Világbajnoki kudarc, új kapi tány, új csapat – végül is nincs ebben semmi meglepő. Brazília az aranyéremért utazott tavaly nyáron Németországba, ám a sztárok csődöt mondtak, és már a negyeddöntőben elvéreztek. Carlos Alberto Parreira becsülete ezzel ki telt a selecao kispadján, és a szövetség nem kis meglepetésre Carlos Caetano Bledorn Verrit nevezte ki szövetségi kapitánynak, aki amúgy Dunga néven volt az 1994-ben világbajnoki címet nyerő brazil válogatott csapatkapitánya. A kinevezés elsősorban azért keltett megütközést, mert Dungának nincsenek jelentős edzői tapasztalatai, lényegében ez az első fajsúlyosabb megbízatása a szakmában.
Ugyanakkor a bennfentesek álla nem esett le, mert már hat évvel korábban is a jelöltek között szerepelt, mi több, fel is ajánlották neki az állást, de akkor még visszautasította arra hivatkozva, hogy nem ért egyet a Brazil Labdarúgó-szövetség módszereivel.
Tavaly nyáron viszont alighanem megbékélt ezekkel a módszerekkel, mert most igent mondott a felkérésre, és a munkát azzal kezdte, hogy kihagyott a keretből féltucatnyi csillagot, köztük olyan nagy neveket is, mint például Adriano, Roberto Carlos és Cafú. Első nyilatkozatainak egyikében ki is jelentette, neki nem sztárokra, hanem harcosokra van szüksége, és ennek a jegyében alaposan megfiatalította a csapatot – drasztikusan (a selecaóban olyan egy-kétszeres válogatottak is helyet kaptak, mint Gomes, Elano és Alex, akik így valóban nem számítottak újoncnak, ám korábban zömmel csak az olimpiai gárda A-válogatott találkozónak minősített felkészülési mecscsein jutottak szóhoz).
Dunga hét meccsből ötöt nyert meg eddig, egy zárult döntetlennel, egy vereséggel, és az eredmények arról tanúskodnak, hogy alighanem jó úton indult el. Újdonság az is, hogy – elsősorban anyagi okokból – a barátságos találkozókat Európában játssza csapata, még az ugyancsak dél-amerikai Ecuadorral is Stockholmban mérkőzött meg, ami azért furcsa kissé, mert így a brazil szurkolók csak televízióban láthatják saját válogatottjukat.
Dunga másik újítása, hogy nemcsak a nyugat-európai nagy klubokban játszó honfitársaira, hanem például a CSZKA Moszkvában futballozó Daniel Carvalhóra és Dudu Cearensére is számít. A brazil labdarúgás sajátosságait ismerve mondhatnánk, a bőség zavarával küzd, amikor keretét összeállítja, ám a valóságban nem ennyire rózsás a helyzet. Nehéz feladat például Roberto Carlos pótlása, már csak azért is, mert ilyen stíl u s b a n futball o z ó balhátvéd szerte a világon alig akad, ezért a csapat játékrendjét is meg kellett változtatnia. Dunga jelöltje erre a posztra egyébként a német Hertha brazilja, Gilberto, aki már érett labdarúgó, valamint a válogatott legfiatalabb játékosa, a mindössze 18 éves Marcelo, akit sokan a legnagyobb ígéretek között emlegetnek.
Persze, hírmondónak azért maradtak néhányan a nagy sztárok közül. Kaká például továbbra is alapember, és ugyancsak megkérdőjelezhetetlen Ronaldinho helye. Ronaldo helyzete már bonyolultabb, róla Dunga azt nyilatkozta, hogy biztos benne, szerepel még a válogatottban, de csak az igazán fontos mérkőzésekre hívja meg. Mindent egybevetve izgalmas és erős csapat formálódik a tapasztalatlan szövetségi kapitány keze alatt, akit cseppet sem rendített meg, hogy válogatottja előbb a második, legutóbb pedig a harmadik helyre csúszott vissza a világranglistán. Ez a rangsor egyébként 1993 óta él, azóta egyszer egy ideig a franciák vezették, e hónap elején az olaszok, legutóbb pedig az argentinok álltak az élére, de ezeket leszámítva mindig Brazíliával kezdődött. Dunga szerint a visszaesésnek nincs jelentősége, és amikor megkérdezték, mit szól hozzá, vállrándítással intézte el a dolgot, illetve annyit még hozzátett: kicsit hadd örüljenek mások is…