeket külön kérte tőlem Kiss Szilárd, amikor pályára küldött. A többi érzésből jött.
Radulovics Bojana: - Azért vagyunk igazi csapat, mert amikor valakinek nem megy a játék, akkor a többiek kisegítik. Ezúttal is így történt. A hétmétereseknél a korábbi alkalmakhoz hasonlóan most is én akartam lenni az ötödik. A lelkem mélyén éreztem, hogy nekem kell eldöntenem a továbbjutást. Nem játszottam jól ezen a mérkőzésen, de hálás vagyok Istennek, hogy legalább ezt az utolsó, nagyon fontos lehetőséget kihasználtam, értékesítettem a büntetőt. ---- Kiss Szilárd mester azzal kezdte értékelését, hogy már a dániai utazás előtt hangoztatta, van esélye csapatának.
"Persze azt is hozzátettem, csak akkor juthatunk tovább, ha teljes odaadással játszunk - mondta az edző. - Fontos volt, hogy senki sem tette fel megadóan a kezét, és az elképzeléseink valóra váltak. Amikor a második játékrészben hatgólos hátrányból is fel tudtunk kapaszkodni, tizenhat tízről tizenhét tizenhétre alakítva az állást, akkor a dánoknak elfogyott a tudományuk. A végén a döntetlen is karnyújtásnyira vot, sőt a győzelmünk sem lett volna irreális, de ebben rendkívüli kockázatok rejlettek. A mérkőzés alatt szinte végig nagyon jól védekezett a csapat. A büntetőkre tulajdonképpen önmagukat jelölték ki a játékosok, a korábbi alkalmakkor már kialakult a sorrend. Bulath Anita volt ebben a körben az újonc, aki merészen vállalta, és el is bírta a heteslövés óriási terhét. A kapuscserét előre elterveztük, mert nem jó, ha egy játékos véd végig a hetesek alatt. A váltás sorrendjét a két hálóőr egymás között döntötte el.
Kiesett a Szuperkupa-győztes
Még Farkas Andrea kapus remeklése is kevés volt a Szuperkupa-győztes, BL-döntős Krim Ljubljana továbbjutásához. Maguk a macedónok is meglepődtek, hogy a szlovén fővárosban a Kometal GP Szkopje megtartott egyet az otthon szerzett háromgólos előnyéből. Ezzel a volt BL-győztes (2002) harmadszor jutott be a BL-elődöntőbe. A szlovén média máris kikezdte a Krimet, kiemelve, hogy "kiöregedett sztárok egyesületévé" vált.
Főleg Logvin hiányzott a Ljubljanából, mert ő évad közben a Hypóba igazolt (67 góllal vezeti a BL góllövőlistáját). Gunnar Prokop menedzser-edző nyolcszoros BEK- és BL-győztes südstadti csapata a dán Ikast ellen jutott az elődöntőbe.
A Szkopje soraiban orosz és ukrán csillagok mellett a török Özel is szerepet kapott, és ebben az évadban remek csapat formálódott az ukrán Andrej Portnoj edző keze alatt. A Kometal hatos védőfallal állt a ljubljanai támadások útjába. Támadásait a legendás Indira Kasztratovics vezette, s csak Farkas Andrea bravúrjainak köszönhette a Krim, hogy a szkopjeiek nem húztak el. A Krim volt kapusa, Natalija Boriszenko, a szkopjei mérkőzésen és a visszavágón is parádézott. A Szkopjében Kasztratovics 5 (1), Cigica, Todorovszka és Özel 4-4 gólt lőtt.
A kettős győzelemmel simán továbbjutó, címvédő Slagelsében Hörlykke (6 gól) volt a legeredményesebb.