„Nem vagyok hajlandó elmoz dulni innen! Ennek az ajtónak nyitva kell lennie, úgyhogy legyen szíves, intézkedjen, hogy azonnal be tudjak menni rajta!” – ordított magából kivetkőzve egy angol újságíró az arra járó szerencsétlen UEFA-önkéntes lánnyal a bázeli médiaközpont hátsó bejárata előtt. Bár megesküdni nem mernénk rá, gyanítjuk, a zavarában csak habogó svájci hölgy is Steve McClaren „gaztette” közvetett áldozatának tekinthető.
Megkockáztatjuk, a Nagy-Britanniából érkező, meglepően csekély számú sajtós különítmény említett tagja is talán kissé higgadtabban viselte volna a nehézségeket, ha az osztrák-svájci tornán szerepelne az angol válogatott. A csapat sikertelen selejtezősorozatáért még mindig elsősorban Steve McClaren volt szövetségi kapitányt hibáztatják, nem véletlen, hogy a jelenleg munkanélküli edző csapatkeresését így kommentálja a brit sajtó: „A Twenténél kudarcba fulladó próbálkozása után most a Blackburnnek kínálgatja magát.”
A szakemberrel kapcsolatos ellenérzéseket tapasztalva olaj a tűzre, hogy a „szégyentelen” mester nem átallott szakkommentátori munkát vállalni az Európa-bajnokságon. A Radio 5 Live rádiócsatornától állítólag ötezer fontot kap a megbízatásért – így többek között azért, hogy azt fejtegesse, miként kell legyőzni Horvátországot...
A valóban nem túl sportszerű elhatározásra tett válaszlépésként több lap mellett a Daily Telegraph is figyelmeztette olvasóit, ha tehetik, inkább ne tekerjenek az adóra. S ha már média: az angolok érdektelenségére jellemző, hogy az ITV televíziós társaság nem küldi ki tudósítóit a helyszínre, az egyszerűség kedvéért inkább Londonból közvetíti a mérkőzéseket.
A legújabb gazdasági mutatók alapján valószínűleg stimmelnek azok az adatok, amelyeket korábban emlegettek Angliával kapcsolatban a válogatott kimaradása miatt keletkező bevételkiesésről. A minap közzétett becslés szerint a legfőbb vesztesek a brit országban a sportszerforgalmazók (300 millió font), az élelmiszerboltok (250 millió font), az elektronikai üzletek (200 millió font), a pubok (125 millió font) és a fogadóirodák (250 millió font). A torna azonban csak Angliának veszteség, az UEFA-nak nem.
„A pályán kellett volna kiharcolniuk a részvételt – válaszolt Michel Platini UEFA-elnök, amikor arról kérdezték, nem ront-e az Eb fényén a szigetországiak távolléte. – Nem szeretném azt mondani, hogy hiányoznak. Hiszek abban, hogy a részt vevő tizenhat csapat Európa tizenhat legjobbja.”
A mezőnyt és a körítést, a vérbeli szurkolók csekély arányát figyelembe véve megjegyeznénk: igenis hiányoznak az angolok.