Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy szinte csoda, amit a három magyar női élcsapat elért az EHF-kupa hétvégi fordulójában: a Győri Graboplast, az FTC és a Cornexi-Alcoa küzdhet a döntőbe jutásért (a negyedik együttes az elődöntőben a német HC Leipzig).
Először fordult elő, hogy a négy legjobb közé három magyar került. Közülük a Győri Graboplast Silcotaub Zalau elleni továbbjutása látszott legbiztosabbnak.
"Azt kértem a lányoktól, hogy rögtön a kezdés után nyomatékosan hozzák a zilahiak tudomására, hogy melyik csapat a jobb - vélekedett Róth Kálmán. - Így is történt. Lányaink szédületes iramban 5-0-ás vezetésre tettek szert, és ez azt jelentette, hogy összesítésben már tizennyolc gólra növekedett az előnyünk. Érett, jó játékot nyújtottak a csapat tagjai, és magabiztosan tartották előnyüket. Olyan mérkőzést játszottak, amelyen nyugodtan dőlhettünk hátra a székünkön. Később is csupán az jelentett némi gondot, hogy Mörtel és Gogirla három-három kétperces büntetést szedett össze. Ennek tudatában a védekezésünk már nem volt olyan magabiztos, mégis minden játékosomnak adtam játéklehetőséget. A továbbjutásunk egy pillanatig sem forgott veszélyben."
A győriek harciassága eredményesnek bizonyult: a Cornexi és a Fradi mellett az ETO is ott van az EHF-kupa negyeddöntőjében. (Fotó: Mirkó István)
A mester arra a kérdésre, hogy az elődöntőben Lipcsébe, Budapestre vagy Fehérvárra utazna-e szívesebben, ezt válaszolta: "A négy együttes egyenlő eséllyel pályázhat a végső győzelemre, de csalódnék, ha Lipcsébe kerülne a trófea."
A Fradi edzője, Németh András okkal büszke arra, hogy csapatához az EHF-kupa-forduló legnagyobb bravúrja fűződik.
"Amióta az FTC edzője vagyok, ritkán - például a Podgorica ellen - fordult elő együttesemmel, hogy ilyen nehéz helyzetben ennyire jól megállja a helyét - mondta. - Összeszorított foggal, profimentalitással csatáztak a lányok, és olykor emberfeletti teljesítményt nyújtottak. Pedig a mieink helyzetét - és nem csak a Fradira gondolok - össze sem lehet hasonlítani a dánokéval. Példaként említem, hogy Gudmében, amely kis falu, két csarnok plusz egy edzőterem szolgálja a GOG kézilabdázóit. A visszavágón remek kezdésünkkel megleptük ellenfelünket, amely kibillent korábbi, érezhető önbizalmából. Futott az eredmény után, de végig érezhető volt, hogy a Fradiban van erő, s képes a továbbjutásra. A már az első találkozón is kulcsszerepet játszó Tóth, Mraviková, Uhraková és Kirsner mellett Pastrovics és Kamper jó formája is döntő volt, valamint Pádár Margit is sokat javult. Védekezéséért dicsérhető Barna és Kovács. Remélem, hogy az elődöntőre újra sok szurkolónk lesz kiváncsi, valamint a tévék figyelmét is kiérdemeljük. A Cornexivel szívesen, a Győrrel semmiképpen sem szeretnénk találkozni."
A Cornexi-Alcoa HSB Holding hatgólos előnyéből három megmaradt a horsensi viszavágó végére is.
"Óriási meccs volt - kezdte Szabó Edina edző. - Tudtuk, hogy a Horsens otthon pokoli veszélyes, valamint számítottunk arra, hogy felkészült a gyors leindításainkra. Mégis mi diktáltuk a csata ritmusát. Gyakran váltogattuk a védekezési szisztémáinkat, s a dánoknak folyton igazodniuk kellett hozzánk. Ezzel el is fogyott az erejük nagyobb része. Sugár káprázatosan védett, társai pedig példásan támadtak, fegyelmezetten védekeztek. Újabb kitűnő együttest búcsúztattunk, s nem gondolunk arra, melyik ellenfél lenne jó vagy rossz az elődöntőben. Az NB I-ben és az EHF-kupában a négybe jutottunk, s velünk már csak jó dolgok történhetnek. Nem vagyunk túlságosan megelégedettek, sem elbizakodottak, ugyanakkor most már jelentősebb célokat tűzhetünk magunk elé." ---- Micsoda dráma, micsoda befejezés, micsoda zuhanás - kezdte írását a női európai kupákról a BT című dán napilap hétfői száma, amelyben az áll, hogy a Viborg-Dunaferr mérkőzést, bár büntetők döntöttek a továbbjutásról, nem szabad félremagyarázni, netán a szerencsére fogni a történteket. Az idegenben elért szoros eredményt, majd az első félidei hatgólos előnyt követően a dán bajnok csak magát okolhatta a kiesésért. Az utolsó büntetőnél a világ talán legbiztosabb kezű ítéletvégrehajtója, Radulovics nem kegyelmezett. Megszólal a lapban a hazaiak trénere, Ryan Zinglersen is, aki egy nehéz éjszaka után már kicsit nyugodtabban beszélt. Azt mondta, csapatának több együtt töltött időre lenne szüksége, mivel sok az új játékosa és sokan voltak a távozók is.
"Napjaink kézilabdájában senki sem ülhet a babérjain - vélekedett Zinglersen. - Úgy hiszem, a sportágnak jót tesz, hogy a dánokon kívül vannak más fantasztikus csapatok is Európában." Szintén a BT-ben a Cornexi továbbjutásával foglalkozó cikk azt fejtegeti, hogy a hazaiak egygólos félidei vezetése nem sok jóval biztatott. A második játékrészben pedig az egykori ikasti sztár, Siti Bea szebbnél szebb gólokkal döntötte el a mérkőzést a magyarok javára.
A Ferencváros gudmei találkozójáról szólva megjegyzi a BT, hogy a múlt heti egygólos budapesti vereséget imponáló eredményként fogadta a dán közvélemény. A hazaiak kezében volt minden nyerő lap, mégis elmaradt a várt győzelem.
A másik nagy dán napilapban, az Ekstra Bladetben az egyetlen dán továbbjutó, a Slagelse edzője, Anja Andersen mondott véleményt együttese hazai riválisairól, s nem rejtette véka alá csalódását.
"Különösen a Viborg kiesése lepett meg - mondta. - Jó eredményt ért el idegenben, ami után hatalmas csalódás, hogy nem jutottak a négy közé. A keddi sorsolásig mi nem foglalkozunk azzal, hogy ki lesz az ellenfelünk, de nagyon örülnénk, ha a második mérkőzést hazai pályán játszhatnánk. Abban pedig teljesen biztos vagyok, hogy ismét mi nyerjük a BL-t."
Ugyanitt a GOG Gudme edzője, Peter Bruun azon kesereg, hogy az FTC ellen egyszer sem tudtak tetemesebb előnyt szerezni. "A Ferencváros lényegesen jobb csapat, mint amire az első találkozó után számítottunk, s megérdemelte a továbbjutást" - így a szakember.
Keményen bírált kommentárjában az Ekstra Bladet szakírója, Finn Stilling: "Ha a magyar játékosok és vezetők most a hasukat fogják a nevetéstől, azt meg kell értenünk Dániában. A rengeteg pénzzel telepumpált dán klubok, amelyek előszeretettel nevezik a dán ligát a világ legjobb bajnokságának, a hétvégi 3-0-ás magyar siker után elgondolkozhatnak, hogy mennyi az igazságtartalma a fenti állításnak." ---- Sokan azt állítják, nagy előny, ha a kupapárharc visszavágóját hazai környezetben játszhatja egy csapat. Ezzel szemben a négy női európai kupa negyeddöntőinek 16 párharcából 13-szor az az együttes jutott tovább, amely az első mérkőzés házigazdája volt.
A BL-ben a csoportmásodikok - köztük a Dunaferr - kezdték otthon a negyeddöntőt, de kizárólag a spanyol Elda Prestigio vérzett el, mégpedig a címvédő dán Slagelsével szemben. A hírügynökség megállapítja: az EHF-kupában taroltak a második összecsapásra utazók: mindhárom magyar csapat és a német HC Leipzig. A KEK-ben az egy körrel korábban a Vácot búcsúztató német Nürnberg meglepetésre kiejtette a BL-ből átkerült orosz Lada Togliattit.
A még versenyben lévő 16 együttes közül négy magyar, négy német, kettő-kettő norvég és horvát, míg Macedónia, Ausztria, a világbajnok Franciaország és az olimpiai bajnok Dánia csak egy-egy gárdával képviselteti magát. Mivel a Challenge-kupában nem indult magyar csapat, a három legelőkelőbb sorozatban (BL, EHF-kupa és KEK) szereplő négy együttes révén a magyarok számítanak a legsikeresebbnek.