Noha Gera Zoltán szerződése a nyáron lejár birminghami csapatánál, a Championship első helyén álló, a feljutásra eséllyel pályázó együttes vezetői nem zaklatják folyamatosan a megállapodás meghosszabításával, hagyják, hogy csak a futballra koncentráljon. S mielőtt még bárki azt gondolná, azért nem jár a középpályás sarkában az új szerződést lebegtetve egyegy elöljáró, mert a WBA hajlandó lemondani a légiósról, érdemes a futballista magyarázatára támaszkodni: Angliában a profizmus diktál, ezért ha lejár a szerződése a futballistának, ha nem, játszatják. Pláne, hogy megéri: kedd este Gera Zoltán gólt lőtt a Preston elleni bajnokin, és bár csapata 2–1-es vereséget szenvedett, még mindig vezeti a tabellát.
A ferencvárosi vezetők sheffieldi látogatása során Terry Robinsontól, a United klubigazgatójától megtudtam, többek között a „Blades” is örömmel látná. Megnevezne még néhány érdeklődőt?
Nem érdemes azzal foglalkozni, hogy melyik klub keresett meg vagy látna szívesen – mondta Gera Zoltán, ahogy leült a Birmingham melletti Sutton Coldfield egyik kávézójában, s rendelt egy forró csokoládét. – Felesleges ezzel a kérdéssel törődni, mindig a jelen a fontos. De az valóban igaz, hogy jó volt a kapcsolatom Bryan Robsonnal, aki most éppen a Sheffield United menedzsere.
Ne mondja, hogy a West Bromwichnál sem zaklatják a nyáron lejáró szerződése miatt!
Pedig nem. Legutóbb néhány hónapja került szóba a megállapodásom. Anglia más világ, itt a profizmus diktál. Ha úgy érzik, a csapat hasznára vagy, nem azt böngészik, mikor jár le a szerződésed, és miként tudnának kibabrálni veled, hanem szerepeltetnek.
Fabio Capello még Real Madrid-edzőként megtudta, hogy David Beckham Amerikában folytatja a pályafutását, s mellőzni kezdte…
Aztán amikor rájött, hogy vele erősebb a Real, visszatette a csapatba, és elutazása napjáig játszatta. A személyes sértődések, ellentétek ezeknek az országoknak a futballjában másodlagosak. Csak az eredmény számít.
Sheffieldben minden a dicső futballmúltat idézi, őrzik a legendák emlékét. Birminghamben is fontos a hagyomány?
Lehet, hogy furcsa, amit mondok, de szerintem az angol futballban a hagyomány előbbre való még a profizmusnál is. A spanyol vagy a német labdarúgás profibb módon működik, mint a brit. Itt megmaradt minden a régiben. Például nálunk naponta egy edzés a jellemző, akárcsak a korábbi évtizedekben. A játék azonban tisztább maradt, mint az európai topligákban.
Mit ért a tisztább kifejezésen?
Amikor kikerültem Angliába, hónapokig nem volt televízióm, nem kötötték be az internetet sem, és amikor első alkalommal megnéztem egy olasz bajnokit,