11-es párbaj: Hollandia-Brazília

Vágólapra másolva!
2010.07.02. 10:13
null
Hollandiának Brazília ellen is szüksége lesz a jó védekezésre (fotó: Action Images)
Címkék
11-es párbajunkban két független szakértő latolgatja a hétvége három nagy meccsének esélyeit. Bízunk benne, hogy a lenti információk minden kedves olvasó számára hasznosnak bizonyulnak, és körültekintő döntéseket tudnak hozni a fogadásaiknál. Jó szórakozást kívánunk! (x)
AZ NSO ELEMZÉSE

HOLLANDIA–BRAZÍLIA

Mindkét fenti válogatottra igaz, hogy úgy jutott el a negyeddöntőig, hogy igazából még egyik alkalommal sem hozta ki magából a maximumot. A negyeddöntőből viszont alighanem az a gárda fog továbbjutni, amelyik közelebb lesz hozzá...

 

Hollandia talán könnyebb csoportból jutott tovább elsőként, és a nyolcaddöntőben is jobban megszenvedte a továbbjutást Szlovákia ellen (2–1), de nem szabad feledni, hogy Arjen Robben csak utóbbi találkozón játszott először kezdőként a vb-n, s hogy ez mit is jelent, azt jelezte győztes gólja. Robin van Perie elégedetlen volt azzal, hogy Bert van Marwijk lecserélte, kérdés, hogy ennek lesz-e következménye. Van Persie mindenesetre elnézést kért kapitányától, és helyzetei kihagyásával indokolta forrófejűségét – pedig egy hatékony Van Persie-re szüksége lesz a hollandoknak a folytatásban.

 

Mert ugyan a Dunga-féle Brazília ereje nem a sokat emlegetett (hiányolt?) „szambafociban" rejlik, de az '94-ben játékosként világbajnokságot nyerő edző nagyon összerakta az aranysárga-kékeket. Vitathatatlanul a vb egyik legstabilabb csapatával rendelkeznek, ráadásul Luís Fabiano, Kaká és Robinho személyében azért akad olyan játékosuk, aki bármikor eldönthet egy-egy találkozót. A brazilok legerősebb csapategysége mégis alighanem a védelem, amelynek közepén Lúcio és Juan általában nemcsak magasságával emelkedik ki a mezőnyből, hanem játékával is, míg a világ egyik legjobb jobbhátvédje, Dani Alves, ha játszik is, a középpályára kényszerül, mert Maicon helye megkérdőjelezhetetlen. Talán ezért is tűnnek kicsit esélyesebbnek a brazilok.

 

URUGUAY–GHÁNA

Ez az a párosítás a negyeddöntőben, amire valószínűleg kevesen számítottak a vb előtt, a mérkőzés tétje igazából az, hogy ki lesz a vb bombameglepetése, és jut ezzel a négy közé.

Nehéz jósolni, hiszen két teljesen eltérő futballkultúrájú és hagyományú országról van szó. Uruguayban úgy gondolhatják, azzal hogy Luís Suárez felnőtt Diego Forlán mellé ismét egy korszakos csapat született. Olyan, amely ha nem is vb-címet nyer, de valóban nagyot alkothat. A celeste a csoportkörben nagyon magabiztos volt, védelme imponálóan játszott, támadói pedig kreatívan, a villámléptű dél-koreaiak azonban megmutatták, hogyan lehet zavarba hozni a dél-amerikaiakat.

 

Ghána azonban aligha az ázsiaiak játékával győzi le Uruguayt – ha legyőzi. A „fekete csillagokra" nem véletlenül mondható, hogy a „legeurópaibb" csapat. Milovan Rajevac alakulata a legszervezettebb az afrikai válogatottak közül, célfutballt játszik, de nemcsak rombol. Asamoah Gyan személyében ráadásul van egy olyan játékosa, aki tökéletesen idomul ebbe a rendszerbe, és képes mérkőzéseket eldönteni. A két csapat ráadásul nagyon egyforma erejűnek tűnik, s az ember fejében óhatatlanul is felvetődik: számíthat, hogy Afrikában rendezik a vb-t?


PARAGUAY–SPANYOLORSZÁG

Érdekesség, hogy a két válogatott eddig háromszor találkozott egymással, és ebből kettő komoly tétre menő világbajnoki találkozó volt. Az 1998-as franciaországi seregszemlén a csoportban gól nélküli döntetlent játszottak, négy évvel később ugyancsak a vb első fázisában csaptak össze, akkor 3–1-re nyertek a spanyolok. Abban az esztendőben volt még egy felkészülési találkozójuk is, ami 0–0-ra végződött.

 

Egyik együttesnek sem volt könnyű útja a negyeddöntőbe, de talán Paraguayé volt a rögösebb, hiszen csak nagy taktikai csata után, tizenegyesrúgásokat követően vívta ki a továbbjutást Japán ellen. A védelem a mérkőzésen szinte teljes egészében jól zárt, de a támadósor többször is ötlettelennek tűnt, még a csereként beálló Nelson Valdez játékában volt a legtöbb fantázia, de az biztos, hogy a spanyolok ellen ennél több kell a dél-amerikaiaktól. Víctor Cáceres letöltötte sárga lapos eltiltását, így szombaton újra pályára léphet, vele erősödhet Gerardo Martino együttesének középpályája.

 

A spanyolok a portugálok elleni ibériai rangadó után léptek tovább a nyolc közé (1–0). David Villa találata ismét sorsdöntőnek bizonyult, ám Fernando Torres most is halványabb volt a szokásosnál. A luzitánok elleni első félidő mindenesetre figyelmeztető lehet az Eb-címvédő számára, hiszen kontráik révén Cristiano Ronaldóék többször is zavart keltettek a hátsó alakzatban, és ekkor néha a szerencse is Carles Puyolék mellé állt.

A SPORTINGBET.HU ELEMZÉSE

HOLLANDIA–BRAZÍLIA
Negyeddöntő
Port Elizabeth; péntek, 16.00

A két nagycsapat közül Hollandia végzett százszázalékosan a csoportkörben, de a legjobb 16 között Brazília meggyőzőbb teljesítményt nyújtott, 3–0-ra verte Chilét – ennek megfelelően a mostani összecsapáson is esélyesnek számít. A hollandok az előző körben sok lehetőséget adtak egy olyan szlovák válogatottnak, amelyről előzetesen is tudhatták, hogy milyen tartalékokkal bír, elvégre pár nappal korábban Weissék éppen a vb-címvédő olaszokat búcsúztatták. Az Oranje végül „csak" 2–1-re nyert meg egy olyan meccset, ami simább is lehetett volna, ha kellőképpen koncentrálnak hátul.

Egy-egy hasonló kihagyás bosszanthatta csak eddig a brazilok szövetségi kapitányát, Dungát is – csapata eddig két gólt kapott, de egyiknek sem volt nagy jelentősége, hiszen már nyert helyzetben voltak. Persze, a folyamatosan kritizáló brazil sajtó is nehezíti a defenzív beállítottságú mester életét, de az eredmények eddig őt igazolják, és a nyolcaddöntőben lőtt három gól is önmagáért beszél.

Mégis, a vb eddigi egyik legígéretesebb összecsapásán magasabb szintű figyelem és fegyelem szükséges mindkét féltől, különben könnyen kialakulhat egy sokgólos eredmény is, hasonlatosan az 1994-es vb-hez, amikor a felek szintén a legjobb 8 között találkoztak. Mindkét válogatottban hemzsegnek a klasszis támadók, ráadásul a hollandoknál legutóbb góllal tért vissza a kezdőcsapatba sérüléséből Arjen Robben, aki klubszinten szinte egész tavasszal nyerőember volt. Hiába van ott mellette Sneijder, Van Persie és Kuyt is, a Bayern München szélsőjének most is óriásit kellene játszania, hiszen a túloldalon többek között Kaká, Robinho és Luis Fabiano rohamoz majd... 94-ben a későbbi győztes brazilok 3–2-re nyerték a csúcstalálkozót – tízszeres kifizetéssel jár, ha most is legalább ötgólos meccset láthatunk.

URUGUAY–GHÁNA
Negyeddöntő
Johannesburg; 2010.07.02, 20.30

Remekül szerepelnek a dél-amerikai csapatok, négyen is eljutottak a legjobb nyolc közé, és még csak nem is Uruguay számít a legnagyobb meglepetésnek, ami rengeteget elárul Diego Forlánék eddigi teljesítményéről. Eleinte az Atlético Madrid csatára repítette a csapatot, de immár az Ajax támadója, Luís Suárez vette át tőle a stafétabotot – Dél-Korea ellen két gólt szerzett, köztük a továbbjutást érő szépségdíjas találatot is a végjátékban.

Most a favorit helyzetében találják magukat az utolsó versenyben maradó afrikai csapat, Ghána ellen, amely eddigi legjobb teljesítményét éppen legutóbb nyújtotta, amikor hosszabbításban nyert 2–1-re az addigi teljesítmény alapján esélyesebbnek tűnő Egyesült Államok ellen. Közben Uruguay legjobb eredménye éppen eddigi egyetlen afrikai ellenfele ellen született, amikor a csoportkörben 3–0-ra verték Dél-Afrikát. Ha továbbra is képesek hozni az eddig nyújtott, megbízható és meggyőző játékukat, akkor – ha nem is háromgólos különbséggel -, de akár különösebb gond nélkül is megverhetik Ghánát, hiszen az uruk aligha engednek meg maguknak olyan figyelmetlenségeket, mint amelyeket az amerikaiak ellen tudtak kihasználni az afrikaiak mind a meccs, mind a hosszabbítás első perceiben. 

Amíg Ghána lenne a vb-k történetének első afrikai elődöntőse, addig a kétszeres világbajnok Uruguay 1970 óta először jutna el a legjobb négy közé, ahol könnyen lehet, hogy összefut akkori ellenfelével, Brazíliával!

PARAGUAY–SPANYOLORSZÁG
Negyeddöntő
Johannesburg; vasárnap, 20.30

Már eleve is igen egyoldalú párosításnak tűnt, de a dél-amerikaiak ráadásul az előző körben ráadásra kényszerültek – Japán ellen egy hosszabbítást is végig küzdöttek. Közben az Európa-bajnok spanyolok egy papíron sokkal nehezebb ellenfélen, Portugálián jutottak túl. Az 1–0-s végeredmény ellenére simább meccs volt, mint amire Casillasék előzetesen számíthattak – nem is csoda, hogy a gólszerző, David Villa úgy nyilatkozott a lefújás után, hogy Paraguay ellen nehezebb találkozóra számít.

A jelek szerint tehát abba a hibába nem esik bele az Európa-bajnok, hogy lekezeli kisebb nevű ellenfelét. Ebben az esetben viszont nem sok jóban bízhatnak Oscar Cárdozóék, hiszen a favorit spanyolok vélhetően még frissebbek is lesznek, miután 90 perc alatt elintézték a portugálokat. A félelmetes hispán támadósornak úgy igazán még egyik meccsen sem jött ki a lépés ezen a vb-n, de könnyen lehet, hogy ezen az estén Fernando Torresék végre fel tudnak nőni Villa mellé. Ennek megfelelően érdemes tudni, hogy a  3–0-s spanyol siker már tízszeres kifizetéssel jár. És, ha legalább öt gólt szereznek a csapatok, tizenegyszeres a nyeremény. 

 

SZAVAZÁS

Ön szerint mi lesz a Hollandia–Brazília mérkőzés rendes játékidejének végeredménye?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik