Nem nevezhető hétköznapinak azt, ahogyan a 18 éves kardvívó, Pusztai Liza hangolt az olimpiai kvalifikációs sorozatra:a foggiai junior Eb-vel, valamint a toruni világbajnoksággal indult az egész. Olaszországban egyéniben a dobogó legfelső fokára állhatott, míg a csapattal bronzérmet szerzett. Lengyelországban a csapattal sikerült aranyérmet nyernie, egyéniben viszont a negyeddöntőben kiesett; hatodik lett. Ezt követően állt fel a moszkvai Grand Prix-verseny dobogójának harmadik fokára egyéniben, és ezáltal bekerült a felnőtt-világranglista legjobb tíz versenyzője közé. Mindez a düsseldorfi Európa-bajnokság előtt történt, amelyen ugyancsak remekelt a klasszis...Pusztai Liza hangolt az olimpiai kvalifikációs sorozatra:a foggiai junior Eb-vel, valamint a toruni világbajnoksággal indult az egész. Olaszországban egyéniben a dobogó legfelső fokára állhatott, míg a csapattal bronzérmet szerzett. Lengyelországban a csapattal sikerült aranyérmet nyernie, egyéniben viszont a negyeddöntőben kiesett; hatodik lett. Ezt követően állt fel a moszkvai Grand Prix-verseny dobogójának harmadik fokára egyéniben, és ezáltal bekerült a felnőtt-világranglista legjobb tíz versenyzője közé. Mindez a düsseldorfi Európa-bajnokság előtt történt, amelyen ugyancsak remekelt a klasszis...
Amióta vívó kontinensviadalt rendeznek, a magyar női kardcsapat még sosem jutott döntőbe. Németországban ugyanakkor sikerült a csoda, mert a negyeddöntőben az ukránokat, az elődöntőben a világbajnok és ranglistavezető franciákat múlta felül az alakulat. A megálljt végül az oroszok parancsolták Lizáéknak, így a nagyon szépen fénylő, történelmi ezüstéremmel kellett beérniük.
„A sorsolást figyelembe véve, álmodni sem mertünk a fináléról. Csodálatos élmény volt, hihetetlen emlék marad. Már az is nagy szó volt, hogy az ukránok fölé kerekedtünk, de a franciák legyőzése már minden képzeletünket felülmúlta. Az oroszokkal szemben az volt a baj, hogy mindössze egy asszót tudtunk megnyerni; hiába kaptunk ki csupán egy-két tussal, a hátrány felgyülemlett. Azon a napon valóban az oroszok voltak a legjobbak, ám mindent összevetve, továbbra is a franciákat tartom a legjobb egységnek”− emlékezett vissza ifjúsági olimpiaiaranyérmes, Európa- és világbajnokunk.
Pusztainak az egyéni megméretés nem úgy sikerült, ahogyan azt előzetesen várta; az első párharcot könnyedén abszolválta a belorusz Darja Andrejevával szemben, viszont a nyolc közé jutásért a francia Charlotte Lembach útját állta.
„Persze, közvetlenül a csörte után el voltam kenődve, mert meglehetett volna a továbbjutás, így elégedett sem lehetek. Úgy fogom fel, hogy nem jöhet össze mindig minden, majd a világbajnokságon kompenzálom”− értékelt mosolyogva a BVSC-Zugló fiatalja.
Ha pedig már említette a vb-t...Budapesten kezdődik július 15-én. Liza amondó, könnyebb dolga lesz idehaza, mint Németországban volt:
„Szerintem a legjobb női kardvívók Európában vannak, tehát a világbajnokság mezőnye felhígul a többi ország részvételével. Ráadásul kiemeltként vághatok neki a versenynek, így a selejtezőben sem kell pástra lépnem. Nem szeretek előre kitűzni célokat. Annyit fogalmaztam meg, hogy a tudásom legjavát nyújtsam. Ha ez sikerül, akkor biztos, hogy nem panaszkodhatok az eredményre sem.”
Az ifjú bajnok korábban arról beszélt oldalunknak, hogy nyolcvan százalék esélye van a női kardcsapatnak a 2020-as, tokiói olimpiai kvalifikációra. Ezt most újra átgondolta, és így vélekedik:
„Szerintem most van ennyi az esélye a kvótaszerzésünknek. Az Eb másfélszeres pontot adott, a vb-n kétszeres a szorzó, így nagyon fontos, hogy minél előrébb végezzünk. Úgy érzem, most álltunk igazán össze egységként, úgyhogy bármire képesek lehetünk.”
További korosztályos hírekVÍVÁSBANa sportági aloldalunkon.