Csendesen telt az ausztrál nemzetközi bajnokság negyedik napja, hiszen nem volt hőség, sem nagyobb eső, és nem született meglepetés sem: a hölgyeknél és a férfiaknál is simán mentek tovább a legjobbak. Még Lleyton Hewitt is.
Reuters
Lleyton Hewitt nem szereti, ha belebeszélnek a dolgába: a korábbi sérülései után lassan visszakapaszkodó ausztrál még messze nincs csúcsformában, de már mostani játékával is csattanós választ ad az ôt kritizálóknak
Reuters
Lleyton Hewitt nem szereti, ha belebeszélnek a dolgába: a korábbi sérülései után lassan visszakapaszkodó ausztrál még messze nincs csúcsformában, de már mostani játékával is csattanós választ ad az ôt kritizálóknak
Lleyton Hewitt kezd belelendülni: az ausztrál nemzetközi bajnokság első fordulójában még kétszettes hátrányból fordított nagy nehezen a selejtezőből feljutó amerikai Mike Russell ellen, csütörtökön, a második körben azonban már 2 óra 48 perc és négy játszma is elég volt neki a 22 esztendős kanadai Frank Danceviccsel szemben.
Csillagpor
„Nem mozogtam olyan jól, mint az első meccsen, de nem panaszkodom. Végül is könnyen nyertem, miért keseregnék?” – Kim Clijsters önértékelése a japán Mori-gami Akiko elleni 6:3, 6:0-ra megnyert meccs után.
„Sokkal több örömöm van a teniszben, mint tavaly, jobban játszom, erősebb lettem. Lassan a férfitenisz elitjéhez tartozom” – mondta Andy Murray, aki láthatóan nem szenved önbizalomhiányban.
„Az előző meccsem óta szinte ki sem mozdultam, ittam, pihentem. Ennek ellenére még mindig úgy gondolom, hogy a hőség a legfőbb ellenfelünk” – Marija Sarapova arról, hogy kiheverte a keddi szenvedéseit.
„Ha egyszer belelendülök, elteszem a borotvámat. Ez a babonám. Ha egy szokás működik, meg kell tartani” – vélekedett a lassan hajótörött külsőt öltő James Blake, aki hetek óta nem borotválkozott.
A melbourne-iek kedvence továbbra sem játszik éppen csúcsformában, hiába ütött például tizennégy ászt, tizenkét kettős hibát szedett össze mellé. A világranglista 88. helyén álló ellenfele azonban így is csak a harmadik szettet tudta ellopni tőle: 6:4, 6:4, 3:6, 6:4 lett a vége. „A torna előtt jelentős meccshiányom volt, úgyhogy az, hogy ennyi időt a pályán töltök, csak jót tehet – értékelt Hewitt, aki szeretné, ha Mark Edmondson 1976-os sikere után ő tudna először ausztrálként győzni Melbourne-ben. – A szervámat leszámítva a játék minden elemében javultam a Russell elleni meccs óta. Az első néhány kör mindig nagyon nehéz, ilyenkor csak az számít, hogy valahogy továbbverekedje magát az ember.” Azt azért nem lehet állítani, hogy a 25 éves klasszisnak ezután könnyebb dolga lesz majd, hiszen a harmadik fordulóban a tizedik helyen kiemelt chilei Fernando González vár rá.
„Nagyon veszélyes játékos, bárhonnan képes nyerőt ütni. Ellene jobban kell majd játszanom, mint ma, de én éppen az ilyen kihívásokat szeretem a leginkább” – mondta optimistán Hewitt, akit egyébként a napokban igencsak kiosztott valamikori Davis-kupa-csapattársa, Todd Woodbridge. Az egykori páros világelső szerint ugyanis Hewittnak – akit (főképp családtagokból álló) kis vándorcirkusz követ szinte mindenhová az ATP Touron – lassan a saját lábára kellene állnia.
„Huszonhat éves, felesége és gyermeke van, ideje lenne neki magának is döntéseket hoznia végre. Egyszer fel kell nőnie, véget kell vetnie annak, hogy mások irányítják a sorsát, mert szemmel láthatóan rosszul csinálnak valamit – utalt Woodbridge arra, hogy Hewitt édesapja erősen beleavatkozik fia életébe, és ebből néha nem kis konfliktusok alakulnak ki: az Australian Open előtt néhány nappal például az ausztrál szakított addigi edzőjével is. – A pályán nem teszi oda magát eléggé, de nem is maradhat energiája arra, hogy a lehető legjobbat nyújtsa, ha közben menedzsereket és edzőket rugdos ki.” Az általában igencsak szókimondó Hewittnak olyannyira elevenjébe talált a kritika, hogy kommentálni sem volt azt hajlandó. „Nagyon durva, amit Todd mondott, de joga van ahhoz, hogy saját véleménye legyen. Nem óhajtok erről többet mondani” – közölte rendkívül dühösen a Dancevic elleni meccs sajtótájékoztatóját követően.
Ha minden a papírforma szerint alakul, az ausztrálnak a negyeddöntőben a spanyol Rafael Nadallal vagy a skót Andy Murrayvel kell majd összecsapnia, akik egyaránt könnyedén nyertek csütörtökön. Murray most nem volt olyan lehengerlő, mint az első körben Alberto Martin 6:0, 6:0, 6:1-es tönkreverése alkalmával, de egy újabb spanyol, Fernando Verdasco sem tudott szettet nyerni ellene. A harmadik fordulóban az argentin Juan Ignacio Chela áll majd vele szemben, aki egy évvel ezelőtt már az első mérkőzése után hazaküldte a nagy reményekkel (és mellénnyel) érkező skótot. Nadal is emberére akadt a kitartó Phillip Kohlschreiber személyében: négyszettes, 7:5, 6:3, 4:6, 6:2-re végződő csatájuk három és fél órán át tartott. A német leginkább ellenfelére jellemző kemény, agresszív teniszt játszott, és ebben a műfajban még fel is tudta venni a versenyt a spanyollal, ám ahhoz épp eleget hibázott, hogy nyernie már ne sikerüljön.
---- Pete Sampras, minden idők egyik legjobb teniszezője megkapta a neki alanyi jogon járó elismerést: szerdán beválasztották a Hírességek Csarnokába. „Óriási megtiszteltetés Rod Laver, John McEnroe vagy Jimmy Connors társaságába kerülni, ez megkoronázza a pályafutásomat” – fogalmazott a 35 éves amerikai, aki 286 hétig vezette a világranglistát és 14 Grand Slam-tornán lett első. – Arra vagyok a legbüszkébb, hogy sokáig, évekig tartottam a helyem az élen, és legyőztem a riválisaimat.”
Sampras azt is elmondta, nem zavarja, hogy Roger Federer minden bizonnyal megdönti a rekordjait: „Nem fogok ellene szurkolni, a legutóbbi US Open után is gratuláltam neki. Biztosan túlszárnyal majd, de nem bánom, mert nagyon tisztelem őt.”
Az amerikai mellett az egyesben és párosban összesen tizennégyszeres Grand Slam-győztes spanyol Arantxa Sánchez Vicáriót, az 1957-ben Párizsban győztes svéd Sven Davidsont és Russ Adams fotóst választották be az idén a Hírességek Csarnokába. ---- Megszületett az első magyar győzelem az Australian Open főtábláján: női párosban Szávay Ágnes (képünkön) Michaela Krajicek oldalán győzött Romina Oprandi és Julia Schruff kettőse ellen. A páros-világranglistán jelenleg a 108. helyen álló magyar lány és holland partnere alig hatvan perc alatt verte meg 6:3, 6:1-re az olasz-német duót. A második fordulóban Szávayéknek már igazi bravúrra lesz szükségük: a 6. helyen kiemelt pár, a szlovák Daniela Hantuchová és a japán Szugijama Ai vár rájuk a tizenhat közé jutásért.
Sarapova újra a régi A hölgyeknél csütörtökön az volt a legnagyobb kérdés, Marija Sarapova milyen erőállapotban lesz két nappal azután, hogy két pont híján alulmaradt az első fordulóban a francia Camille Pin és a rekkenő hőség ellen vívott háromórás küzdelmében. Nos, az orosz szépség keddi megingását feledtetve magabiztosan teniszezett honfitársa, Anasztaszja Rogyionova ellen, és 58 perc alatt 6:0, 6:3-ra győzött is – hiába, az esti, kellemesebb klíma csodákat tesz.
„Annál melegebb nehezen lehetett volna, mint két napja – jegyezte meg Sarapova, aki egyhuzamban a tizenharmadik Grand Slam-versenyén jutott legalább a harmadik fordulóba. – Valahogy azért már akkor is összejött a győzelem, és bízom benne, hogy újra nyerni tudok majd, ha hasonló helyzetbe kerülök. Ezzel együtt mindent elkövettem, hogy most két játszmában befejezzem a meccset, és örülök, hogy ez sikerült. Persze játszhatnék jobban is, messze vagyok a csúcsformámtól. De legalább az agysejtjeim ismét működnek.”
Kim Clijsters ellenben, úgy tűnik, máris tökéletesen teniszezik: a szezon végén visszavonuló, ezért az idén mindent szorgalmasan videokamerával rögzítő belga 59 perc alatt átlépett a japán Morigami Akikón. Clijsters négy szettet játszott eddig, hármat 6:0-ra nyert meg, és várhatóan az ukrán Alona Bondarenkóval sem lesznek súlyos nehézségei a harmadik fordulóban. A háromszoros Australian Open-győztes Martina Hingis (aki Clijsters ellenfele lehet a negyeddöntőben) szintén menetel, ő az orosz Alla Kudrjavcevát búcsúztatta két 6:2-es játszmában. A hároméves kihagyás után egy esztendeje viszszatérő svájci maga is érzi, hogy remek formában van: „Tavaly minden győzelmet óriási sikerként éltem meg, de most már én is elvárom magamtól, hogy legalább a nyolc közé bejussak” – jelentette ki. ---- AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, MELBOURNE (15 636 000, kemény pálya) Férfi egyes. 2. forduló: Nadal (spanyol, 2.)–Kohlschreiber (német) 7:5, 6:3, 4:6, 6:2, Davigyenko (orosz, 3.)–Müller (luxemburgi) 6:4, 6:0, 6:3, Blake (amerikai, 5.)–Kuznetsov (amerikai) 6:4, 6:1, 6:2, Nalbandian (argentin, 8.)–Lapentti (ecuadori) 6:4, 6:4, 6:4, González (chilei, 10.)–Del Potro (argentin) 7:6, 4:6, 6:7, 6:4, 4:0-nál fa., Haas (német, 12.)–Bozoljac (szerb) 7:6, 6:1, 6:3, Berdych (cseh, 13.)–Smeets (ausztrál) 6:3, 6:2, 6:4, Murray (brit, 15.)–Verdasco (spanyol) 7:6, 7:5, 6:4, Chela (argentin)–Nieminen (finn, 17.) 6:3, 2:6, 6:4, 6:4, Hewitt (ausztrál, 19.)–Dancevic (kanadai) 6:4, 6:4, 3:6, 6:4, Turszunov (orosz, 21.)–Mirnij (fehérorosz) 6:3, 6:2, 7:6, Grosjean (francia, 28.)–O. Rochus (belga) 4:6, 6:1, 6:3, 4:6, 6:4, Wawrinka (svájci, 31.)–Capdeville (chilei) 6:4, 6:3, 6:2, Ginepri (amerikai)–Zverev (német) 6:4, 7:5, 6:1, Santoro (francia)–Clément (francia) 6:2, 6:4, 6:4, Mayer (német)–Seppi (olasz) 5:7, 7:5, 6:2, 6:2