Mostanában nem sok oka van az örömre...
Mostanában nem sok oka van az örömre...
Gatlin először 2001-ben bukott meg egy doppingvizsgálaton, majd 2006-ban produkált ismét pozitív mintát – a második után már négy éves eltiltással büntették. A 26 éves sprinter fellebbezéssel fordult a svájci illetőségű Sportdöntőbírósághoz (CAS), de elutasításban részesült a kérelme.
Ugyanakkor egy amerikai bíróság úgy döntött, hogy a sportoló elindulhat az USA olimpiai válogatóján. A kettősségre alapot adhat, hogy Gatlin első doppingolásakor egy olyan szerrel bukott meg, amelyet tartalmaz az a gyógyszer, amit gyermekkora óta húzódó betegségére szed.
Ezt a büntetését a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) csökkentette, de a második esetnél ezt már nem vették figyelembe, és a fellebbezés után is helyben hagyták az eredeti négy évre szóló eltiltását – holott Gatlin ennek felezését szerette volna elérni, hogy ott lehessen Pekingben.
„Semmilyen nemzetközi atlétikai versenyen nem indulhat az eltiltása ideje alatt” – mondta a IAAF szóvivője, Nick Davies. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) evvel egyetértésben sietett leszögezni, hogy Gatlin nem lesz ott a pekingi játékok résztvevői között.
Egy amerikai bíróság azonban engedélyezte Gatlinnak, hogy az USA Atlétikai Szövetségének olimpiai válogatóján elindulhasson – ergo kiharcolhassa az ötkarikás részvételi jogot. Ugyanakkor az IAAF, az USA Olimpiai Bizottsága, Atlétikai Szövetsége, és Doppingellenes Ügynöksége ügyvédjei kijelentették egy amerikai bíróságnak semmi jogalapja nincs megváltoztatni a nemzetközi döntéseket.
„A CAS döntését tekintjük véglegesnek, az amerikai bíróságoknak nincs alapjuk arra, hogy megváltoztassák Gatlin büntetését. A sportolónak a svájci legfelsőbb bíróságon kellett volna folytatni egy újabb fellebbezéssel” – fogalmazott az IAAF szóvivője.