Capello: Vessünk véget a játékosrablásnak!

Vágólapra másolva!
2011.12.30. 11:42
null
Serdar Tasci, Lukas Podolski, Mario Gomez, Mesut Özil és Jerome Boateng (balról jobbra) a dél-afrikai vb-n – különböző gyökerek, közös cél (Fotó: Action Images)
Címkék
Fabio Capello szerint megálljt kellene parancsolni annak a tendenciának, hogy a gazdag labdarúgóklubok egyre több fiatal tehetséget „lopnak el” külföldről, akik aztán új hazájuk színeiben lesznek válogatottak.

 

Kényes témát feszegetett Capello a dubai sportkonferencián, és bár mondandója sok igazságot hordoz magában, valószínűleg megkapja majd, hogy sok mindenben nincs igaza.

Az olasz szakembert személyes érintettsége is ösztökélhette véleményformálásában, a 2010-es világbajnokságon az általa irányított angol nemzeti tizenegyet ugyanis egy olyan német válogatott búcsúztatta (4–1 a nyolcaddöntőben), amely keretében egy csapatra való olyan játékos szerepelt, aki más országot is képviselhetne származása alapján.

„Meg kell húzni egy vonalat. A gazdagabb klubok többet ígérve elorozzák a fiatal tehetségeket, de nem gondolnak arra, milyen következményekkel jár ez az adott országokra nézve” – kezdte beszédét a „gyerekrablásról” Capello.

„Ezek a játékosok új útlevélhez juthatnak. Németországnak öt török származású játékosa volt, akik a német válogatott mellett döntöttek, és mindannyian tudjuk, mi történt” – folytatta Capello.

Hogy pontosan mire gondolt, nem tudni, a vb-n mindenesetre Mesut Özil és Serdar Tasci személyében két török származású futballista volt a Nationalelf keretében, ráadásul mindketten Németországban születtek.

„A problémát át kell beszélni, döntésekre van szükség. Ma játékosokat lehet vásárolni, különösen, ha szegény környezetből származnak, ahol a családjuknak jól jön a pénzügyi segítség – folytatta az angol válogatott szövetségi kapitánya. – Számomra elfogadhatatlan, hogy egy másik csapat ellopja egy játékosomat. Az UEFA-nak biztosítania kellene, hogy az arathassa le a sikert, aki elvetette a magot, és ne távozzanak a tehetségek, ha kapnak egy csábító ajánlatot. Beszéltem Michel Platinivel (az UEFA elnöke – a szerk.), aki elszánt ez ügyben. A jövőben a klubok nem igazolhatnak külföldről nagyon fiatal játékosokat.”

Az újságírók persze felhívták rá Capello figyelmét, hogy nem ártana a saját portáján is szétnéznie, hiszen például az általa nemrég behívott Danny Welbeck ghánai felmenőkkel rendelkezik, és az afrikai válogatott szövetségében bíztak benne, hogy a Manchester United tehetsége őket választja.

„A ghánai újságírók megkérdezték, miért válogattam be Danny Welbecket, hiszen így már nem képviselheti Ghánát. De ez így nem igaz. Ő Manchester United-nevelés, és előtte megkérdeztem az apját, behívhatom-e? Ő időt kért, de végül beleegyezett. Ez személyes döntés volt. A családja örült, hogy a fiú Angliáért játszhat.”

„A német válogatott játékosok nagy része Németországban született vagy sosem képviselte azt az országot, ahonnan származik. A török válogatott viszont jóval erősebb lenne azzal az öt játékossal” – tette hozzá Capello.

Özil egyébként a szintén török felmenőkkel bíró Serdar Tascihoz és Ilkay Gündoganhoz hasonlóan már utánpótlásszinten is a német válogatottakat erősítette, mielőtt bemutatkozott a felnőttcsapatban, és mindannyian német földön születtek.

Nemcsak a német, hanem a svájci nemzeti csapatban is több török származású játékos található (elég csak Gökhan Inlerre és Eren Derdiyokra gondolni), ugyanakkor a török válogatott számos tagja Németországban született.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik