Öngól, korai sérülés, kiállítás – ez sok volt Svájcnak a spanyolok ellen

2021.07.02. 17:50
Spanyol gólöröm (Fotó: AFP)
Elsőként Spanyolország jutott be a legjobb négy közé a labdarúgó Európa-bajnokságon, miután a péntek kora esti szentpétervári negyeddöntőben 120 perces csatát követően, 11-esekkel legyőzte Svájcot. A spanyolok egy öngólként elkönyvelt megpattanó lövéssel korán előnybe kerültek, Svájc a második félidő derekán egyenlített, és bár Vladimir Petkovic csapata a 77. percben emberhátrányba került, kihúzta a rendes játékidőt, majd a hosszabbítást is. A tizenegyespárbajban mindkét fél hibázott, a spanyolok kevesebbet – ők jutottak be az elődöntőbe!

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NEGYEDDÖNTŐ
SVÁJC–SPANYOLORSZÁG 1–1 (0–1, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 1–3
Szentpétervár, Gazprom Aréna, 24 764 néző. Vezette: Oliver (angol)
SVÁJC: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodríguez – Widmer (Mbabu, 101.), Freuler, Zakaria (Schär, 101.), Zuber (Fassnacht, 90+2.) – Shaqiri (Sow, 81.), Seferovic (Gavranovic, 82.), Embolo (Vargas, 23.). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
SPANYOLORSZÁG: Unai Simón – Azpilicueta, Laporte, Pau Torres (Thiago, 113.), Jordi Alba – Koke (M. Llorente, 90+1.), Busquets, Pedri (Rodri, 119.) – Ferran Torres (Oyarzabal, 91.), Morata (Gerard, 54.), Sarabia (Olmo, a szünetben). Szövetségi kapitány: Luis Enrique
Gólszerző: Shaqiri (68.), ill. Zakaria (8. – öngól)
Kiállítva: Freuler (77.)

SZÖVEGES KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A 70. perc felé közeledve fellengzősen még úgy összegezhettünk volna, hogy a mérkőzés már a 8. percben eldőlni látszott, majd az első félidő közepére nagyjából el is dőlt. Pedig hol volt még a vége…!

A svájciak eleve az eltiltott csapatkapitányuk, Granit Xhaka nélkül voltak kénytelenek kiállni, és a franciák elleni nyolcaddöntőben tanúsított hősies helytállásuk után Fortuna mintha gyorsan elengedte volna a kezüket: a 8. percben kaptak egy roppant balszerencsés gólt – Jordi Alba 20 méteres, ballábas kapáslövése a Xhakát helyettesítő Denis Zakaria lábán megpattanva jutott a hálóba (0–1) –, majd a 23. percben sérülés miatt le kellett cserélni egyik támadójukat, Breel Embolót.

EGY KIS STAT: Spanyolországot már három öngól segíti ezen az Európa-bajnokságon (kettő volt a szlovákok ellen); nagy tornán (vb, Eb) korábban egyetlen válogatott sem volt ilyen szerencsés. (Opta)

Jordi Alba (18) lövése után szereztek vezetést a spanyolok (Fotó: AFP)
A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!
Jordi Alba (18) lövése után szereztek vezetést a spanyolok (Fotó: AFP) A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

Korán hátrányba kerülni a torna egyik favoritja ellen, kényszerből változtatni az egyébként is megbontott csapaton – nem a legjobb előjelek a folytatásra. Vladimir Petkovic emberei természetesen nem törődtek bele a sorsukba, többször eljutottak a spanyol kapu közelébe, csakhogy a szünetig nem tudtak veszélyt teremteni, kiharcolt szögleteik veszendőbe mentek, a kaput egyszer sem találták el.

A spanyolok nagyon megbecsülték a korán ölükbe hulló lehetőséget, nem vállaltak kockázatot, ha náluk volt a labda – ahogy szokott, sokat volt náluk –, finoman fogalmazva nem türelmetlenkedtek.

A spanyol hozzáállás hasonló volt a második játékrész elején is, bár Dani Olmo becserélése, két gyors meglódulása jelezte, hogy Luis Enriquének nem lenne ellenére a gyors második gól. Eközben a svájciak tovább növelték fölényüket a szögletversenyben, az 57. percben már a nyolcadiknál tartottak, annál éppenséggel centiken múlt az egyenlítésük – Zakaria alig fejelt a bal kapufa mellé.

A 65. percben jött az újabb figyelmeztetés: a svájciak a meccs folyamán először eltalálták a kaput! Steven Zuber estében, közelről leadott lövését Unai Simón még védte, aztán a 68. percben Fortuna visszakacsintott a „kicsikre”: jobb oldali, veszélytelennek látszó támadás során Pau Torres és Aymeric Laporte odaszerencsétlenkedte a labdát Remo Freuler elé, aki középre játszott, és Xherdan Shaqiri jobbal a jobb sarokba gurított (1–1).

Xherdan Shaqiri (23) egyenlített (Fotó: AFP)
Xherdan Shaqiri (23) egyenlített (Fotó: AFP) A GÓL A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

Felpörgött a mérkőzés, kard ki kard utolsó húsz percre készülhettünk, csakhogy jött az újabb fordulat: a 77. percben Michael Oliver játékvezető azonnali piros lappal zuhanyozni küldte Freulert, aki egy veszni látszó labdára csúszva kisodorta Gerard támaszkodó lábát.

EGY KIS STAT: Remo Freuler a második olyan labdarúgó az Eb-k történetében, aki egy mérkőzésen közreműködik gólban (szerez vagy előkészít), és piros lapot kap. A portugál Nuno Gomes volt az első a franciák elleni 2000-es meccsen. (Opta)

Remo Freuler (pirosban) érkezik, hamarosan villan a lap (a piros) (Fotó: AFP)

Innentől mindkét fél a rivális döntő hibájára vadászott: a spanyolok a támadótérfélen járatva a labdát keresték a rést az ellenfél védelmén, az emberhátrányban kontrákra ítélt svájciak a sok jó spanyol passz között lesték az áhított egy végzetesen rosszat.

A rendes játékidő végéig nem csúszott be hiba sem itt, sem ott.

A hosszabbítás első felében sem: a spanyol nyomás alatt recsegett-ropogott a svájci védelem, csakhogy Yann Sommer bravúrok sorozatával elhárított minden veszélyt. A svájci kapus a ráadás második tizenöt percében is rendre oda helyezkedett, ahová a labda jött – és nemegyszer jött. Védési mutatójának javulása részben persze annak is köszönhető, hogy a spanyol lövések/fejesek vagy nem voltak elég erősek, vagy nem voltak elég helyezettek.

EGY KIS STAT: Xherdan Shaqiri gólja után a tizenegyesekig Svájc már egyszer sem lőtt kapura, az utolsó 23 kísérlet a spanyoloké volt. (Opta)

Yann Sommer ezúttal is remek formában védett (Fotó: AFP)

Egy szó mint száz, újabb gól nem született, jöhetett a tizenegyespárbaj, amely bár Sergio Busquets kapufájával kezdődött, és amelyben bár Sommer megint védett egyet, mint a franciák ellen – végül a spanyolok örömtáncával ért véget. Svájci részről Schär, Akanji és Vargas is hibázott (Unai Simón két kísérletet védett – őt választották a meccs emberének!), két spanyol csereember, Gerard és Mikel Oyarzabal nem, így Spanyolország 3–1-re megnyerte a párbajt, és továbbjutott.

A spanyolok a négy között Olaszországgal találkoznak majd, amely a péntek késő esti müncheni negyeddöntőben 2–1-re legyőzte Belgiumot.

EGY KIS STAT: Spanyolország nyerte meg eddig a legtöbb tizenegyespárbajt az Eb-k történetében, négyet az ötből (az 1996-os torna negyeddöntőjében Anglia ellen veszítette el azt az egyet). (Opta)
MÉG EGY KIS STAT: Spanyolországé a hatodik olyan válogatott, amelyik egy Eb-n két olyan csatát is megnyert, amelyen hosszabbítást történt. Az előző öt megnyerte azt a tornát. (Opta)

Mikel Oyarzabal a meccset eldöntő tizenegyese után a többiekkel ünnepel (Fotó: AFP)

A SVÁJCI KERET
KAPUSOK: 1 – Yann Sommer (Mönchengladach – Németország), 12 – Yvon Mvogo (PSV Eindhoven – Hollandia), 21 – Gregor Köbel (VfB Stuttgart – Németország)
VÉDŐK: 13 – Ricardo Rodríguez (Torino – Olaszország), 22 – Fabian Schär (Newcastle United – Anglia), 5 – Manuel Akanji (Borussia Dortmund – Németország), 4 – Nico Elvedi (Mönchengladbach – Németország), 3 – Silvan Widmer (Basel), 17 – Loris Benito (Bordeaux – Franciaország), 2 – Kevin Mbabu (Wolfsburg – Németország), 25 – Eray Cömert (Basel), 24 – Becir Omeragic (FC Zürich), 26 – Jordan Lotomba (Nice – Franciaország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 – Granit Xhaka (Arsenal – Anglia), 23 – Xherdan Shaqiri (Liverpool – Anglia), 14 – Steven Zuber (EintrachtFrankfurt – Németország), 6 – Denis Zakaria (Mönchengladbach – Németország), 8 – Remo Freuler (Atalanta – Olaszország), 20 – Edimilson Fernandes (Mainz – Németország), 15 – Djibril Sow (Eintracht Frankfurt – Németország)
TÁMADÓK: 9 – Haris Seferovic (Benfica – Portugália), 18 – Admir Mehmedi (Wolfsburg – Németország), 7 Breel Embolo (Mönchengladbach – Németország), 19 Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb – Horvátország), 11 Ruben Vargas (Augsburg – Németország), 16 – Christian Fassnacht (Young Boys)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Vladimir Petkovic

A SPANYOL KERET
KAPUSOK
: 23 – Unai Simón (Athletic Bilbao), 1 – David de Gea (Manchester United – Anglia), 13 – Robert Sánchez (Brighton – Anglia)
VÉDŐK: 14 – José Gaya (Valencia), 18 – Jordi Alba (Barcelona), 4 – Pau Torres (Villarreal), 24 – Aymeric Laporte (Manchester City – Anglia), 12 – Eric García (Manchester City – Anglia), 3 – Diego Llorente (Leeds United – Anglia), 2 – César Azpilicueta (Chelsea – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 – Marcos Llorente (Atlético Madrid), 5 – Sergio Busquets (Barcelona), 16 – Rodri (Manchester City – Anglia), 26 – Pedri (Barcelona), 10 – Thiago Alcantara (Liverpool – Anglia), 8 – Koke (Atlético Madrid), 17 – Fabián Ruiz (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: 19 – Dani Olmo (RB Leipzig – Németország), 21 – Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), 7 – Álvaro Morata (Juventus – Olaszország), 9 – Gerard Moreno (Villarreal), 11 – Ferran Torres (Manchester City – Anglia), 20 – Adama Traoré (Wolverhampton – Anglia), 22 – Pablo Sarabia (PSG – Franciaország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Enrique