Komolyan kell venni Izraelt

Vágólapra másolva!
2007.02.17. 01:18
Címkék
Nem szükséges hosszasan bogarászni az UEFA-kupa 3. fordulójában lejátszott első mérkőzések eredményeit, hogy észrevegyük: az európai futballtavasz első „boom”-ját az izraeli csapatok szolgáltatták.
Küzdelem minden labdáért: a Hapoel nem véletlenül gyôzte le az esélyesebb Rangerst
Küzdelem minden labdáért: a Hapoel nem véletlenül gyôzte le az esélyesebb Rangerst
Küzdelem minden labdáért: a Hapoel nem véletlenül gyôzte le az esélyesebb Rangerst
Küzdelem minden labdáért: a Hapoel nem véletlenül gyôzte le az esélyesebb Rangerst
Küzdelem minden labdáért: a Hapoel nem véletlenül gyôzte le az esélyesebb Rangerst
Küzdelem minden labdáért: a Hapoel nem véletlenül gyôzte le az esélyesebb Rangerst

A kérdés csupán az, hogy a Hapoel Tel-Avivnak vagy a Maccabi Haifának jár-e a mélyebb főhajtás: előbbi a kontinentális szezonban eleddig veretlen skót Rangerst táncoltatta meg hazai pályán (2–1), a zöld-fehérek pedig a G-14 által nyűgös kistestvérként kezelt sorozat 2005-ös győztesét, a CSZKA Moszkvát fricskázták meg idegenben (0–0).

Nemzeti ügy lett a futball

Tal Ben Haim és Jossi Benajun talán a két legismertebb, legtöbbre taksált izraeli futballista. Előbbi a Bolton Wanderers, utóbbi a West Ham profija, de megjósolhatatlan, meddig maradnak aktuális klubjaikban. Tal Ben Haimnak a nyáron lejár a szerződése, a Tottenham, a Chelsea és a Newcastle is vinné a védőt, s ha kipottyan a Premiershipből, Benajun aligha száll alá a West Hammel. Kivételes esetek lennének az angol élvonalban? Dehogyis – ők a fejlődő izraeli futball nagykövetei. Megpróbáltuk számba venni a közel-keleti progresszió mérföldköveit.
1. Utánpótlásképzés: a Maccabi Haifa úttörő szerepet vállal, figyelemre érdemes a Hapoel Tel-Aviv és a Beitar Jerusalem (azaz a nemzetközi kupákban leggyakrabban érdekelt klubok) futballakadémiája is.
2. Anyagi biztonság: a Maccabi Haifa éves költségvetése 9 millió dollár, amivel csupán a harmadik a vonatkozó listán, a Beitar közel háromszor ekkora summával gazdálkodik.
3. Légiósok: kispadra nem szerződtetnek...
4. Edzők: egyre többen kerülnek külföldre, idővel valamennyien visszatérnek Izraelbe.
5. Nemzetközi tapasztalat: a válogatott és a klubcsapatok meccsei – eredményei – növelik a játékosok önbizalmát, önbecsülését, mentális és koncentrációs felkészültségét.
6. Hazai pálya: a háborúk és a politikai helyzet miatt az izraeli csapatok évekig nem játszhattak nemzetközi mérkőzést Izraelben – a futball nemzeti ügy lett, a meccsek ünnepek.
Szó sincs evidenciáról, noha az igazsághoz hozzátartozik, hogy az elmúlt évtizedben az izraeli klubok (elsősorban éppen a fenti kettős) idényről idényre egyre masszívabban jelezték: illendő őket komolyan venni, azaz kinőtték a „futottak még” kategóriát. El lehet merengeni a futballkonjunktúrával párhuzamosan a közel-keleti országban futballozó magyarok számának drasztikus csökkenésén is, ám a Hapoel és a Maccabi korábbi és jelenlegi légiósainak listáját átböngészve levonhatjuk a következtetést: nem kizárólag a zűrös politikai helyzetben kell keresnünk a negatív tendencia okait. Ha a kétségkívül nem szuperklasszis, de mégsem névtelen Nenad Pralijának, Giovanni Rossónak, Yakubu Aiyegbeninek megfelelt a Maccabi, a magyar vándorok sem találtak volna benne kivetnivalót – ha kellettek volna…

Visszakanyarodva az UEFA-kupa aktuális szezonjához: a libanoni háború miatt a selejtezőkörök hazai felvonásait is külföldön megvívó négy csapat közül a Bnei Yehuda és a Beitar Jerusalem kiesése annyiban nem keltett feltűnést, hogy a sorozat előző kiírásában várakozáson felül szereplő országok reprezentánsai (a Dinamo Bucuresti, illetve a Lokomotiv Szófia) parancsoltak nekik megálljt. Mellesleg a Maccabi diadalmenete is kudarccal indult, már ha a BL harmadik selejtezőkörében a Liverpool elleni 1–1-re és 1–2-re ráhúzható a fenti megállapítás, de amíg a Hapoel esetében rezgett a léc az UEFA-csoportkörben (a harmadik helyen zárt), a Maccabi magabiztosan lépett tovább – az Ibrox Parkban őt legyőző Rangers mögött.

A glasgow-i sérelem miatt a Hapoel szerdán elégtételt vett, s a 2–1 után a 11-szeres bajnok fanatikusai máris a 2001–2002-es UEFA-szezont emlegetik: az akkoriban Pisont Istvánt és Halmai Gábort is foglalkoztató „munkáscsapat” a negyeddöntőig masírozott, sőt az első találkozón a párharcot végül megnyerő Milant is két vállra fektette (1–0). Az idő tájt minden idők talán legkiválóbb izraeli trénere, Dror Kashtan irányította a csapatot – manapság Nir Levin. A vörösök hívei arra apellálnak: a Nagy Levin jövő csütörtökre is kifőz valamit.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik