Elérte a válság a spanyol első osztályú labdarúgó egyesületeket: korábban a hiteltörlesztést is hitelből fizető, a zálogcédulákat is zálogba rakó csapatok is bőszen vásárolgattak, most viszont augusztus 5-én, csütörtök éjjel a liga összmérlege az átigazolásokat tekintve pozitív, azaz 27 millió euró plusszal állnak. Csak a viszonyítás kedvéért: a tavalyi „jött-mentek idényt” negyedmilliárdos mínusszal zárták…
A Real Madridon mindenesetre nem múlik, hiszen az újdonsült edző, José Mourinho máris elköltött 51 millió eurót, bár mintha elődei hibájába ő is belefutna, hiszen sokak szerint kissé túlzó az Ángel Di Maríáért és a Pedro Léonért odaadott összeg.
A német szűrőt, Sami Khedirát viszont jó áron szerezte be a játékospiacon a portugál, köszönhetően annak, hogy a középpályást már csak egyéves szerződés kötötte a Stuttgarthoz.
Igaz, kellett is mindenképpen egy új védekező középpályás a Fernando Gago, Mahamadou Diarra, Lassana Diarra, Xabi Alonso kvartett mellé…
Cristiano Ronaldóra nagy terheket rak a mester, aki nem számíthat egy negyed évig a nemrégiben kidőlt Kakára (így aztán Rafael van der Vaart maradhat a klubnál).
Hogy a brazil jobbhátvéd, Maicon Mourinho után ered Milánóból, az nem kérdés, és egy új balhátvédre is megvan a pénz, valamint könnyen meglehet, hogy az edző egy régi bizalmi embere, Ricardo Carvalho is a királyi klubhoz teszi át székhelyét.
Royston Drenthe, Ezequiel Garay, Gago és M. Diarra gyermekei aligha madridi bölcsődébe és óvodába járnak majd az ősszel, de Karim Benzemát is több helyről csábítják (tavalyi teljesítménye ellenére is).
Két ikontól megvált viszont a klub: Raúl és Guti neve egy (siker- és egy szürkébb) korszakot jelent a Realnál, de ne feledjük, mind a ketten már 33 évesek, azaz a jövő már semmiképpen nem lett volna az övék a madridiaknál.
A Barcelona nem éppen fényesen áll anyagilag, bár manapság szinte mindenki hitelből költekezik, így a katalán megasztárcsapat is, amely jó áron el tudta adni Yaya Tourét, Dmitro Csihrinszkijen viszont rengeteget bukott (bár sok spanyol újságíró pezsgőt bontott, amikor az angolos átírásban meglehetősen bonyolult nevű védő visszatért a feladóhoz, a Sahtar Doneckhez).
Őrült összeg, de aligha kidobott pénzt a David Villáért adott 40 millió, és a brazil válogatott szélső mindenesért, Adrianóért sem kért és kapott keveset a Sevilla.
Érkezhet még a hírek szerint Mesut Özil és Marcos Senna, Cesc Fabregas ügye viszont „beállni” látszik. Lassan azokról a klubokról írunk cikket, akik nem jelentkeztek be Alekszander Hlebért a Barcánál, mellette Maxwell és Martín Cáceres is távozhat a nyáron.
Két rutinos játékostól itt is megváltak: Thierry Henry és Rafael Márquez is a New York Red Bullshoz írhatott alá, ingyen. A francia támadónak nem ajánlottak új kontraktust a barcelonaiak, a mexikói játékosnak pedig felbontották még két évig érvényes szerződését.
Anyagilag igen jól járt a Valencia, amely kiárusította legjobbjait, de korai lenne még temetni őket, hiszen Unai Emery ügyesen építgeti a jövő csapatát.
Éhes fiatalokkal elérheti újra a dobogót, igaz, (kényszer)vállalkozása magában rejti a bukás lehetőségét is – de a futball már csak egy ilyen sport.
A Valencia esetleges üldözői közül a Sevilla egy francia U21-es válogatott játékossal, Mouhamadou Dabóval pótolta Adrianót, és két olasz játékosra is szert tett (Tiberio Guarente és Luca Cigarini közül utóbbi áll nagyobb karrier előtt); az Atlético Madrid két kiváló dél-amerikai védővel, a brazil Filipével és az uruguayi Diego Godínnal erősítette meg védelmét, tehetséges fiatalokkal (Fran Mérida, Mario Suárez) középpályáját, és nem kell aggódnia a kapuvédő Roberto Jiménez eladása miatt sem, hiszen övé napjaink egyik legnagyobb kapus-ígérete, a 19 esztendős David de Gea.
Nagy meglepetésre az ötödik helyen zárt tavasszal a Mallorca, hatodikon a Getafe, most összeköti őket, hogy mind a ketten csak gyengültek a nyáron.
Meglepő módon igaz ez a Villarrealra is, ahonnan nyolcan is távoztak az egykori „fontos” emberek közül, és eddig csak a morc világ- és Európa-bajnokot, Carlos Marchenát vették meg a Valenciától, valamint kölcsönkérték a támadó középpályás Borja Valerót a West Bromwichtól.
Bilbaóban szintén két nagy kedvenctől vettek búcsút: Joseba Etxeberriától és Francisco Yestétől, és örömmel közöljük, hogy tartják magukat a hagyományhoz: csak baszk származású játékosokkal töltik fel keretüket.
Az utánpótlás-nevelés gyöngyszemei mellett leigazolták a Liverpooltól Mikel San Josét. Az U21-es válogatott középső védő kétszeresen is visszatért: egyrészt bilbaói nevelés, másrészt az elmúlt idényben kölcsönben már itt szerepelt.
A kisebb klubokra jellemző, hogy eladnak jó áron egy-egy játékost, és olcsóbb futballistákkal igyekeznek erősíteni.
Kivétel ez aló a Málaga, ahová kilencmillió eurónál is többért érkeztek „új fiúk”, például a portugál válogatott szélső, Eliseu, a venezuelai támadó, José Rondón, az argentin-olasz bekk, Hernán Malagueno és a brazil szűrő, Sandro Silva.
A Real Sociedad támadósora megerősítésére koncentrált: megszerezte Joseba Llorentét a Villarrealtól és a már 32 éves Raúl Tamudót az Espanyoltól.
Utóbbi szintén helyi népkedvenc státusznak örvendett: úgy látszik, az idei nyár a helyi kisistenek alkonya Spanyolországban…
Amikor 2004-ben spanyol bajnok (2002 után újra) és UEFA-kupa-győztes volt a Valencia, a Bajnokok Ligájára koncentráltak a „denevérek” vezetői, nem pedig arra, hogy stabil pénzügyi alapokat teremtsenek. Nyáron érkezett egy talján kommandó, méregdrágán (Emiliano Moretti, Stefano Fiore, Marco Di Vaio és Bernardo Corradi), de a BL-ből hamar kiestek, a bajnokságban pedig a 7. helyen végeztek. Nem csoda, ha ezek után nagy volt a jövés-menés a Turia-partiaknál: jött Edu, Patrick Kluivert, Miguel, Fabián Estoyanoff, David Villa, Mario Regueiro és Hugo Viana, ment Andrés Palop, Salva Ballesta, Garrido, Fabián Canobbio és Mohamed Sissoko, no és kölcsönbe az olaszok zöme. Quique Flores mester fel is vezette fiait a dobogó aljára, de akkorát nyújtózkodtak ennek örömére, hogy sok mindenük kilógott a takaró alól: ötvenmillió euró fölött költöttek Asier del Horno, Fernando Morientes, Joaquín és Francesco Tavano megszerzésére, miközben drágán megszerzett játékosokról mondtak le ingyen, és távozott az egykoron megváltóként fogadott Pablo Aimar is. Az eredmény: a BL-ben a Chelsea csak nagy csatában verte ki őket a negyeddöntőben, a pontvadászatban a 4. helyen végeztek. A végső csapást Valenciára a következő nyár hozta, amikor hetvenmilliónál is többet fektettek be új játékosokba: Iván Helguera és Timo Hildebrand ingyen érkezett, de Alexisért 6, Hedwiges Maduróért 2, Éver Banegáért 18, Sunnyért 1.8, Manuel Fernandesért 15, Nikola Zsigicsért 14, Javier Arizmendiért 12 milliót kellett átutalniuk. Erre fel a BL-ben csúfosan kiestek csoportjukból, a bajnokságban a 10. helyen végeztek, és a Spanyol Kupa megszerzése sem enyhített fájdalmaikon. Némi edzőkeringő után Unai Emeryé lett a kispad, jellemző módon ő egy teljes idény alatt 6.6 milliót költött, ennek megfelelően a La Ligában a 6. helyet elcsípte el legénysége, az UEFA-kupából pedig a csoportkörbe jutás után mindössze hat összecsapásig jutottak. Tavaly még kevesebbet költhetett Emery, ám dobogóra vezette csapatát, amelyről köztudott volt, hogy kénytelen megválni legjobbjaitól, elsősorban a helyben legendássá vált Silva, Villa kettőstől.
Valencia transzferológia, 2004-2010
2005-2006
2006-2007
2007-2008
2008-2009
2009-2010 |
BARCELONA
REAL MADRID
VALENCIA
SEVILLA
RCD MALLORCA
GETAFE
VILLARREAL
ATHLETIC BILBAO
DEPORTIVO DE LA CORUNA
ESPANYOL
OSASUNA
ALMERÍA
SPORTING GIJÓN
REAL ZARAGOZA
Távozott: Xisco (Newcastle, kv.), Sergio Canales (Real Madrid, 6.000.000), Jorge Goncalves (Olhanense, i.), Oriol (Arisz Szaloniki, i.), Brian Sarmiento (Salamanca, k.), José Moratón (Salamanca), Mario Ortíz (Conquense, k.)
MÁLAGA
REAL SOCIEDAD
HÉRCULES
LEVANTE |