Úgy végződik, ahogy tizenöt nappal korábban kezdődött, azaz felettébb kalandos úton tér haza Norvégiából a magyar delegáció. A csapat péntek este busszal indult el Trondheimből Oslóba a behavazott északi országon keresztül. Innen Koppenhága érintésével Bécsbe repül, hogy aztán busszal folytassa útját Magyarországra. Reméljük, ezúttal legalább a csomagok nem vesznek el, mint január 10-én, azon az emlékezetes odaúton.
Ha a sors kegyes a magyar férfiválogatotthoz, akkor most Skaliczki László tanítványai Lillehammerben készülődnének az ötödik helyért rendezendő mérkőzésre. Nem sokon múlt, s nem kizárólag rajtunk. A középdöntő utolsó napján ugyanis több olyan eredmény is születhetett volna, amellyel Magyarország harcban marad az olimpiai selejtezős helyért. A trondheimi német–svéd meccs műbalhéin a jobb érzésű német újságírók is csak mosolyogtak a tribünön, s végül megszületett az az eredmény, amellyel Németország elődöntős lett, az északiak pedig elérték a kvalifikációs részvételre jogosító helyet. Az I. csoport záró meccsén, a norvég–horvát összecsapáson már senkinek sem volt kedve mosolyogni. Mert amikor a hatalmas monitoron azt láttuk, hogy 15 másodperccel a befejezés előtt Ivano Balic vezetést szerzett a horvátoknak, pontosan tudtuk, döntetlen lesz a vége. Jött is Glenn Solberg, és a védekezést még csak nem is imitáló kék mezesek között egyenlített. Négy másodperccel a befejezés előtt. Ezzel Horvátország elődöntős lett, a norvégok pedig játszhatnak az ötödik helyért, majd májusban az olimpiai részvételért.
Persze botorság lenne a balsorsot átkozni, amiért nem értük el célunkat, s még csak kézilabda-maffiát sem kell emlegetnünk, akkor sem, ha a házigazda szempontjából is fontos magyar–francia meccset történetesen norvég bírópáros vezette. Mert a magyar válogatott az Izland elleni mérkőzésen vesztette el esélyét, itt szolgáltatta ki magát a vetélytársaknak, akik éltek is a lehetőséggel.
Pedig csodálatos pillanatai voltak a magyar együttesnek, a vetélytársak szakvezetői is dicsérték a meglehetősen „vékony” anyagból összerakott ütőképes csapatot. Kapkodták a fejüket Ilyés Ferenc teljesítménye láttán, de sokan elismerték az Iváncsik testvéreket és a magyar kapusokat is. Nagy László eddigi legjobb világversenyén van túl, bár benne még így is maradt tartalék, ám most többször megmutatta, miért sorolják őt a klasszisok közé.
Csak azt a második félidei, a kapitány szerint is „védjegyünkké váló” hullámvölgyeket tudnánk feledni. S hogy mi lehet ennek az oka? Egyértelmű, hogy a magyar keret jelentős része súlyos erőnléti problémákkal küszködik. Császár Gábor, Nagy László, Laluska Balázs, Eklemovics Nikola és Gál Gyula is hosszabb kényszerpihenőre kényszerült az Eb-t megelőző hónapokban, közülük többen erős fájdalmakkal léptek pályára. Gál vagy Császár lövő keze a hétköznapi cselekvésre is épphogy alkalmas, ők azonban így is vállalták a kontinensbajnokságot. Az egyik edzés előtt ott voltam, amikor Erdélyi Gábor csapatorvos Császár kezét kötözte. A Viborg légiósán látszott, mekkora fájdalmakat él át, aztán elment kapura lőni.
S a mieink ezzel a sok sebből vérző együttessel is harcban voltak az elődöntőért, végül azonban le kellett mondaniuk álmaikról. Annyi biztos, hogy vasárnap Lillehammerben kisorsolják a 2009-es horvátországi vb selejtezőinek párosítását. Akkor még Skaliczki László nyilatkozik az esélyekről, de hogy a nyár eleji selejtezőn ki vezeti a magyar válogatottat, az egyelőre rejtély.
NS-ÉRTÉKELÉS
Puljezevics Nenad 6
Bravúrokkal megspékelt megbízható teljesítményével biztos hátteret adott a csapatnak.
Fazekas Nándor 8
Nagyon jó versenyzői tulajdonságaival és mentális képességeivel volt hasznára a válogatottnak. Több meccsen is bravúrosan védett.
Iváncsik Tamás 6
Jól kamatoztatta gyorsaságát, és helyzetkihasználásban is átlagon felülit nyújtott. Egy az egyben vállalhatna többet, védekezésén sokat kell javítania. A világversenyen fontos az erőnlét – kulcskérdés ez vele kapcsolatban.
Gulyás Péter -
Sajnos már a második mérkőzésen megsérült, így nem folytathatta az Eb-t.
Nagy László 7
Több mérkőzésen is a csapat húzóemberének bizonyult, jobb átlagteljesítményt nyújtott, mint korábban bármikor. A jövőben ennél is többet kell vállalnia nemcsak lövésszámban, hanem játékidőben is, hiszen váratlanul többször is cserét kért az első tíz perc után.
Laluska Balázs 5
Támadásban akadtak remek pillanatai, de sablonos megoldásai is. A védőfal közepén remek sáncolásaival segítette a csapatot.
Mocsai Tamás 5
Káprázatos megoldásokat láthattunk tőle, ám az ő játékintelligenciájához mérten érthetetlen hibákat is. Ezzel együtt a rá bízott feladatokat megoldotta, és a kritikus pillanatokban helyén volt a szíve.
Császár Gábor 5
Sérülten is küzdött a magyar csapatért, de ezúttal nem tudta azt a teljesítményt nyújtani, amellyel a tavalyi világbajnokságon berobbant.
Eklemovics Nikola 5
Tempóérzéke, szervezőkészsége átlagon felüli, kár, hogy a kapitánynak nem volt több ideje csapatba építésére. Nem vitás, gólok maradtak benne.
Gál Gyula 4
Más a helyében otthon ápolta volna a kezét, ő viszont játszani akart. Sérülése gátolta a labdaátvételekben, ám így is akadtak felvillanásai.
Zubai Szabolcs 5
Küzdött, harcolt, s a franciák elleni meccsen nagyon jól játszott. Ha így fejlődik, szép jövő előtt áll, hiszen mentálisan is alkalmas a vezérszerepre.
Herbert Gábor 5
Hatalmas munkát végzett a védőfal közepén, harcosan és hasznosan játszott.
Ilyés Ferenc 8
Kiváló formában játszotta végig az Európa-bajnokságot, Norvégiában lett a válogatott húzóembere. Sokat fejlődött, szép jövő előtt áll.
Grebenár Gábor -
Kevés lehetőséghez jutott, így teljesítménye nem értékelhető.
Nagy Kornél -
Kevés lehetőséghez jutott, így teljesítménye nem értékelhető.
Iváncsik Gergő 7
Fokozatosan vette fel az Eb ritmusát, egyenletesen jól játszott, Fehéroroszország és Svédország ellen kiemelkedőt nyújtott.
Törő Szabolcs 5
Amikor lehetőséghez jutott, nem okozott csalódást. Különösen a franciák ellen nyújtott bátor játékáért dicsérhető.