Itt van az ősz, itt van újra, szépen lassan mindegyik téli sportágban véget ér a nyári álom, s új kihívások tömkelege várja az utánpótláskorú fiatalokat. Nincs ez másképp a curlingben sem: az előző szezonban sporttörténelmi EYOF-debütálásként bronzérmet nyerő vegyescsapat két helyenugyan megváltozott az idei szezonra, az együttes így is kiválóan muzsikál: szeptember elején megnyerte a nívós Austria Open felkészülési versenyt. Szarvas Gábor, a juniorok edzője a sikertől függetlenül annak örül igazán, hogy tanítványai újabb erős, számukra ismeretlen csapatok ellen tehették próbára képességeiket.
A junior vegyescsapat megnyerte a kitzbüheli felkészülési versenyt • Forrás: Magyar Curling Szövetség
„Hol is kezdjem? Először is rendkívül fontosnak tartom, hogy elitkategóriás, nemzetközi versenyeken vehetünk részt, elmondhatatlanul sokat tanultak a fiatalok Kitzbühelben. Rögtön az első mérkőzésen a korábbi világbajnok német Andrea Schöpp csapatával nézhettünk farkasszemet, felejthetetlen élmény marad, még akkor is, ha kikaptunk. Aztán viszont az összes párharcunkat megnyertük, a döntőben az osztrák férfiválogatottat tudtuk felülmúlni, ami óriási bravúr. Mindezt úgy, hogy újonnan formálódó csapatunk most először vett részt ebben a felállásban nemzetközi viadalon.”
A szarajevói EYOF-on dobogóra állt sikercsapat két személyi változáson is átesett a történelmi bronzérem megszerzését követően: Tatár Lőrinc és Szarvas Kristóf maradt, ellenben Biró Blanka és Dobor Regina helyét Joó Linda, valamint Nagy Laura vette át. A vezetőedző szerint cseppet sem gyengült az együttes, a nemzetközi mezőny viszont megizmosodott a nyáron.
„Edzőként persze fél szemmel a potenciális ellenfeleket is megnézem, bátran ki merem jelenteni, hogy idén még nehezebb dolgunk lesz a kiemelt utánpótlásversenyeken. Noha a szövetség már több támogatást nyújt a junioroknak, mint a felnőtteknek, egész egyszerűen vannak országok, amelyek ellen szinte ledolgozhatatlan hátrányból indulunk. Idén Lausanne-ban tartják az ifjúsági olimpiát, na, arrafelé például minden ötödik faluban van pálya, miközben Magyarországon csak a kamaraerdein tudunk játszani. Persze, imádjuk, csak egészen más színvonalú egy olimpiai helyszín.”
A szűkös infrastruktúra több kérdést is felvethet, a magyar curlingesek lelkesedése azonban megkérdőjelezhetetlen. Nyáron, amikor a Kamaraerdő is bezárja kapuit, sem tétlenkednek: a jég nélkül is játszható „floor” változat lehet a kulcs a hazánkban kevésbé ismert sportág tömegbázisának növelésében.
„Itthon sajnos nincs sok lehetőség a curling kipróbálására, így remek kezdeményezésnek gondolom a floor curlinget, hiszen ezt évszaktól függetlenül bármikor lehet űzni. Remélem, minél hamarabb megsokszorozódik a pályák száma, és akkor óriási gyarapodást érhetünk el az utánpótlásban. Jelenleg nagyjából húszan vannak a juniorok, vagyis ezen még javíthatnánk, nem is keveset.”
De a „kevesebb néha több” elv alapján speciális tehetséggondozásban részesülhet az a néhány lelkes gyerek, akit valamilyen oknál fogva magával ragad a játék.
„Abból főzünk, amink van. Összességében szerintem nem tévedek nagyot, ha azt mondom, hogy a versenyzői létszámmal arányosítva kifejezetten sikeresek vagyunk a különböző világversenyeken. Főleg a vegyes párosra, illetve vegyescsapatokra koncentrálunk, felismertük, hogy ezekben a kategóriákban érhetünk oda a nemzetközi elit nyakára. Szerencsére úgy fest, hogy a curling trendjeivel jó irányba haladunk, mert néhány éve megreformálták a sportágat és azt mondták, hogy akkor ettől kezdve az ifjúsági olimpián vagy az EYOF-on már csak a vegyescsapatoknak jut szerep. Bízunk benne, hogy Lausanne-ban újra sikerülhet érmet szereznünk, előtte pedig Finnországban rendeznek junior-világbajnokságot, amelyen lány- és fiúcsapatunknak is az A-csoportos vb-re kijutás a cél.”
További korosztályos hírek CURLINGBEN a sportági aloldalunkon.