Nehéz lenne megmondani, hogy a Sheffield Unitednél a pénz vagy az értő szakmai munka diktál. A financiális tényezőre utal, hogy a klub jelentős beruházásba fogott, a már több mint tíz éve működő akadémiája mellett új edzőközpontot épít. Edzőközpontot, amelyet elsősorban a nagyközönség előtt nyitna meg, és így kínálna sportolási lehetőséget a helyi iskoláknak, továbbá amatőr csapatoknak – természetesen térítés ellenében. Ám mindez a még eredményesebb szakmai munka érdekében történik, ugyanis a „Blades” csapatai mellett ez idáig a műfüves csarnokot, a pályák némelyikét, valamint az ultramodern erőfejlesztő szobát is kibérelhették.
„A nagyméretű műfüves pályára öt éve tetettük fel a borítást, ám a sok használat miatt hamarosan újat kap – mondta Terry Robinson, a Sheffield United klubigazgatója. – Ezért döntöttünk az új edzőkomplexum megépítése mellett, hiszen így az akadémia területét kizárólag a United használná. Egyébként azt gondolom, a mi központunk verseng Anglia legmodernebb létesítményeivel, alig marad el például a liverpooli Melwoodtól.”
Nos, valóban lenyűgöző az edzőközpont, amelyet Ron Rade akadémiai igazgató mutatott meg Berki Krisztiánnak, az FTC Zrt. vezetőjének, a működés menetét viszont Terry Robinson vázolta fel. Mint megtudtuk, a fiatalok nem bentlakásos rendszerben élnek: azokat, akiket más városból hoznak, családoknál helyezik el. Azonban az angol szövetség szabályai szerint a klubnak csak a régióból van lehetősége játékost igazolni.
„Éppen ezért működtetünk futballiskolát Lengyelországban, Afrikában, és tervezzük, hogy esetleg a Ferencvárosnál is hasonlót hozzunk létre, hogy a tehetségesebb gyerekek a Sheffieldhez kerülhessenek. Felsőfokon csináljuk ezt a munkát, jómagam is több évtizede dolgozom mint klubvezető, s a kollégáim is vérprofik.”
Ahogy a korosztályos játékosokat is a profizmusra nevelik: amikor az igazgató végigvezet bennünket a főépületben, és megmutatja a tanulószobát, az U15-ös csapat tagjai a mentalitásról írnak fogalmazást. Néhány lépéssel odébb az egyik fizikoterapeuta arról beszél, hogy a serülések kezelése sok esetben fontosabb, mint a mindennapos edzés; a játékosok állapotáért felelős dietetikus pedig kötelezővé tette, hogy friss sárgadinnyét egyenek a labdarúgók a gyakorlások után; a gondnok pedig azt mondja, azért alakítottak ki az edzőpályák körül egy-egy kis lelátórészt, hogy a szülők onnan figyeljék a gyerekeket.
„Sok esetben a családtagok okozzák a legtöbb problémát a futballista pályafutása során, ezért megtiltjuk a szülőknek, hogy beleszóljanak a munkába – folytatta Terry Robinson. – Amúgy hiába jártam rengeteg országban, egyedül Brazíliában tapasztaltam, hogy a szakvezetők kitiltják a hozzátartozókat a tréningekről. Az eredmények őket igazolják…”
A sheffieldi profizmusra és a sajátos módszer sikerére pedig maga az első csapat vezetőedzője, a korábban többek között a Gera Zoltánnal felálló West Bromvichot is irányító Bryan Robson mutat rá: „Életem legnagyobb eredményének tartom, hogy ennél az egyesületnél edzősködhetem, ha valaki itt, ilyen kitűnő körülmények között nem tud eredményesen dolgozni, magára vessen…”
Kérdés, hogy a sheffieldi szakmai stáb milyen minőségben tudja majd segíteni a Ferencvárost, hiszen az eredeti tervek szerint az angol partner már a télen Magyarországra irányított volna több játékost is, ám az eredménytelen pályázat miatt ez a folyamat félbeszakadt.
„Már minden adott volt a Fradi keretének megerősítésére, ezért bosszantó a sikertelen tender – mondta Terry Robinson. – Őszintén szólva, addig nem küldünk futballistákat Budapestre, amíg nem biztos, hogy megnyerjük a pályázatot. Mi mindenképpen be akarunk fektetni egy másik európai futballegyesületbe, és noha az FTC felkarolása az első számú vágyunk, ha nem jön össze az üzlet, Lengyelországban vagy Belgiumban ruházunk be a futballba. De remélem, a Ferencváros lesz az a klub, ahol a nyugdíj előtti öt évemben aktívan tevékenykedem majd.”