Ha az ember azt látja leírva, hogy Atlético Madrid–Real Madrid, azaz madridi derbi, egy idő után már nem is amiatt kezd el nyomozni, hogy hova nyúlnak vissza a párharc gyökerei. A kérdésre ugyanis néhány kattintással gyorsan megkapjuk a feleletet: a két fővárosi csapat 1929. február 24-én találkozott először, a Real akkori 2:1-es győzelmét további 74 követte, míg az Atléticónak 31 döntetlen mellett mindössze 35 siker jutott. Na, de honnan jön egyáltalán a derbi kifejezés?
A kézenfekvő válasz természetesen az angliai Derby városa, illetve az ott több mérföldes pályán zajló sporttevékenység lenne, de csalódást okozna az angolszász kultúra, ha nem szolgálna más megoldással is. (Ráadásul a városban évtizedek óta nincs belharc a futballban, csak az idősek emlékeznek a Derby County–Derby Midland csatákra.) Egy másik felfogás szerint Derbyshire megye a névadó. Itt található ugyanis Ashbourne település, amelynek két része minden húshagyókedden egy három mérföldes sportpályán régi sportjátékot űz. A meccsen ezer játékos is érintett lehet, a fő cél, hogy egy labdával megérintsék a kapuként szolgáló malomkövet.
Persze a nemesek is próbálnak bekerülni a névadók közé. Az egyik hiedelem szerint Derby 12. earlje a névadó, aki 1780-ban lóversenyt rendezett, míg egy másik verzió szerint a Liverpool–Everton ütközetekből eredeztethető a név, mert a két csapat pályáját csak egy zöld terület, a Stanley Park választotta el egymástól, amely történetesen a derbyi earl tulajdona. Utóbbi vélekedés ingatag lábakon áll, hiszen három évvel a Liverpool alapítása előtt, 1889. március 9-én a The Widnes Weekly News már azt írta, hogy a túrázó maorik és az ottani rögbi vagy futballcsapat (az értelmezésen nem jutottak dűlőre) „helyi derbit” vív.
Az ugyan vitatott, hogy a derbi szót csak a városi mérkőzésekkel kapcsolatban lehet használni, esetleg tartományi (Schalke–Dortmund, Manchester United–Liverpool, Benfica–Porto), netán nemzetközi szintre (Magyarország–Ausztria, Anglia–Skócia, Brazília–Argentína) is ki lehet terjeszteni, az viszont biztos, hogy a madridinál régebben egyetlen, ma is szóba jöhető városi belharcot sem rendeztek Spanyolországban. Az első, az 1928–29-es Primera División (amelynek minden játéknapját 1929-ben tartották) harmadik fordulójában meccseltek először, és az Atlético Madrid miatt bekövetkező, összesen hatidényes kihagyást leszámítva minden évadban találkoztak.
Szembenállásuk, mint általában a spanyol párharcok, túlmutat két csapat egyszerű mérkőzésein. Itt ugyan nem kell olyan politikai ellentéteket keresni, mint a Real és a Barcelona esetében, de azért a szegények kontra gazdagok szembenállás megfigyelhető. A Real mindig is az elit csapata volt, az Atlético-hívek többnyire csak irigykedtek a gazdagságukra, ezért is volt nagy elégtétel például az 1960-ban és 1961-ben megnyert Copa del Generalísimo (a mai Király-kupa egyik jogelődje), amelynek döntőjében rendre a Realt verte meg a gárda, rendre három gólt rúgva annak otthonában, a Santiago Bernabéuban.
Azóta persze a Real bőven törlesztett, 1999. október 30. óta nem is kapott ki vetélytársától – többek között Raúl góljaira építve, akinél többször (10) egyetlen Real-játékos sem talált be a városi vetélytársnak. S aki történetesen az Atléticóban nevelkedett.