Ha már egyszer létezik az az általános félelem, hogy Kína az aranyak túlnyomó részét be fogja takarítani odahaza, akkor nem sok jót sejtet, hogy a hölgyeknél már 2004-ben a vörös mezes sereg lett a legjobb. Már Athén előtt is sokan bizonygatták, hogy egy sor olyan sportoló lesz bajnok, akiről addig alig hallott a sportvilág, és találgatták: vajon Kína melyik zugában működő laboratóriumban készülődött addig az ismeretlen? Nagyjából hasonló volt a négy évvel ezelőtti röplabdás diadalmenet is: Kína ugyanis úgy lett aranyérmes, hogy a torna előtt senki sem adott neki esélyt, bár folyamatos fejlődése révén az egészen ügyes csapatok közé tartozott. Aztán végigverte az egész mezőnyt, bár az elődöntőben legyőzött Kuba a csoportmeccsek során egyszer elkapta. A döntőben azonban már nem volt pardon, az ázsiai iskolát képviselő Kína öt gyilkos játszmában – kétszettes hátrányból – bedarálta az oroszokat, hogy végül játékosai sírva ölelkezzenek össze – a túloldalon pedig csak sírtak, sírtak…
Mindazonáltal nincs kizárva a visszavágó, elvégre az oroszok mindenhol, így a hölgyek között is erősek – akárcsak az amerikaiak, a brazilok és az olaszok. A legutóbbi, a 2007-es Világkupa olasz, brazil, amerikai, a 2006-os világbajnokság meg orosz, brazil, szerb érmet hozott, s akkor a szintén feltörekvő lengyel alakulatról még nem is szóltunk, amely még nem jutott ki a játékokra, de a május végén rendezendő utolsó interkontinentális selejtezőn újra próbálkozhat. Az utolsó esély mellesleg arra is rámutat, hogy a kijutás a hölgyek esetében sem egyszerű: pontosan ugyanaz a szisztéma, mint a férfiaknál, azaz tizenkét csapatos az olimpia teremröplabda-versenye, amelyből Kína mint házigazda rögtön elvisz egyet, a Világkupa dobogósai meg további hármat. A maradék nyolc helyhez elő-, „normál”- és pótselejtezőn lehet hozzájutni, hogy aztán a játékokon a két hatos csoport első négy helyezettje egyenes kieséses rendszerben „derítse ki” az érmesek kilétét.
Olaszország kiemelendő, mert akárcsak a férfiaknál, a nőknél is magas színvonalú a bajnoksága – magyar lányok is játszanak arrafelé, igaz, a második vonalban. Ugyanígy található magyar röplabdázó hölgy Ausztria, Franciaország, Görögország, Németország, de még az Egyesült Államok parkettjén is, a női válogatott mindezek ellenére nem lesz ott az olimpián, ahogy a férfi sem. Nem meglepő, hiszen a két szakág problémája egy tőről fakad: hiába van egy sor neves, vagy legalábbis márkás klubban edződő játékosunk, ha az ott nem vezéregyéniség, plusz a válogatott keret – a világversenyek előtti egy-egy heteket leszámítva – alig szerepel együtt, aminek fő oka természetesen a pénz. Pontosabban annak hiánya. Hogy mást ne mondjunk, Dambendzet Nathalie az idei CEV-kupa-ezüstérmes francia elitalakulat, a Le Cannet játékosa, a hölgyek mégis tökéletesen azonos produkciót nyújtottak a kvótaküzdelemben, mint az urak, csak három héttel korábban: az előselejtezőben véreztek el november elején, méghozzá abban a csoportban, amelyet Hollandia nyert meg, amely a 2007-es, World Grand Prix néven futó csúcsrendezvényen is győzött, ám mindezek ellenére az olimpiára vezető út következő kanyarjában maga is elesett – érzékeltetve, milyen brutálisan erős a mezőny. Igaznak tűnik az a megállapítás, hogy az olimpiáról lemaradó válogatottakból vígan lehetne rendezni mondjuk egy hatcsapatos tornát, ami a világbajnokság színvonalát verdesné.
A sárga-kék székekkel hangulatossá varázsolt, több mint tízezer férőhelyes strandröplabda-stadionban sem lesz alacsony a színvonal, ugyanis a profi versenyeken néha még az urak gázsiját is überoló összegeket kasszírozó hölgyek nemcsak mutatósak a homokban ugrálva, hanem tehetségesek is. A regnáló bajnok a Misty May, Kerri Walsh egyesült államokbeli duó megpróbál címet védeni Pekingben, ám a jelenlegi világranglista első három helyén brazilok vannak… Sőt a legelső, 1996-os strandröplabda olimpiai bajnoki címet is brazil páros nyerte meg, négy évvel később meg Atlanta bronzérmes kettőse, Nathalie Cook és Kerri Pottharst győzött. Zárójel: a címvédő brazil duónak csak egyik tagja, Sandra Pires folytatta Sydneyben, ahol harmadik lett, azaz helyet cserélt az ausztrálokkal. Miközben pedig a dobogó tetején váltogatták egymást a győztesek, az Adriana Behar, Shelda Bede brazil duó kétszer is ezüstérmes lett – nem csoda, hogy Shelda újpartnerrel indul az idén.
Ilyen problémája a mieink egyikének sincsen, elvégre nem lesz magyar résztvevő az olimpia strandröplabdaversenyében, amely a másik nem versenyéhez hasonlóan huszonnégy kettőssel indul, és a vigaszággal megtoldott csoportkör után állva maradó tizenhat duó hagyományos úton jut el a himnuszig.
Feltehetőleg a brazil himnuszig.
PROGRAM
A hölgyek is már augusztus 9-én kezdenek, ám a férfiaknál egy nappal korábban végeznek a teremben és a strandon is. A negyeddöntő, az elődöntő és a helyosztók időpontja tehát a teremben 19-e, 21-e és 23-a, a strandon pedig 17-e, 19-e és 21-e.