Svédország több városában ma kezdődik a 7. női Európa-bajnokság, amelynek a döntőjét 17-én Stockholmban rendezik meg. A vb- és Eb-bronzérmes magyar válogatott Németh András szövetségi kapitány irányításával készült fel a seregszemlére, és szeretne hagyományainak megfelelően, vagyis érmesként végezni a 16 csapatos viadalon. Az Európa-bajnok olimpiai kvótát szerez.
Meggyesi Bálint
Németh András megfiatalította keretét, de a rutinos játékosok lehetnek a fôszereplôk
Meggyesi Bálint
Németh András megfiatalította keretét, de a rutinos játékosok lehetnek a fôszereplôk
A női válogatott szövetségi kapitánya, az 53 éves Németh András tavaly decemberben, a szentpétervári vb-n állt először világversenyen a nemzeti együttes élén. A civilben nyugodtságáról, a pálya mellett heves indulatairól és maximalizmusáról ismert szakember Oroszországban bronzéremig vezette csapatát, amely Európa-bajnoki harmadik helyezésével (Budapest, 2004) szerzett jogot az idei, svédországi Eb-részvételre.
– A felkészülés szempontjából nehezebb volt ez az év, mint az előző? – Sokkal – mondta Németh András. – Az utóbbi hónapokban temérdek gondot okoztak a betegségek, sérülések, és ezek nem múltak el nyom nélkül. Novemberig egyszer sem edzhetett együtt a teljes keret, mert mindig hiányzott valaki. Ez a tesztmérkőzéseinkre is vonatkozott.
– A problémákat megoldotta a kontinensviadalra? – A nehézségek zömét Zsiga Gyula kollégámmal áthidaltuk, ezek talán nem befolyásolják döntően a csapat svédországi játékát és teljesítményét. A keret biztos tagja volt Tomori Zsuzsa, akinek a védekezésben lett volna fontos feladata, ám betegsége és sérülése miatt ezúttal nem számíthatunk rá. A felkészülés hajrájában középen meggyengült védőfalunk megerősítése jelentős munkát adott, de sikerült jó megoldásokat találnunk.
– A beállósok és a szélsők kérdésével is sokat foglalkozott az utóbbi időben. – Az Európa-bajnokságon három beállósra számítok, akik közül egy-egy kimarad mérkőzésenként, és ugyanez várható a szélsőknél is, mert a négyből hármat nevezek egy-egy meccsre. Az a tervem, hogy a jobbszélső Balogh Beának elegendő pihenőt adok, mert a tavalyi világbajnokságon nehezen bírta a sorozatterhelést. Most Svédországban, a szünnapokat is figyelembe véve, minden második napon lépne pályára a Cornexi szélsője.
Szavazás
– Nem hiányoztak a legerősebb vetélytársak elleni felkészülési meccsek? – Különböző elképzelések alapján készülnek a világ legjobbjai. Több lehetséges ellenfelünk valóban rangos, erős tornákon próbálta ki magát, ám mi más szisztéma szerint gyakoroltunk, mert kerülni akartuk a túlversenyeztetést. Éppen elég kemény tétmeccset játszanak az erős hazai bajnokságban, a légiósok pedig külföldi klubjaikban. A szlovákok, a horvátok és a spanyolok elleni felkészülési találkozók elegendőek voltak az Európa-bajnokság előtt.
– Bizonyítottak a kiválasztottak? – Nagyon tisztességesen és motiváltan dolgoztak a lányok, ugyanakkor szívesen folytattam volna a keretben a fiatalítást, ám erre ebben az évben alig-alig akadt lehetőségem.
– A tavalyi vébéhez képest négy helyen változott a keret. – Most nincs közöttünk a sérült Sugár Tímea, csak tartalék Kenyeres Fanni, valamint hiányzik Őri Cecília és Kindl Gabriella, ugyanakkor számítok a visszahívott Kirsner Erikára, valamint a világversenyen debütáló Herr Orsolyára, Borbély Zsanettre és Szamoránsky Piroskára. Úgy vélem, csapatunk alkalmas arra, hogy megőrizze vezető szerepét a világelitben. Valamennyien nagyon akarjuk a sikert, és a keret felpörgött a kontinensviadalra.
– Kinek szán kulcsszerepet Svédországban? – Minden játékosomtól azt kérem, hogy a maximumot nyújtsa.
Az utóbbi három eb
2000 (Románia): 1. MAGYARORSZÁG, 2. Ukrajna, 3. Oroszország 2002 (Dánia): 1. Dánia, 2. Norvégia, 3. Franciaország, …5. MAGYARORSZÁG 2004 (Magyarország): 1. Norvégia, 2.Dánia, 3. MAGYARORSZÁG
– A tapasztaltabbak mégis vezéregyéniségek. – Igen, és ezért Pálinger Katalintól újra azt várom, hogy bravúrok sorozatával segítse a csapatot. Görbicz Anita tavaly a vébén a legjobbak között is bizonyította kivételes képességeit, ezúttal is ez lesz a dolga. Roppant fontos Ferling Bernadett és Mehlmann Ibolya rutinja, gólerős játéka, valamint a szélsők gyorsasága, agreszszív védekezése.
– Kik lesznek a legveszélyesebb ellenfelek? – A csoportunkban a macedónokat tartom a legerősebbnek, hiszen honosították Marina Naukovicsot, az orosz klasszist. Az osztrákok szintén erős csapattal szerepelnek, ám a korátlaguk kissé magas. A hírek szerint a szerbek sok gond és civódás után megfiatalított együttessel, több kulcsjátékosuk nélkül érkeztek Svédországba. Az águnkon a címvédő norvégokat és a németeket, a másik ágon a világbajnok oroszokat és az olimpiai bajnok dánokat tartom különösen erősnek.
– A szövetség elnöksége az ötbe jutásért ad prémiumot a csapatnak. Ezzel ön is elégedett lenne? – Erős és kiegyensúlyozott a torna mezőnye, és többen álmodnak az Európa-bajnoki címről, amely olimpiai kvalifikációt ér. Természetesen az arannyal lennék a legelégedettebb, de nem leszek szomorú akkor sem, ha a dobogó második vagy harmadik fokán látom együttesemet.
---- PÁLINGER KATALIN: – Aki Európa-bajnok akar lenni, annak valamennyi ellenfelét le kell győznie. A lehető legmagasabbra teszem a mércét.
BALOGH BEATRIX: – A tavalyi, szentpétervári világbajnokságon már bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk nagy célok elérésére.
MEHLMANN IBOLYA: – Sosem vállalkozom tippelésre, de ha a csapat kihozza magából a legtöbbet, akkor a világ élvonalában marad.
GÖRBICZ ANITA: – Jól dolgoztunk az edzőtáborban, ezért nyugodt lelkiismerettel utazhatunk Svédországba.
SZAMORÁNSKY PIROSKA: – A torna végjátékában az oroszokkal, a norvégokkal és a dánokkal egyaránt összeakadhatunk, ezért nehéz lesz érmet szerezni. De megpróbáljuk.
FERLING BERNADETT: – A papírforma azért van, hogy rácáfoljanak, de azt nem titkolom, hogy szeretnék elődöntőbe jutni.
VÉRTEN ORSOLYA: – Jó lenne három győzelemmel a hátunk mögött továbblépni a középdöntőbe, mert ez megalapozná a sikeres folytatást. ---- AUSZTRIA (Skövde, december 7., 20.15 óra). Az osztrákok rutinos, mondhatni idős játékosokra alapuló kerettel indulnak az Eb-re, ellenük kezd a Németh-csapat. Kérdés, hogy a honosított világklasszisok erőnléte kitart-e a torna sorozatmérkőzésein. A magyarok ellen először 1962-ben Bécsben játszottak, és 13–1-re kikaptak. A következő találkozóra 18 évet kellett várni. A két ország legjobbjainak eddigi mérlege egymás ellen: 35 magyar, 11 osztrák győzelem, két döntetlen. Az osztrákok három olimpián szerepeltek: 1992-ben és 2000-ben ötödikek lettek. Tíz alkalommal jutottak ki a világbajnokságra, a legjobb eredményük az 1999-ben megszerzett bronzérem. Hat Eb-n vettek részt, és itt is a harmadik hely (1996) a legnagyobb sikerük. Az idei viadalra az Olaszország elleni hazai 41–23-as, majd az idegenbeli 33–23-as győzelemmel kvalifikálták magukat. Legutóbb 2005. november 24-én Balatonfüreden, a Pannon-kupán játszott egymás ellen a két válogatott, s a mieink 42–27-re győztek. Németh András csapata akkor az alábbi összeállításban szerepelt: Sugár (Herr O.) – Balogh B. 4, Mehlmann 2, Görbicz 5, Borbás 6, Tóth T. 3, Vérten 4. Csere: Kindl, Hornyák, Ferling 6, Őri C. 3, Szűcs G. 4, Kenyeres 3, Siti E. 1, Kovacsicz 1.
MACEDÓNIA (Skövde, december 8., 20.15 óra) A balkáni együttes vezetői az utolsó pillanatban elintézték az orosz Marina Naukovics honosítását, és a vele megerősödött csapat a legveszélyesebb ellenfele lehet a magyaroknak. A két ország válogatottja először 1994-ben Győrött a Keksz-kupán találkozott, s lányaink 25–14-re győztek. Ezt még további két találkozó követte, amelyen szintén a mieink nyertek. Pénteki ellenfelünk négy világbajnokságon vett részt, a legjobb eredménye az 1997-ben elért hetedik hely. Két kontinensviadalon játszott: 1998-ban és 2000-ben is a nyolcadik helyen végzett. Az idei Eb-selejtezőben Izland ellen idegenben 28–23-ra nyert, majd a visszavágón 27–24-re győzött. A magyarokkal legutóbb 1999. november 21-én Pakson csapott öszsze, és 13–7-es félidő után 29–12-re győzött Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapata. Válogatottunk akkor az alábbi összeállításban szerepelt: Pálinger (Farkas A.) – Kántor 1, Nagy A. 1, Siti B. 2, Kökény 1, Farkas Á. 4, Takács G. 2. Csere: Kulcsár A. 6, Brigovácz 4, Simics 1, Deli 3, Pigniczki 2, Pádár I. 2.
SZERBIA (Skövde, december 10., 17.15 óra) Vasárnapi ellenfelünk először vesz részt az önálló ország képviseletében világversenyen (a vb-ezüstérmes Romániát még Szerbia-Montenegró néven verte ki az Eb-selejtezőben). Az országon belüli polititkai csatározások a sportban, a kézilabdában is éreztették hatásukat: sokan lemondták a válogatottságot (a legsúlyosabb érvágás Bojana Petrovics-Popovics, a világ egyik legjobb átlövőjének visszalépése). Közben montenegrói szakember, Szandra Kolakovics (35 éves) került a szerb válogatott élére, mégpedig a legendás dán Anja Andersen helyére. (A Slagelse edzője akkor köszönt el a szerb gárdától, amikor felbomlott a közös kézilabda-szövetség). Amikor kihirdette 24 tagú bő keretét, helyet kapott benne Szladjana Djerics (Cornexi-Alcoa) és Ana Djokics (Győr) is, de a győri lány sérülés miatt nem vehet részt az Eb-n. Nem volt a listán a legjobbak közül a sérült Ana Batinics, Tanja Milanovics, Szvetlana Ognjenovics és Jelena Nisavics, valamint az egyik legjobb játékos, Andrijana Budimir. A montenegrói Maja Szavics sem volt kerettag. Azaz a „plávik” erősen tartalékos, fiatal csapattal utaznak az Eb-re.