Pontosan fél év múlva indul útnak olimpikonjaink első csoportja Pekingbe – ennek ürügyén a Magyar Olimpiai Bizottság tájékoztatóra hívta a szövetségek sportágvezetőit.
Schmitt Pál bevezetőjében kitért arra, hogy jelenleg 88 fő alkotja az olimpiai csapatot, és kicsi az esélye annak, hogy ezt a létszámot megduplázhatjuk. Ennek ellenére a remény hal meg utoljára: sok szempontból fontos lenne, hogy legalább 180 versenyző utazhasson ki Pekingbe. A MOB elnöke néhány kulcsdátumról tájékoztatta a sportvezetőket: április 26-án lesz az ünnepélyes fogadalomtétel, július 5-én az a közgyűlés, amelyen a MOB-tagok elfogadják a kiutazók névsorát, július 19-én pedig a csapatgyűlés, amelyen a közjogi méltóságok jelenlétében búcsúztatják el az olimpikonokat. Schmitt Pál kitért arra is, hogy mind a MOB-ot, mind a szövetségeket megkereste az Amnesty International, és a pekingi játékok bojkottjára szólított fel a kínai jogsértések miatt. Az elnök kijelentette, az olimpia a politikamentesség és a béke jegyében zajlik: „Nem az olimpiai mozgalom feladata, hanem más, Kínával kapcsolatban álló szervezetek kompetenciája ezeknek a kérdéseknek a tisztázása. A múltból pontosan tudjuk, az olimpia bojkottálása soha, semmilyen formában nem hozott eredményt, csak a sportolók voltak a vesztesei, akiknek legszebb álmait foszlatták szerte a bojkottról döntők.” (A MOB hivatalos levélben válaszolt az Amnesty Internationalnek.)
Molnár Zoltán csapatvezető a hivatalos kísérők – edzők, orvosok, gyúrók – létszámáról, akkreditálási lehetőségeiről szólt. Az ügyvezető igazgató közölte, minden kvalifikált sportágnak lesz kísérője, azaz sportoló nem maradhat edzői felügyelet nélkül, ugyanakkor az éremesélyeseknél természetesen nagyobb létszámú lesz a szakmai stáb.
A Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testület a MOB kérésére csütörtökön úgy döntött, valamennyi olimpiai kvalifikációt szerző sportolót a kiutazásig legalább négy alkalommal felkeresik majd a doppingellenőrök – a MOB elnökségének legutóbbi határozata értelmében pedig a versenyzőknek kivétel nélkül részt kell venniük a Sportkórház szűrővizsgálatán.
Molnár Zoltán végül jelezte, immáron hivatalos, hogy az olimpiai részvételre megszavazott 430 milliós kormányzati támogatás március előtt nem érkezik meg, így a jelenleg adódó százmilliós nagyságrendű kiadásokat a MOB saját tartalékainak mozgósításából fedezi, ami anyagi veszteséget okoz, „ennek ellenére az a legfontosabb, hogy az olimpiai csapat ebből a problémából semmit se érezzen”.
Végül Nagy Zsigmond nemzetközi és jogi igazgató tartott részletes beszámolót: január végén a NOB szemlebizottságának tagjaként első kézből tájékozódhatott a pekingi helyzetről. Az igazgató elmondta, az igényesen kivitelezett létesítmények a központi stadion kivételével teljesen készen vannak.
Az olimpiai falu területe fele az athéninek, 6-9 emeletes, minden igényt kielégítő, légkondicionált házakban szállásolják el a sportolókat. A magyaroké a B7-es, két lépcsőházzal épült kilencemeletes épület, amely távol esik a zajosabb városrészektől, mégis kényelmesen elérhető az összes fontos létesítmény.
A falu lakóinak nem ajánlják, hogy a csapvizet mosakodáson kívül másra használják (még fogmosásra sem!), palackozott víz ugyanakkor korlátlan menynyiségben áll majd rendelkezésre. Az olimpiai faluban minden a sportolók kényelmét szolgálja, az 5000 fő étkeztetésére alkalmas étteremtől kezdve a nonstop nyitva tartó internetes kávézón át az Olimpiai Klubig, amelyben 21 és 24 óra között esténként táncmulatságot rendeznek.
Jó hír, hogy a belső fodrászat ingyenes lesz a sportolók és a szakmai stábtagok számára – abban a tekintetben ugyanakkor nem lesz változás a korábbi játékokhoz képest, hogy az olimpiai faluban semmiféle szeszes italt nem árusítanak.