A Sacramentónál csak három roszszabb csapat van a Nyugati főcsoportban; a Bostonnál nincs rosszabb – az egész NBA-ben. Sebaj, mivel minden lánc olyan erős, mint a leggyengébb szeme, akkor alkothatunk hű képet a világ legszínvonalasabb(nak mondott) bajnokságáról, ha megtekintjük a Kings–Celtics meccset.
AFP
Ch. Gáll András és S. Tóth János jelenti Sacramentóból
AFP
Ch. Gáll András és S. Tóth János jelenti Sacramentóból
Végtére is 48 órával a Las Vegas-i 56. All Star-mérkőzés után tanulságos lehet az olyan összecsapás, amelyen senki sem lép pályára a csillagok találkozójának résztvevői közül. Hacsak nem Gerald Green, a zsákolóverseny győztese – csak hát a bostoniak 5-ösének alig hét percet mér ki ezen az estén Doc Rivers, a zöldek szakvezetője.
A sacramentói Arco Arena Kalifornia állam fővárosának határában épült, a pusztaság kellős közepén. Azért estéről estére megtelik a 17 317 szurkolót befogadó nézőtér, s nem kivétel a Celtics-meccs sem: mind az ötven oldalvonal melletti szék elkelt, darabonként 995 dollárért (199 ezer forintért), de fent a kakasülőn a 25 dolláros (5000 forintos) helyek is gazdára találtak.
A csarnokot csak gépkocsival lehet megközelíteni, a parkolóban tíz dollár fejében hagyhatja ott az autóját a szurkoló, odabent a büfében nyolc dollár (1600 forint) egy korsó, pontosabban félliteres műanyag pohár sör, amelyből ötöt is megihat az ember anélkül, hogy bármit is érezne – leszámítva a heves vizelési ingert…
A Celtics, az NBA történetének legsikeresebb, 16 bajnoki címmel büszkélkedő klubja tökutolsó a mezőnyben – a mérkőzés előtti – 13/38-as mutatójával. Az a franchise, amely az elmúlt hat évtizedben Bill Russelltől Joe Havliceken és Larry Birdön át Robert Parishig szupersztárok tucatjait tudta a soraiban, épp az All Star-hétvége előtt szakította meg 18 meccses vesztő szériáját.
A Kings 2002-ben még a bajnoki cím legnagyobb esélyesének számított, egyetlen Robert Horry-tripla választotta el a Nyugati főcsoport döntőjének megnyerésétől a Lakers ellen. Azóta szaporán megy lefelé a lejtőn.
A keddi összecsapás félidőben még úgy áll, hogy legalább 130-130 pontig jutnak el a csapatok. Kevin Martin, a cérnavékony hátvéd alig hibázik, odaát Delonte West, a hófehér bőrű dobógép ötből öt jó triplával kergeti kétségbeesésbe a hazaiakat. A folytatásban állandóan a Sacramento vezet, egyszer egy pontra felzárkózik a Boston, de mivel Paul Pierce olyan nyeglén kosarazik, mintha rangon aluli lenne számára a játék, a kritikus pillanatokban mindig elhúz a Kings. Így is egyetlen dobáson múlik, de West elrontja a hárompontos kísérletet, 104–101-re nyer a Kings. A Boston vigasza, hogy egyre biztosabbnak látszik az utolsó hely, s ezzel az egyes draftjog kiharcolása.
Felemás visszatérések
Két, az All Star-gálát kihagyó menő is visszatért az NBA 106. játéknapján, a mérlegük egy győzelem, egy vereség. A boldogabb Steve Nash lehetett – aki elmondta, ha lenne komoly befektető az angol labdarúgóklubnál, a Tottenham Hotspursnél, szívesen csatlakozna hozzá –, mivel a Phoenix, a liga második legjobb csapata többek között az irányító 13 pontjának és 12 gólpasszának köszönhetően 25 ponttal verte meg a Los Angeles Clipperst. Mellette Shawn Marion 31, Amare Stoudemire 22 pontig jutott. Kevesebb öröme lehetett Allen Iversonnak, a San Antonio ugyanis parádésan védekezett, Iversont kilenc, a Denver másik klasszisát, Carmelo Anthonyt 15, a Nuggetset pedig 80 ponton tartotta, így 95 dobott pont is elég volt a győzelemhez. Eredmények a 15. oldalon