Bázel, Genf, Bern, Zürich, Klagenfurt, Innsbruck, Salzburg és Bécs a nyolc helyszín: ezek együttes befogadóképessége 274 ezer fő – ez százezerrel kevesebb, mint négy évvel ezelőtt Portugáliában. A svájci és osztrák városok ugyanakkor ígérik: emlékezetes Eb-t rendeznek. Nézzük hát sorban őket!
ST. JAKOB PARK, BÁZEL (BEFOGADÓKÉPESSÉG: 42 500)A St. Jakob Park az 1954-es világbajnokságra épült, és tartja a svájci „stadioncsúcsot” azzal, hogy kétszer is 60 ezren látogattak ki a Parkba. Amikor 2001-ben felújították (mintegy 220 millió svájci frankért), 31 539 néző befogadására vált alkalmassá, majd újabb emeleti szintek megnyitásával ez 37 500-ra nőtt. Az Eb-re ezt tovább bővítik 42 500-ra, de a kontinensviadal után ezeket az ülőhelyeket leszerelik – igaz, így is a legnagyobb befogadóképességű helvét szentély.
Fotó: Action Images
Itt játsszák a nyitómérkőzést: St. Jakob Park, Bázel
A stadion háromemeletes, harminckét bolt és két étterem található az épületben. Az FC Basel labdarúgó-mérkőzései mellett a komplexum helyt adott már kulturális rendezvényeknek is, többek között koncertezett itt az AC/DC és Bryan Adams is. Bázel az utolsó pillanatokig készült arra, hogy jó házigazdaként lássa vendégül az odalátogatókat. A hét elején adták át azt a 650 méter hosszú alagutat, ami a városba igyekvők közlekedését segíti – úgy, hogy az építészek három hónap alatt valósították meg a projektet.
Svájc válogatottja itt játsza mindegyik csoportmeccsét, ezen kívül két negyeddöntőt és az első elődöntőt rendezik a Rajna-parton.
STADE DE GENÉVE, GENF (BEFOGADÓKÉPESSÉG: 30 000)
Az egyik legpatinásabb svájci egyesület, a Servette FC otthona, mégsem ad otthont élvonalbeli mérkőzéseknek. A Servette ugyanis 2005-ben csődöt jelentett, így kizárták az első osztályból, azóta nem sikerült visszajutnia a Super League-be.
A stadiont három év alatt építették át, Svájc itt fogadta a világbajnok Olaszországot (és szenvedett 2–1-es vereséget), de játszott itt barátságos mérkőzést egymással Anglia és Argentína is 2005 novemberében (az angolok nyertek 3–2-re).
Genf igazi világváros – az ENSZ európai központja, a Nemzetközi Vöröskereszt székhelye, nem mellesleg a város lakosságának 44 %-a külföldi – ráadásul az európai labdarúgásnak is kiemelt helye: a várostól néhány kilométerre található Nyon, amely az Európai Labdarúgó-szövetség központja.
Genf is gőzerővel készül az Eb-re, és ahol lehetséges, propagálja is. Nemrégiben a Genfi-tó partján hőlégballon-fesztivált rendeztek, ahol elindult az UEFA hivatalos ballonja, a repülő szerkezet nem volt más, mint az Henry Delaunay-kupa (az Eb-trófea) óriásira felfújt mása.
A Stade de Genéve az A-csoport nem svájci érdekeltségű mérkőzéseinek ad otthont.
STADE DE SUISSE WANKDORF, BERN (BEFOGADÓKÉPESSÉG: 32 000)A Wankdorf-stadionhoz kötődik a magyar labdarúgás történetének talán legfájóbb mérkőzése. 1954-ben ebben a stadionban szenvedett 3–2-es vereséget az Aranycsapat a német labdarúgó-válogatottól a világbajnokság döntőjében.
A stadiont az Eb-re teljesen felújították. Az 1925-ben épült lelátókat 2001-ben lebontották, és négy év alatt minden igényt kielégítő komplexumot húztak fel a helyére. A „régi” stadion búcsúja azonban nem volt érzelemmentes: az utolsó mérkőzésen jelen volt Grosics Gyula, az ’54-es magyar csapat kapusa és egykori ellenfele, a német Fritz Walter is.
A svájci főváros az Eb alatt narancsszínbe borul. A „rendesen” a Young Boys otthonául szolgáló létesítmény ugyanis a C-csoportot látja vendégül, és a hollandok mindhárom csoportmérkőzését itt rendezik. A város vezetői ezért úgy döntöttek, hogy jó vendéglátóhoz illően virággal fogadják a németalföldieket, és 11 000 szál narancs színű tulipánnal díszítik ki város utcáit és köztereit.
LETZIGRUND STADION, ZÜRICH (BEFOGADÓKÉPESSÉG: 30 000)
Miként a többi stadiont, ezt is rekonstruálták az Európa-bajnokságra. Az FC Zürich otthona, de jelenleg a Grasshoppers is itt játszik, mert a legeredményesebb svájci csapat otthonát újítják. Az új komplexum tavaly szeptemberben „házirangadóval” debütált.
Az építményben atlétikai versenyeket – többek között Golden League-viadalokat – is rendeznek. Az aréna először Tina Turner koncertjei alkalmával telt meg először – rögtön kétszer, ugyanis az énekesnő duplakoncertet adott.
Zürichnek az Eb alatt is illusztris vendégei lesznek, a városi házigazda szerepének ellátására nyerte meg többek közt a korábbi Spice Girls-tagot, Mel C-t. A futballrajongókat valószínűsíthetően azonban jobban érdekli a C-csoport három mérkőzése, amit a Letzigrundba visznek a szervezők, mindenekelőtt a június 17-i olasz-francia derbi.
ERNST HAPPEL STADION, BÉCS (BEFOGADÓKÉPESSÉGE: 50 000)Az Európa-bajnokság legnagyobb befogadóképességű arénája, ezért – és történelménél fogva – természetszerű, hogy itt rendezik a mindent eldöntő finálét. A bécsi szórakoztató-központ közelsége miatt Praternek is becézett stadion emellett otthont ad az osztrákok valamennyi csoportmeccsének, két negyeddöntőnek és a második elődöntőnek is. Az UEFA a legmagasabb kategóriájú, ötcsillagos stadionok között tartja számon.
Fotó: Action Images
A döntő helyszíne: Ernst Happel Stadion, Bécs
1928-ban kezdték építeni, és három évvel később adták át. A második világháború alatt megrongálódott, majd felújított Prater négyszer adott otthont a BEK/BL fináléjának. 1992 óta viseli az abban az évben elhunyt osztrák labdarúgó- és edzőlegenda, Ernst Happel nevét.
2005-ben kezdték a felújítását, melynek részeként talajfűtést szereltek a pályára. Az Eb idejére a futópályára is ülőhelyeket alakítottak ki.
Bécsben lesz a legnagyobb szurkolói zóna az Európa-bajnokság alatt: a „fanzone” város lesz a városban. Ebben a zónában 10 óriáskivetítő, nyolcvan büfé és ennél is több szórakoztató program várja majd az érdeklődőket. A „fanzone” infrastruktúrája egy St. Pölten nagyságú városéval ér majd fel ez alatt a néhány hét alatt
ÚJ TIVOLI STADION, INNSBRUCK (BEFOGADÓKÉPESSÉGE: 30 000)
A Wacker Innsbruck arénáját 2000-ben építették (akkor 17 400 férőhelyesre), hogy aztán az Eb-rendezés elnyerése után tovább bővítsék az UEFA előírásai szerint 30 ezresre.
Ebben a városban is mindent megtesznek a szurkolók minél teljesebb körű kiszolgálása érdekében, így az utcákon 280 új irányjelző táblát helyeztek el, hogy az odalátogató vendégek kiigazodjanak az ismeretlen terepen.
Innsbruck júniusban spanyol, svéd és orosz ujjongástól és bánattól lesz hangos: a három csapat „körbejátszik” a városban a D-csoport küzdelmei során.
WÖRTHERSEE STADION, KLAGENFURT (BEFOGADÓKÉPESSÉGE: 30 000)Klagenfurt a legkisebb város – lakossága kb. 91 ezer fő – amely mérkőzést rendezhet: lakosainak harmada beférne az újonnan épült stadionba – ha lenne jegye.
Az új épületegyüttes (az eredetit 1960-ban adták át) egyébként az egyik legkisebb pénzmennyiségből – 66.5 millió euró – elővarázsolt „ékszerdoboz”. A karintiai város jazzkoncertekkel és szabadtéri kiállításokkal készül a kontinensviadalra.
A sorsolás a B-csoport három meccsét rendelte a Kärnten otthonába, és az osztrák rendezők az Eb második napján máris egy német–lengyel összecsapás lebonyolításával bizonyíthatják rátermettségüket.
WALS-SIEZENHEIM STADION, SALZBURG (BEFOGADÓKÉPESSÉGE: 30 000)
A Red Bull Salzburg hazai pályáját jelentő stadiont 2003-ban adták át. Az egyetlen olyan osztrák stadion, amelyben műfű van, ezt a borítást azonban az Eb-re lecserélik, és a D-csoport három meccsét füvön játszák.
Az osztrákok elővigyázatosak a szurkolókkal szemben, és igyekeznek védeni történelmi emlékeiket. Salzburg vezetői úgy döntöttek, hogy körbekerítik a város szimbólumának számító Mozart-szobrot, nehogy az örömittas szurkolók közül valaki úgy gondolja: a zenepápa műemlékén ünnepli meg csapata győzelmét.
Salzburgban erre leginkább a görögöknek van esélye: a hellének mindhárom meccsükön a Wals-Siezenheimben lépnek pályára.
További információk a helyszínekről!.