„Jó hokikapusnak lenni”

Vágólapra másolva!
2008.06.26. 23:20
Címkék
A kapusok közül is kiemelkedik a hokikapus, elvégre kisebb, de keményebb „tárgyat” lőnek felé folyvást, mint bármely más csapatjátékban. Ezért fest úgy, mint egy korcsolyára állított, ketrec elé görnyedő bebugyolált bábu. Színes sisakkal. Szuper Levente szerint azonban a jó hokikapus egymaga meccset nyerhet csapatának.

Azzal nem mondunk újat, hogy nem normális, aki száz kilométer per órás sebességgel száguldó tárgy elé magától áll oda, azzal azonban igen, hogy akad, aki nem is a kihívás miatt tesz így, hanem a mókás felszerelés miatt. Például Szuper Levente, aki a kapusok által hordott színes, nagy, érdekes felszerelések miatt korcsolyázott a ketrec elé.

„Ez így igaz, amikor először levittek edzésre, és megláttam, hogy a kapusok milyen jópofa cuccban vannak, azonnal kapus akartam lenni én is” – mondta Szuper, arra szinte ügyet sem vetve, hogy tömör gumikoronggal sorozzák azóta is napról napra. No meg arra sem, hogy a túlnyomó többség sietve menekül a kaputól csapatválasztáskor minden sportágban, elvégre a mezőnyben játszani, gólokat szerezni, vagy legalább előkészíteni, az az igazi.

„Nézőpont kérdése. Nézhetjük ezt úgy is, hogy az a csapat győz, amelyik többet lő, de úgy is, hogy az nyer, amelyik kevesebbet kap. Fociban amúgy is elöl szeretek lenni, ott át is élem és ki is élvezem a góllövés örömét – folytatta Szuper, aki sűrűn örülhet hobbimeccseken, ugyanis ügyes labdarúgó. – Hokikapusnak azonban izgalmasabb lenni. Főleg azért, mert fociban jó ha négyszer-ötször próbálkoznak a kapus ellen, ezt láthatjuk most az Európa-bajnokságon is. Egy jégkorongkapus azonban akár ötvenszer is játékba avatkozhat egy meccsen. Kisebb a pálya, gyorsabb a játék, sokkal pörgősebb az egész.”

Elkél tehát a védelem. Bot, korcsolya, pakk ellen egyaránt. A hőskorban a kapusra ráaggattak néhány nagyobb, szőrrel tömött bőrdarabot, és máris kezdődhetett a meccs, míg ma kismillió pont szól arról a szabálykönyvben, hogy hol, hogyan, hány és mekkora szintetikus anyagból gyártott darabbal védheti magát a kapus, aki más sportágakban ténykedő kollégáitól jelentősen különbözik. Nem csak azzal üt el ugyanis a mezőnyjátékosoktól, hogy a fejébe nyomnak egy piros sapkát, melegítőbe öltöztetik, vagy ráhúznak egy kesztyűt meg egy eltérő színű pólót: a hokikapus ránézésre ki van párnázva rendesen.

„Hát, ha egy laikus öltözne be, azért csúnyán összetörhetné magát – szúrja közbe Szuper, majd részletezni kezdi, hogy a védőfelszerelések fejlesztésénél fontos szempont, hogy ne akadályozzák a kapust a védésben. – Gyorsnak kell maradni, ez a lényeg. Na meg tudni kell, hogy nyúlj a dolgokhoz. Ám a felszerelés akkor sem lehet kényelmetlen, ezért magas szinten már személyre szabva gyártják az eszközöket, nekem például hosszú évek óta. Ezért ha tehetném, akkor sem változtatnék a felszerelésre vonatkozó szabályokon, nekem minden úgy jó, ahogy van. Úgyis mindig figyelem az új fejlesztéseket, amelyeket rendre meg is kapok.”

A választék pedig igen nagy, hiszen kesztyűből például kétfélét, botost és lepkést használnak, továbbá különleges korcsolya, lábszár- és mellvédő, nadrág és ki tudja még, mi minden van, amire egy kapusnak szüksége lehet és amelyekre szigorú szabályok vonatkoznak. Milliméterről milliméterre meg határozták a paramétereket, csakhogy minimalizálják a feleslegesen területet takaró részeket, s így több gól születhessen. Az NHL-ben három éve karcsúsították a mamutok méretét, mert a kapusok annyira elkanászodtak, hogy akadt, aki derékig érő lábszárvédőben hajolt a kapu elé, amit ráadásul jó lazán kötött magához, így alig maradt mellette rés, amikor mozgott. A kreativitás persze minden téren megfigyelhető, elég, ha a mezőnyjátékosok által használttól szintén eltérő sisakokat nézzük. Mintha egy Formula–1-es rajtrácsot szemléznénk, annyi a csillogó-villogó extravagáns fejvédő.

„Szerintem még az F1-eseknél is elborultabbak vagyunk – mondta mosolyogva Szuper. – A sisak festése azonban sok mindentől függ. Elsősorban a csapattól, amelyben éppen játszol, hiszen a klubszíneket csak megjeleníted valahogy a sisakon, esetleg még a címer is felkerülhet. Aztán vannak állandó elemek, nekem például a magyar zászló és a Superman-jel is mindig fenn van a fejvédőmön. Ez az egész úgy működik, hogy én kitalálok valamit, elmesélem a tervezőnek, hogy nagyjából mire gondoltam, ő pedig visszaküld néhány tervet, aztán kiválasztom, melyik is legyen az igazi.”

Meg kell említenünk azonban, hogy a kapus szerepét illetően azonosak a csapatsportok. Hiába mondja mindenki szerető gonoszkodással, hogy a kapus külön állatfaj, ha ő nincs, nincsen csapat sem, győzelem meg pláne: a kapus a csapat szent tehene. A különcséget jellemzi, hogy hokiban még a szabálytalanságokat is másképp értékelik, ha a kapus is résztvevő. Hiába írják a neve mellé mondjuk a kétperces büntetést, nem ő üli le, hanem az egyik mezőnyjátékostárs. Ha lerepül a sisakja, az első adandó alkalommal megállítják a játékot, míg egy mezőnyjátékos kénytelen továbbmenni fejvédő nélkül is; ha meg a botja törik el, már abban a támadásban hadonászhat tovább egy mezőnyjátékoséval. Ha pedig megvan a győzelem – esetleg címet érő –, akkor mindenki mindenét eldobva siet a kapushoz ünnepelni – még a kispadról is.

„Ez így van ősidők óta, nem is vitatkozom azzal, hogy kicsit flúgosak vagyunk. De tényleg a csapatsportok többségében első számú szabály, hogy végy egy jó kapust. A hoki ki is emelkedik közülük, itt meccset nyerhetsz, ha a kapusod remekel. Ha lehúzza a rolót, az ellenfél megőrül, és ha elöl sikerül bepiszkálni egyet, máris nyert ügyed van. Mi is csináltunk ilyesmit a válogatottal az elmúlt években. De nem egyszerű szakma ez, más edzésmunkát is igényel, mint a mezőnyjátékosoké, hiszen egyszerre kell jónak lenni sok mindenben. Sorolom: egyensúly, erő, gyorsaság, koncentráció, kondíció, lazaság, rugalmasság – ezekben mind, és biztosan kihagytam valamit. Szoktam beszélgetni más sportág kapusaival – főleg a kézis lányokat ismerem –, de sorsfordító igazságokra még nem bukkantunk. Jó hokikapusnak lenni, ennyi” – hangzott Szuper zárszava.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik