Egy szőke nő, aki nemcsak érti a lesszabályt, hanem alkalmazza is. Egy elismert, nyelveket beszélő közgazdász, akinek az jelenti a szórakozást, ha a megerőltető munkahelyi elfoglaltságok után délutánonként futhat, edzhet, szabályokat magolhat. Meg persze meccseket vezethet, a világ legkülönbözőbb pontjain. Gaál Gyöngyi a női világbajnokságra készül, s a ráhangolódás részeként ő vezeti majd a soron következő tavaszi fordulóban a Kaposvár–Vác NB I-es férfimérkőzést.
Öt esztendeje FIFA-bíró a magyar lány, aki immár a legjobb tíz európai játékvezetô hölgy egyike
Öt esztendeje FIFA-bíró a magyar lány, aki immár a legjobb tíz európai játékvezetô hölgy egyike
Az ezredfordulón a magyar futball-játékvezetők akkori főnökének, Puhl Sándornak szívügye volt a női bírói keret létrehozása. Mégpedig abban a reményben, hogy egyszer majd a világszerte rohamosan fejlődő női szakágban is lesz olyan honfitársunk, aki a legnagyobb csapatoknak bíráskodhat. Úgy, mint egykor Puhl Sándor, aki 1994-ben világbajnoki döntőt dirigált, s lett valószínűleg minden idők legsikeresebb magyar játékvezetője. Nos, ma már van egy követője. A JB-elnökként általa létrehozott keret legelismertebb tagja, a 31 éves Gaál Gyöngyi a női világbajnokságra készül. Többek között a Kaposvár–Vác férfibajnokival.
Külföldön már bevált
Egyre több női játékvezetőről hallunk, de első osztályú férfibajnoki vagy nemzetközi mecscseket azért még ritkán vezetnek hölgyek. Példák persze már vannak. Négy éve Dagmar Damkovát az a megtiszteltetés érte, hogy első női játékvezetőként vezényelhetett le egy cseh élvonalbeli bajnokit. Negyvenöt éves francia kolléganője, Nelly Viennot 2002 óta folyamatosan dirigál a Ligue 1-ben, és neki az is megadatott, hogy első nőként bekerült a 2006-os férfi-világbajnokságra kiválasztott 82 partjelző közé. A 40 éves svájci Nicole Petignat már 24 éve bíráskodik. Legfontosabb mérkőzései közé tartozik az 1999-es női vb döntője, valamint az AIK Solna–Fylkir férfi UEFA-kupa-meccs.
A siker nem jött egyik napról a másikra. Gaál Gyöngyinek tizenkét évnyi bíráskodás után csak az elmúlt években indult el az egyre nagyobb sikerekkel kecsegtető nemzetközi karrierje. Ajkán kezdte a bíráskodást, ahol az édesapja és az öccse is játékvezetőként tevékenykedett, így hazulról hozta magával a síp iránti szenvedélyt. Gaál Gyöngyi vezetett Németországban is, amikor a gazdasági tanulmányai három évre külföldre szólították.
2001-ben alakult meg a magyar női keret, és Gaál Gyöngyi egy esztendő múltán az első magyar FIFA-bírók egyike lett a hölgyek között. Azóta kap egyre rangosabb feladatokat, mostanra pedig a 15 tagú szűk európai elitkeret tagja lett. Sőt egyike azon tíz európai játékvezetőnőnek, akik közül végül kiválasztják, hogy ki utazhat el a világbajnokságra.
Gaál Gyöngyi áldozatokat is hozott a bírói sikerekért. Egy porcsérülés és az azt követő műtét után csak napi négy-öt órát edzve tudta formába hozni magát a 2003-as ifjúsági Európa-bajnokságra. A civil munkája mellett megmaradó szabadideje nagy részét felemészti az edzés, az önképzés. Most éppen Ausztriában dolgozik, de ott is megtalálta a lehetőségét annak, hogy jó körülmények között készüljön, és főnökei már megszokták, hogy a hobbija miatt majdnem minden szabadnapját a bíráskodás miatt kényszerül kivenni.
A magyar játékvezető legfontosabb feladatai
Olaszország–Anglia és a női ifi Eb más meccsei (2003)
Potsdam–E. Voronezs, női UEFA-kupa-negyeddöntő (2004)
Arsenal–Djurgarden, női UEFA-kupa, női Eb (2005)
Mexikó–Németország és a női U20-as vb meccsei (2006)
Olaszország–Norvégia, női vb-selejtező (2006)
Kaposvár–Vác, férfi NB I (2007)
Aki szereti a futballt, az megérti, hogy most már miért hálás a sorsnak a magyar FIFA-játékvezetőnő. „Kétezer-ötben a női Európa-bajnokság nyitó mecscsét vezettem a Manchester City stadionjában. Anglia és Finnország huszonkilencezer néző előtt lépett pályára, ami azóta is európai nézőcsúcs női mérkőzésen” – mondta Gaál Gyöngyi.
És legutóbb már sem sok hiányzott ahhoz, hogy Puhl Sándorhoz hasonlóan ő is világbajnoki döntőn bíráskodjék.
„Tavaly augusztusban a női U20-as világbajnokságon az elődöntők játékvezetőinek kijelölése után ketten maradtunk a finálé dirigálására: egy amerikai meg én. Az Egyesült Államok–Kína elődöntőben papíron az amerikai csapat volt az esélyesebb, és az amerikaiak sikere esetén természetesen csak én kaphattam volna meg a finálét. Hosszabbítás és büntetörúgások után azonban mégis a kínaiak jutottak tovább. Így az amerikai kollégám vezethette a Kína–Korea döntőt, amelyen én tartalék játékvezetőként működtem közre.”
A feladat: Kaposvár–Vác
Vágner László, az MLSZ játékvezetői bizottságának elnöke jó véleménnyel van Gaál Gyöngyiről, és minden segítséget megad neki, hogy álmai teljesüljenek. A felkészülés részeként az NB I-ben (félreértés ne essék: a férfiak között!) is vezet majd. „Egyelőre egy mérkőzésről van szó – mondta Vágner László. – Gaál Gyöngyire bízzuk a Kaposvári Rákóczi–Dunakanyar-Vác mérkőzés vezetését az első tavaszi játéknapon. Férfi és női meccsen is láttam már sípolni őt, s jó bírónak tartom, ám hogy még jobb legyen, s hogy megoldja a reá váró feladatokat, ahhoz kellő önbizalom szükséges. Úgy vélem, ehhez ad segítséget az élvonalbeli mérkőzés. Hiszem, hogy Gyöngyi Kaposvárott sem okoz csalódást.” Vágner László szerint Gaál Gyöngyi pontosan ítéli meg a szabálytalanságokat, s remekül alkalmazza az előnyszabályt. Ráadásul a büntetőterületen belüli esetek megítélésénél sem inog meg. Sokat fut, közelről bírálja el az eseményeket, határozott, képes fegyelmet tartani a pályán.
Furcsán hangzik, de itt is igaz, hogy minél magasabb a szint, annál könnyebb a játékvezető dolga, annál profibbak a futballisták.
„Sípoltam már a Svédországban profiskodó brazil Martának is, akit tavaly a világ legjobb női játékosának választottak, s abszolút partnerként fogadta el a döntéseimet, ezzel nagyban segítettük egymás munkáját. De találkoztam néhány alkalommal a többszörös világelső német Birgit Prinzcel is, és vele kapcsolatosan is hasonló élményeket szereztem.”
A németül és angolul kitűnően beszélő, sőt spanyolul és oroszul is kommunikáló Gaál Gyöngyi mindenesetre hamarosan a csúcsra érhet, ha az idei világbajnokságra vagy a jövő évi pekingi olimpiára eljut játékvezetőként.
„Kétezer-ötben bekerültem a női játékvezetők továbbképzési programjába, és beválasztottak abba a tíztagú európai keretbe, amelyből kiválasztják a női vébére azt a néhány bírót, akik végül elutazhatnak Kínába. Már az is nagyon nagy dolog, hogy a bő keretbe meghívtak. A program szerint különböző felkészítő tornákon vehetnek részt a keret tagjai. Egyik ilyen lehetőség január közepén a kanári-szigeteki edzőtábor volt, majd a következő, még nagyobb esemény a márciusban rendezendő, portugáliai Algarve-kupa lesz, amelyen a gyakorlati edzések, fizikai felmérések, az angolnyelv- és a szabálytesztek mellett barátságos mérkőzéseket is vezetünk. Májusban lesz még továbbképzés Svájcban, és csak ezt követően hozzák nyilvánosságra az utazók névsorát. Mivel a létszám meghatározott, az esetlegesen kimaradók is kapnak újabb lehetőséget, hiszen kétezer-nyolcban az U17-es és az U20-as világbajnokságon, illetve a nyári olimpián is szükség lesz női játékvezetőkre.”