Még csak 22 éves, de az Újpest már a negyedik klub lehet, amelynek kölcsönadja őt a West Ham United. Pedig nem így indult Tony Stoke karrierje, az angol szakemberek kiugró tehetségnek tartották – 18 évesen be is mutatkozott a londoni klub felnőttcsapatában –, ma viszont ott tart, hogy az Újpest stábja néhány napos tesztelést követően dönt: szükség van-e rá, vagy sem.
Milyen volt az edzés?
Pörgős – vágta rá Tony Stoke. – Csütörtökön a második edzésemen vettem részt Újpesten, és rövid idő alatt leszűrtem, hogy itt sincs lötyögés a tréningeken.
Miért, azt hitte?
Nem. Nehogy azt gondolja, hogy lenézem a magyar futballt. Nincs okom rá.
Tudta, hogy hová jött?
Természetesen. Ám nem tagadom, igencsak meglepődtem, amikor először szóba került, hogy Magyarországra adhatnak kölcsön. Hirtelen azt sem tudtam, mit gondoljak, aztán kiderült, hogy többen is jöhetünk Újpestre. Felgyorsultak az események, kedd este érkeztünk Budapestre, szerdán és csütörtökön pedig már egy-egy edzésen is részt vettünk. De még mielőtt megkérdezné, az utazás előtt tájékozódtam, így az Újpesttel kapcsolatban nem tud zavarba hozni.
Azért megpróbálom: hányadik az Újpest a bajnokságban?
Második. Mondom, nem tud megfogni. Tisztában vagyok vele, hogy az egyik legnagyobb magyar klub, többszörös bajnokcsapat, és hogy az idén is az aranyérem a cél.
Milyenek az első benyomások?
Jól érzem magam, odafigyelnek ránk, a játékostársak pedig rendesek. Többen is beszélnek angolul a csapatból, így a megértéssel sincs probléma. A pályán pedig úgysem a beszéden múlnak a dolgok.
Tudom, korai a kérdés, de mit gondol: segítségére lehet az Újpestnek?
Nézze, a középpályán nagyjából mindenhol tudok játszani, fiatalabb koromban a széleken, védekezésben és támadásban is kipróbáltak. Nem ismerem még az itteni bajnokság színvonalát, sőt két edzés alapján igazából az Újpest erejéről sem tudok még véleményt alkotni, de nem hinném, hogy ne tudnék hasznára lenni a csapatnak. Mindkét lábam tudom használni, ha úgy adódik, bármelyikkel bátran vállalom a lövéseket, rengeteget tudok futni. Steven Gerrard a példaképem, szerintem Angliában ő a legjobb futballista.
Kíváncsi lennék, milyen egy angol játékos szemével a magyar futballt körülvevő közeg, és hogy szívesen jönne-e Újpestre?
A klub vezetőivel abban maradtunk, hogy legkésőbb vasárnapig döntenek a sorsomról. Egyelőre nincs túl sok tapasztalatom a magyar focival kapcsolatban. Bevallom, eddig csak Puskás Ferenc neve ugrott be a magyar labdarúgásról, de azt már most elárulhatom, ha úgy alakul, az otthoni ügyek elintézése után szívesen jönnék vissza Újpestre. Eddig javarészt alacsonyabb osztályú angol kluboknak adott kölcsön a West Ham, játszottam a harmad-, illetve az ötödosztályban, és mivel elmúltam huszonkét éves, úgy érzem, itt lenne az ideje, hogy egy ország legerősebb bajnokságában futballozzak.
Tizennyolc évesen már bemutatkozott a West Ham United felnőttcsapatában, ehhez képest most Magyarországon tesztelik. Nem kellene előrébb tartania?
Nem tagadom, vihettem volna többre is. Fiatalon lehetőséget kaptam a West Hamben, de Angliában nem újdonság, ha a játékosokat kölcsönadják, hogy erősödjenek. A szerződésem a nyárig köt a londoni klubhoz, remélem, komolyabban számolnak velem. Addig viszont szeretnék fejlődni.
A Ferencvárosban edz a nagy tehetségnek tartott Jordan Robertson. Ismeri?
Nem, még nem hallottam róla…
Noha Jordan Robertson mindössze 21 éves, hat csapatban futballozott eddigi pályafutása során. A Ferencváros jelenti az újabb állomást az angol csatár életében, hiszen az NB II Keleti csoportjában szereplő együttes vezetősége kezdeményezi a támadó szerződtetését. Jordan Robertson legutóbb a Sheffield Unitedben játszott, s egy szörnyű tragédia után (decemberben autóbalesetet okozott, amely egy ember halálával végződött) került az Üllői útra. S bár a baleset részleteiről nem kívánt szólni, készséggel állt lapunk rendelkezésére.
Két hónappal a szörnyű ütközés után milyen a hangulata?
Nyomasztanak a történtek, de napról napra erősödöm. Új országba, új környezetbe, új társak közé kerültem, s ez mindenképpen jót tesz a kedélyállapotomnak. Új impulzusok érnek a sok angol, magyar és más nemzetiségű futballista között, így napjaimat újra a labdarúgás körüli gondolatok töltik ki. Egyfajta felüdülés számomra a Ferencváros.
Látva az angol stílusú edzéseket, tapasztalva profi szemléletét, nem hisszük, hogy üdülni érkezett.
Hozzászoktam a kemény munkához, s mivel a Fradi edzései alig különböznek a Sheffieldétől, gond nélkül bírom a megpróbáltatásokat. Tizennégy évesen kerültem a Sheffield Unitedhez, aztán a Torquay United, a Northampton Town, az Oldham Athletic, majd a skót Dundee United következett, onnan rendelt vissza a Sheffield, s aztán kölcsönadott a Southamptonnak, most meg a Ferencvárosnak.
Még csak huszonegy éves, mégis a magyar együttes lesz a hetedik csapata. Mi az oka a sok klubcserének?
Angliában nincs meglepő abban, ha egy tehetségesnek ítélt fiatalt fejlődése érdekében kölcsönadnak. Ez történt velem is, tizenhét évesen már felnőtt futballisták között játszhattam.
Mikor hallott először a Ferencvárosról?
Figyelemmel kísérem Európa labdarúgását, mégis a Ferencváros nevével négy és fél éve, a Mill-wall elleni UEFA-kupa-mérkőzés kapcsán találkoztam. Akkor persze nem hittem, hogy egyszer majd zöld-fehér szerelést húzok. Most már tudom, nem átlagos csapatba kerültem, tudom, hogy a hatvanas évek elején európai kupát nyert, sőt Albert Flórián személyében aranylabdást is adott a világ futballjának.
A Fradi történelmét, úgy tűnik, ismeri, de vajon mit tud az Újpestről?
Vasárnap érkeztem, és a keddi edzésre mit sem sejtve lila pulóverben mentem. Amit az öltözőbe lépve a többiektől kaptam, azt senkinek sem kívánom… A pulóver azóta már a kofferem legmélyén lapul. Tudom tehát, hogy a Fradi–Újpest olyan, mint odahaza a Sheffield United–Sheffield Wednesday vagy a Liverpool–Everton összecsapás. Eddigi pályafutásom alatt még sohasem lehettem részese igazi rangadónak, de Magyarországon ez is bekövetkezhet. Tudom, hogy az újpestieknek is van angol kapcsolatuk, és három futballistát szerződtettek.
Ismeri Tony Stoke-ot?
Nem.
Az őszig várnia kell az összecsapásra, de vajon Jordan Robertson ott lehet-e az Újpest elleni mérkőzésen?
Egyelőre fél évre szól a kölcsönadás, de jól érzem magam, így szívesen maradnék az élvonalban futballozó Fradiban is. Tudtommal nem kell olyan sokat várni a csatára, hiszen a Ligakupában is találkozunk az Újpesttel.
Jó, jó, de Jordan Robertsonon kívül még öt csatár vár a nagy pillanatra.
Barátomtól, James Ashmore-tól tudom, hogy a Nemzeti Sport a csatárok közötti rangsorban a második helyre sorolt. Valóban nagy harc várható, s azon leszek, hogy bizonyítsam, nem tévedett a lap.