Értékes pontot szerzett Mainzban a Hertha

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2021.05.03. 17:46
Inkább a mainziak (piros-fehérben) akarata érvényesült ezen a meccsen (Fotó: AFP)
A Hertha megkezdte bepótolni az elhalasztott meccseit. Az első ellenfél mindjárt az utóbbi időben remek szériát futó Mainz volt a német labdarúgó Bundesliga 29. fordulójában, Szalai Ádámmal a kezdőben. Bár a mérkőzés nagy részében a hazaiak akarata érvényesült és több nagy helyzetet kihagytak, Dárdai Pál csapata végül egy ponttal a zsebében térhetett haza Berlinbe.

NÉMET BUNDESLIGA
29. FORDULÓ

Mainz–Hertha BSC 1–1
Mainz, Opel Arena. Vezette: Sascha Stegemann
MAINZ: Zentner – St. Juste, Bell (Hack, 37.), Niakhaté – Da Costa (Brosinski, 84.), Kohr, Mwene, Barreiro, Boëtius (Latza, 84.) – Szalai Á. (Glatzel, 72.), Onisiwo (Quaison, 84.). Vezetőedző: Bo Svensson
HERTHA: Schwolow – Klünter, Stark, Dárdai M. – Zeefuik (Darida, 61.), S. Khedira (Boyata, 61.), Mittelstädt – Tousart (Ascacíbar, 61.), Guendouzi – Matheus Cunha (Radonjics, 71.), J. Córdoba (Piatek, 80.). Vezetőedző: Dárdai Pál
Gólszerző: Mwene (40.), ill.Tousart (36.)

Erőltetett menetelés, 13 nap alatt öt mérkőzés vár(t) a Herthára a koronavírus-fertőzések miatti kényszerszünet lezárultával, és mindjárt egy roppant kemény rivális, a Szalai Ádámmal a kezdőben felálló Mainz volt az első ellenfél.

A találkozó úgy kezdődött, hogy a Mainz szinte lerohanta a Herthát, és néhány perc alatt Boëtius akár két gólt is szerezhetett volna, de előbb suta mozdulattal ért a labdába, utána meg a lécről jött ki a lövése.

A Hertha beszorult, nem sűrűn tűnt fel a mainzi térfélen, így a hazai kapus akár átugorhatott volna a közeli Gutenberg Múzeumba, ha a járvány miatt nem lett volna amúgy is zárva...

A 20. percben Szalai Ádám szerezhetett volna gólt, már csak egyedül állt a kapussal szemben, ám Schwolow elképesztő bravúrral mentette a magyar válogatott csapatkapitányának pörgetését.

Magához tért a Hertha, mégis váratlan volt, hogy a 36. percben a berliniek megszerezték a vezetést. Dárdai Márton ívelt a kapu elé remekül, Toursart-ra senki sem figyelt, ő pedig 10 méterről a bal alsóba fejelt. 0–1

Nem sokáig örülhetett azonban a Hertha, mert a 40. percben olyan góllal egyenlített a Mainz, amely igazán látványosra sikerült. Mwene csapott le egy rövid felszabadításra, és egy csel után mesterien csavart a bal fölsőbe. 1–1

Az első félidő alapján a Mainz közelebb állt a vezetéshez, de a döntetlen állás miatt sem kellett szomorkodnia.

A második játékrészben inkább a küzdelem dominált, sokkal kevesebb helyzetet lehetett feljegyezni, bár a hazaiak valamivel közelebb álltak a gólhoz. A vége előtt nem sokkal ugyan Piatek megszerezhette volna a győztes gólt a Herthának, ám mivel kimaradt a lehetőség, döntetlennel ért véget a találkozó. Így a Hertha továbbra is nehéz helyzetben van, de az egy pont is több, mint a semmi a hosszú kihagyás után.

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+3. perc: Vége a meccsnek, bár a Mainz közelebb állt a győzelemhez, mégis döntetlen a vége. 1–1
90+1. perc:
Jobb oldali mainzi szöglet után Niakhaté fejelhetett teljesen tisztán, de éppen Schwolow kezébe.
90. perc: Három perc a hosszabbítás.
89. perc: A Mainz a győzelemért támad, de egyelőre nem tudott helyzetbe kerülni.

84. perc: Három mainzi csere. Da Costa helyett Brosinski, Onisiwo helyett Quaison,Boëtius helyett Latza a pályán.
82. perc: Elképesztő, mi maradt ki! Darida
remekül mozdult be a mainzi tizenhatoson belülre, majd rögvest középre tette a labdát, érkezett Piatek, és néhány lépésről az üres kapu mellé „botlatta” a labdát.
80. perc: Berlini csere, Córdoba helyett Piatek a pályán.
79. perc: Guendouzi kiválóan vette észre, hogy Córdoba őrző nélkül fut a mainzi tizenhatos felé, a labda jött is, viszont jött Niakhaté is, és távolról kiváló becsúszással szabadított fel.
73. perc: Ascacíbar rúgta meg St. Juste lábát 21 méterre a berlini kaputól. Sárga.
72. perc: Barreiro szabálytalankodott Dárdaival sárgát érően.
72. perc: Szalai Ádámot lecserélték, Glatzel állt be a helyére.
71. perc: Cserélt a Hertha, Matheus Cunha helyére jött Radonjics.
67. perc: Matheus Cunha jócskán elkésett becsúszásáért jött a sárga.
64. perc: Matheus Cunha tört be két ember között a mainzi tizenhatoson belülre, majd a kapu bal oldalát vette célba, csakhogy Zentner szép vetődéssel mentett szögletre.
62. perc: Onisiwo szerzett labdát a berlini tizenhatoson belül, majd éles szögből a kapusba lőtt, pedig mellette követte az akciót Szalai.
61. perc: Hármat cserélt a Hertha,Zeefuik helyett Darida, Khedira helyett Boyata, Tousart helyett Ascacíbar érkezett.
60. perc: Jobb oldali Mainz-szöglet után St. Juste maradt egyedül hat méterre a berlini kaputól, a fejesét viszont megfogta Zentner.
57. perc: Hűha! Mittelstädt
lövésszerű beadása talán nem akadt volna be, de Zentner azért biztos, ami biztos alapon szögletre tolta a labdát.
56. perc: Az első félidő remek helyzeteket hozott, eddig a másodikban jóval alacsonyabb a színvonal.
49. perc: Szalai kapott labdát, már a tizenhatoson belül járt, amikor Stark szerelte.
46. perc: Csere nincs, folytatódik a meccs a második félidővel.

ELSŐ FÉLIDŐ

45+1. perc: Nagy a küzdés a pályán, több helyzete volt a Mainznak, az állás azonban döntetlen. 1–1
40. perc: Mwene
sem rúg túl gyakran gólt a Bundesligában, konkrétan ez volt neki az első...

40. perc: GÓÓÓÓÓL! EGYENLÍTETT A MAINZ! Úgy tűnt, hogy egy kipattanót egyből akar kapura küldeni Mwene, de aztán inkább egyet cselezett, majd 17 méterről hihetetlen gólt csavart a bal felsőbe. 1–1
39. perc:
Nem figyelt a mainzi védelem, Matheus Cunha került nagy helyzetbe, de gyenge gurítása 7 méterről Zentner zsákmánya lett.
38. perc: Tousart rúgott bele Barreiróba egy sárgáért.
37. perc: Bellt nem is tartotta tovább a pályán Svensson, nehogy kiállítsák. Hack jött be a helyére.
36. perc: Ez volt Dárdai első gólpassza és Tousart első gólja a Bundesligában.
36. perc: GÓÓÓÓL! VEZET A HERTHA! A szabadrúgást Dárdai Márton csavarta remekül a kapu elé, érkezett Tousart, és 10 méterről a jobb alsóba fejelt. 0–1
34. perc: Matheus Cunha
ütközött Bell-lel, és nagy kiáltással a földön maradt. Csúnya szabálytalanság volt, megúszta a sárgát. Örülhetett neki, mert a pirost úszta meg ezzel.
28. perc: Barreiro lőtte el szinte lehetetlen szögből. Veszélyt nem okozott, de egy strigulának jó lesz a kapura lövések tábláján.
28. perc: Eddig sokkal jobban játszik a Mainz, viszont gólt nem sikerült szereznie.
27. perc: Szalai került helyzetbe, vagyis inkább csak labda közelébe, de Dárdai Márton valahogy elrúgta előle 5 méterre a berlini kaputól.
26. perc: Jobb oldalról érkezett a Mainz szöglete, de Stark könnyedén fejelte ki a labdát a veszélyzónából.
20. perc: Szalai kihagyta! Szalai Ádám kapott szenzációs kiugratást, már csak a kapussal állt szemben, amikor úgy gondolta, inkább átpörgeti felette, de Schwolow túljárt az eszén, és bravúrral mentett.
19. perc: Helyzet! Matheus Cunha gyorsan végezte el a szabadrúgást, laposan Guendouzihoz játszott, pedig mindenki beadást várt, a játékostárs viszont nem tudott erőt adni a lövésbe, így Zentner védett.
18. perc: Bell kapott sárgát, mert lerántotta Córdobát.
13. perc: Jobb oldali Hertha-szöglet érkezett középre, Starkról megfeledkeztek a hazaiak, a fejes viszont mellé szállt.
10. perc: Kohr sistergőse ment a Hertha kapujára mintegy 16 méterről, Schwolow azonban szépen védett.
9. perc:Boëtiusezt is kihagyta! Ezúttal viszont az ötös bal oldalánál került helyzetbe, és nem ügyetlenkedett, hanem jobbal, 3 méterről külsővel a lécet találta el.
8. perc: KIMARADT! Bal oldali nagy bedobás után Onisiwo csúsztatta tovább a labdát, éppenBoëtiuselé, aki úgy meglepődött a lehetőségtől, hogy kacskán találta el, így Schwolow könnyen védett.
5. perc: Bal oldali Mainz-szöglet után Bell fejelt a jobb felső irányába, de arasznyival célt tévesztett.
4. perc: Szalai Ádám a kezdőben kapott lehetőséget, és a meccs előtt ő tartotta a pályán összekapaszkodó hazai játékosoknak a buzdító beszédet.
3. perc: Szabadrúgással jöhetett a Hertha 20 méterre az alapvonaltól, a tizenhatos bal sarka közeléből. Matheus Cunha nem túl erős lövését könnyen fogta Zentner.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Mainz piros-fehérben, a Hertha kék-feketében játszik.

ELŐZMÉNYEK

„A terveinknek megfelelően zajlott a szombati edzésünk. Nagyon elégedett vagyok az első két nap képével.A mérkőzések alatt okosan és tiszta fejjel kell játszanunk. Lassan mindegyik játékosunk teljesen egészséges lesz”– nyilatkozta Dárdai Pál.

A magyar szakember ezután arról is beszélt, hogy már megvannak a tervei a Mainz elleni összecsapásra, és nem okoz neki gondot a kezdőcsapat kijelölése.

„A szurkolóknak és a klubnak is egy célja van, hogy a következő idényben is a Bundesligában szerepeljünk. Három meccsel kevesebbet játszottunk, viszont ha ezeken legalább négy pontot szerzünk, akkor elkerülhetünk a kiesőzónából. A maradék három találkozó azonban mindenképpen döntő jelentőségű összecsapás lesz nekünk”– folytatta gondolatait a tréner.

Április 15-én, illetve 16-án derült ki, hogy Dárdai Pál, valamint Admir Hamzagic másodedző, a játékosok közül pedig Dodi Lukebakio, Marvin Plattenhardt és Rune Jarstein megfertőződött a koronavírussal, ezért az egész gárdának karanténba kellett vonulnia két hétre. Mivel a Hertha BSC három bajnokiját el kellett halasztani, 13 nap alatt öt mérkőzést kell majd játszania. Mainzban hétfőn, a Freiburg ellen csütörtökön lépnek pályára a fővárosiak, az Arminia Bielefeldet pedig jövő vasárnap fogadják.

A Mainz elleni találkozóról Dárdai elárulta, a legfontosabb, hogy az első 45 percben a meccshiány ellenére jól játsszanak, hiszen ezután a szünetben ha szükséges, akkor kisebb elemzéseket követően lehetőségük lesz a változtatásra.

„A csapatkapitányunk, Dedryck Boyata fontos láncszem. Ha nem sérül le a vasárnapi utolsó edzésen, akkor mindenképpen a kezdőben kap helyet a Mainz ellen. Mellette Sami Khedira is fontos tagja az együttesnek, akire mindenképpen számítok, ha egészséges. Igazi vezér”– mondta a játékosokról Dárdai.

Dodi Lukebakio és Marvin Plattenhardt még csak egyéni edzéseket végez, a norvég kapus, Rune Jarstein pedig a mostani idényben már nem játszhat, mert nála súlyos volt a fertőzés lefolyása.

Dárdai Pál a sajtótájékoztató végén kiemelte, neki jelenleg az a legfontosabb, hogy a kitűzött négy pontot megszerezzék a három találkozón, a későbbiekről pedig utána lehet majd gondolkodni.