Oszvald György
Stevik Péter főtitkár (balra) is lemondott, de a Magyar Röplabda Szövetség elnöksége csak Dr. Buda György (jobbra) távozási szándékára bólintott rá
Oszvald György
Stevik Péter főtitkár (balra) is lemondott, de a Magyar Röplabda Szövetség elnöksége csak Dr. Buda György (jobbra) távozási szándékára bólintott rá
Dr. Buda György tavaly jelent meg a magyar röplabdasportban. Amikor úgy tűnt, pénzhiány miatt elmarad a strandröplabda országos bajnokság, jött a közbeszerzési joggal foglalkozó ügyvéd, és megmentette a teljes anyagi csődtől a Magyar Röplabda Szövetséget.
2005-ben társelnöknek, tavaly elnöknek választották, de két év alatt minden bizonnyal megunta, hogy tömi a szövetséget pénzzel, számottevő eredmény nélkül. A beosztottjai loptak, csaltak, hazudtak, képtelenek voltak elszámolni komoly összegekkel, és folyamatosan konfliktusaik voltak egymással – nincs ebben szemernyi túlzás sem, hiszen a legutóbbi közgyűlésnek is voltak hasonló témái… Emberei az MRSZ nevében felelőtlenül kötöttek üzleteket, nem egyszer elbocsátás lett a kétes üzelmek vége.
A gondok nem szűntek meg
A problémák közül néhány továbbra is égető. Menedzser típusú vezetők kellenének a szövetség élére, akik értenek a marketinghez és a PR-hez. A jelenlegi irányító testület és az alkalmazottak a versenykiírást sem képesek normálisan elkészíteni, az elmúlt bajnokságban például a Csepel juniorcsapata nem kerülhetett a négyes döntőbe, pedig eredményei alapján ott lett volna a helye.
A sportág ugyanolyan népszerűtlen, mint a korábbi években, újra be kellene vezetni a köztudatba Magyarországon, mint bármelyik terméket, például egy fogkrémet, vagy egy mobiltelefont. Sokan már nem is ismerik hazánkban a röplabdát, hiszen a médiamegjelenése és kommunikációja szinte a nullával egyenlő.
Buda alig járt be a szövetség irodájába, a sportág mindennapjaiban nem volt benne, de információink szerint minden döntést ő akart meghozni, ezért futárral küldözgették neki az iratokat. A teremröplabda-bajnokság, illetve a válogatott meccseire csak elvétve járt, de a strandröplabda-eseményeken sem tűnt fel gyakran, pedig már hivatalba lépésekor kijelentette: őt csak a strandszakág érdekli!
„Az MRSZ társelnöki, majd elnöki tisztségét azért vállaltam el, hogy megpróbáljak olyan gazdasági és szervezeti változásokat előidézni, melyek ebben a nemzetközi szinten magasan, azonban nálunk – sajnálatos módon – el nem ismert sportág javát szolgálják – mondta Dr. Buda György. – Az elmúlt két év bizonyította, hogy gazdaságilag van kilábalási lehetőség. A szövetség elindult egy pénzügyileg stabil pályán. Reális lehetőségként lehet tárgyalni a kibontakozásról, magasabb szintű feladatok vállalásáról. Ez számos ponton érzékelhető volt megítélésem és a környezet visszajelzése alapján is. Érzésem szerint elindult olyan kollegák megerősödése és beáramlása az MRSZ és a röplabda világába, akik komoly emberi és szakmai többletet hoznak a sportágnak.”
A volt elnök hozzátette: a jó gazdasági háttér ellenére a szakmai eredmények, valamint bizonyos mentális elemek nem tartanak lépést a lehetőségekkel, és a továbblépés gátjaivá váltak. „A csapatok területén – elsősorban a teremröplabda vonalon – nincs integráció, amely a szakmai egyeztetés és egység, majd a fejlődés alapja lehetne – folytatta az ügyvéd. – Erről a legutóbbi közgyűlés is meggyőzött. Ezt a közgyűlést végre olyannak éreztem, amelyik elkezdett foglalkozni a problémákkal. Volt észrevétele, közvetített a vezetés és tagszervezetek közt. Azonban ez kevés! Nincs kezdeményező készség és az MRSZ vezetése is komoly kritika tárgyává tehető, például azért, mert olyan versenykiírás született, mint ami ismert. Mint egyszemélyi felelősnek ezért értelemszerűen viselnem kell a felelősséget, melyet a lemondásom is tükröz. Meggyőződésem, hogy szakmai vezető kell az MRSZ élére.”
Buda is elismerte: érzi, hogy az elnökséggel szemben is jelentős mértékű a bizalomvesztés. Olyan embernek tartja magát, aki az élet számos területén, így a sportban is az alulról építkezés, a demokrácia híve, az ismételt megmérettetést javasolja, amely szervezeti változásokat is magával hozhat, így például egy kisebb létszámú, de nagyobb presztízsű elnökséget, amelyik hatékonyabb tud lenni és a szakmai, gazdasági kérdésekben a mai kor kihívásai szerint tud eljárni.
Érdemes megemlíteni: a strandröplabda-bajnokság jelentős szponzorait (Coca-Cola, Johnson&Johnson, Beiersdorf) nem Buda György csábította a szövetséghez, a teremröplabda-támogatókról (CityLine, BestByte) nincs információnk.
Rodics Dániel