Tény: Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke az elmúlt 18 évben maradandót alkotott a testület élén.
A rendszerváltást követően életben tartotta az olimpiai mozgalmat, miközben ez idő tájt a magyar politika elit pártoktól és kormányoktól függetlenül követett el erkölcsi bűnt a magyar sport ellen azzal, hogy 1989 óta képtelenek átgondolt és végrehajtható sportkoncepció kidolgozására.
Ennek következtében legfrissebb felmérésünk szerint az ország 61 százaléka egyetlen napot sem sportol évente. Így az előszeretettel használt sportnemzet titulus mára barokkos túlzásnak hat…
Az is tény, Schmitt Pál utolsó 4-5 évi munkájának nálam nagyobb kritikusa kevés akadt.
Meggyőződésem, amióta társadalmi és politikai szerepvállalásai, közszereplései sokszorosan meghaladják a még éppen elbírható mennyiséget, nem jut, nem juthat ideje arra, amit igazán szeret és amit minden esetben őszintén képviselt – a magyar olimpiai mozgalomra.
Nagyrészt ennek tudható be a MOB lassú eróziója, majd belső egységének megbomlása. A válság a szervezet tavaly szeptember 8-i közgyűlésén csúcsosodott ki: a tagság egyetlen napirendi pontja Schmitt Pál visszahívása volt.
Újabb tény: kedden a Fővárosi Bíróság első fokon megsemmisítette a Magyar Olimpiai Bizottság szeptemberi rendkívüli közgyűlésén született határozatot, amely 69:69-es szavazataránnyal megerősítette elnöki tisztségében Schmitt Pált.
Történt, hogy bizonyos Körösfői László sporttárs 2006. október 9-én, 31 naptári nappal a MOB-közgyűlést követően bírósághoz fordult vélt vagy valós igazának bizonyosságáért – nem nagydobra verve, csendesen.
Miért tette, s hogy mi lesz az eredménye, az most másodlagos. A lényeg: azt követően tette, hogy tűzhöz közeli emberként pontosan tudta – a Nemzeti Sport is megírta –, a közgyűlés és a kereset beadása között eltelt egy hónap alatt a pártoskodó MOB-vezetőség hallgatólagos egyezséget kötött.
Az urak abban állapodtak meg, hogy nem torzsalkodnak tovább, félreteszik a vitát – ami nem tesz jót a magyar sportnak –, és a jövőben kizárólag Pekingre koncentrálnak.
Körösfői partizán(?) akciójára nehéz indokot találni. Jelzőt még nehezebb.
Ha finoman szeretnék fogalmazni – nem sportszerű.
Ha sarkosan: kisstílű.
Tetszés szerint lehet választani.