Kelet-Európa a futball sötét pontjává vált - Van Seggelen

Vágólapra másolva!
2011.09.14. 19:20
null
Van Seggelen élesen bírálta a kelet-európai futballt (Fotó: Reuters - archív)
Címkék
Theo van Seggelen, a profi labdarúgókat képviselő érdekvédelmi szervezet (FIFPro) főtitkára több kelet-európai országot is bejárt, tanulmányozva az ottani klubok és játékosaik helyzetét. A holland szakember lehangoló jellemzést adott a Reutersnek, és úgy véli, drasztikus változásra van szükség, hogy az öreg kontinens keleti része felzárkózzon a nyugati oldal mellé.

 

Van Seggelen szerint a kelet-európai kluboknak máshogy kellene bánniuk játékosaikkal, és fel kellene hagyniuk a „fű alatt" történő fizetésekkel, illetve arról, hogy a gyengén teljesítő labdarúgókat száműzik.

VAN SEGGELEN A DOPPINGRÓL

A holland szakember hozzátette, hogy a doppingellenes szabályokkal sincs kibékülve Kelet-Európában, melyeket úgy jellemez, mintha legyet próbálnának lelőni Kalasnyikovval.

 

„Teljesen nevetséges a Nemzetközi Doppingellenes Szövetség (WADA) tartózkodási szabálya, amely megszabja, hogy a játékosoknak egy bizonyos helyen kell eltölteniük egy órát naponta az esetleges ellenőrzés megkönnyítése érdekében. Minden futballcsapat heti ötször tréningezik, így nem nehéz felmérni, hogy a labdarúgók milyen állapotban vannak. Olyan ez, mintha egy legyet próbálnánk megölni Kalasnyikovval" – fogalmazott némi iróniával Van Seggelen.

A FIFPro egy úgynevezett „fekete könyvön" dolgozik, amelybe azokat a klubok nevét gyűjti össze, amelyek a fent említett módon bánnak játékosaikkal, illetve nem fizetik futballistáikat.

„A kelet-európai klubok még mindig azt hiszik, hogy birtokolják a játékosaikat, és azt tehetnek velük, amit akarnak. De nem mondhatják mindig azt, hogy Kelet-Európában minden más, és ezt el kell fogadnunk. Ezen egyletek is tizenegy futballistával játszanak, és ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint másokra" – kezdte a Reutersnek adott beszámolóját Theo van Seggelen.

A FIFPro főtitkára aggódik a helyzet miatt, hiszen 2018-ban Oroszországban lesz a labdarúgó-világbajnokság.

„Hét év múlva lesz az oroszországi vb. Számos ország már EU-tagállam a régióban, többen hamarosan csatlakoznak az unióhoz, nem nézhetjük tétlenül, hogy nincsenek jogaik a kelet-európai térségben futballozó labdarúgóknak. Elvesztettük a türelmünket, az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy az egész világgal megismertetjük ezt a szituációt" – mondta Van Seggelen, aki már Michel Platinivel, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnökével is felvette a kapcsolatot.

A BUNDÁZÁSRA IS VAN MEGOLDÁS

A világszerte gyűrűző bundabotrány Van Seggelen szerint Kelet-Európában bizonyos körülmények miatt még jobban tapasztalható, mint máshol. A holland szakember szerint az UEFA szabálya – miszerint a játékosoknak azonnal jelezniük kell az európai szövetség felé, ha bundázásra akarják rávenni őket – rossz. Úgy véli, meg kell védeniük a játékosokat, hogy megkapják a szükséges információkat, s mindezt névtelenül. Nagyobb bizalommal fordul egy labdarúgó a FIFPróhoz, mint bármelyik szövetséghez.

„Jártam Bulgáriában, Romániában és Oroszországban is. Nagyon jól bántak velem mindenütt, kedvesek voltak, ám amikor távoztam, azt gondolták, hogy „na, végre" elmentem. Ez frusztrált engem, a stábomat és a játékosokat is, akiket képviselünk. A szerződések is borzalmasak. Azt vallják, hogy a játékosoknak nem kell adót fizetniük, de ez nevetséges érv, mivel ha a szerződésed egy minimális összegről szól, és a többi juttatást „fű alatt" kapod, akkor nem vagy biztonságban" – mondta kissé dühösen Van Seggelen.

Van Seggelen úgy véli, a problémát könnyűszerrel meg lehet oldani, és tudja is ennek a módját.

„A megoldás nagyon egyszerű: a minimális követelmények betartására és a fair play szellemében azonos szerződések aláírására kell törekedni. A megoldások itt vannak az orrunk előtt, csak elég bátornak kell lennünk ahhoz, hogy ezeket a szankciókat végrehajtsuk" – mondta a holland.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik