Az angol szurkolók kedd éjszaka Amszterdam vörös lámpás negyedében öregbítették kétes hírnevüket, és akik nem a rendőrőrsön kötöttek ki, azok másnap este szemtanúi lehettek annak, amint kedvenceik a hollandok ellen félig már megnyert meccset döntetlenre adnak.
Reuters
Wayne Rooney (balra) újra jó formában, a hollandoknak is gólt lôtt
Reuters
Wayne Rooney (balra) újra jó formában, a hollandoknak is gólt lôtt
Miközben Steve McClarennek, az angolok szövetségi kapitányának meg kellett birkóznia a Hollandia elleni mérkőzésen pályára lépő csapat összeállításának problémájával, a – szerinte kissé túlságosan – kíváncsi sajtósok hadával szemben is harcra kényszerült. A média korábban keményen bírálta a szakvezetőt, amiért a Horvátország elleni, 2–0-ra elveszített Európa-bajnoki selejtezőn kihagyta a csapatból Stewart Downingot. Az edzői döntésre több magyarázat született: egyrészt Steve McClarené, aki egyszerű taktikai okokra hivatkozott, másrészt Terry Venables-é, a szövetségi kapitány jobbkezéé, aki a média nyomását jelölte meg a mellőzés indokaként.
Akárhogy is volt, a pohár éppen Amszterdamban telt be Steve McClarennél, aki a válogatottat övező kiemelt figyelmet arra használta fel, hogy éles kirohanásával visszavágjon a véleménye szerint a gárda megosztásán munkálkodó újságíróknak.
„Nem vagyok hajlandó több kérdésre válaszolni Downinggal kapcsolatban. Az viszont érdekelne, miért akarják önök a játékosokat, engem és a szakmai stábot egymás ellen fordítani?!” – hangzott a kapitány ideges reakciója. Hogy a válaszban miként érveltek a jelenlévő újságírók, azt talán már sohasem tudjuk meg, tény azonban, hogy a kapitányt nem tudták letéríteni az általa helyesnek vélt útról.
Azt ugyanis senki sem tagadhatja, hogy egy tizennyolc éves védő bevetéséhez nem kis bátorság kell, még akkor is, ha „csak” egy barátságos meccsről van is szó. Márpedig az Amsterdam ArenA-ban a jobbhátvéd posztján Micah Richards, a Manchester City játékosa életében először futott ki a gyepre az angol válogatott színeiben.
„Micah erős, gyors, atlétikus és rugalmas – magyarázta a sérült Gary Neville-t helyettesítő védő bevetését a kapitány. – Rendkívül jól gyorsul, és már a Premiershipben is bizonyított.”
A találkozón Arjen Robbent, a hollandok szélsőjét kellett semlegesítenie, és feladatának jelentősége különösen akkor nőtt meg, amikor a 37. percben Wayne Rooney betalált, hiszen ezután a támadásokat inkább a hazaiaknak kellett erőltetniük. Ebben a törekvésben fontos szerep hárult a válogatottba hosszú idő után visszahívott Clarence Seedorfra, a meccs holland hőse mégsem a Milan középpályása, hanem Rafael van der Vaart, a késői egyenlítő gól szerzője lett.
Hollandia–Anglia 1–1(0–1) Amszterdam, 44 000 néző V: Michel (szlovák) HOLLANDIA: Timmer (Stekelenburg, a szünetben) – Boulahrouz (Jaliens, 61.), Ooijer (Vennegoor of Hesselink, 84.), Mathijse, Emanuelson – Landzaat, Schaars, Seedorf, Van der Vaart – Kuyt (Huntelaar, 61.), Robben ANGLIA: Robinson – Richards, Rio Ferdinand, Terry, Ashley Cole – Gerrard, Carrick, Lampard, Joe Cole (Richardson, 78.) – Rooney, Johnson (Wright-Phillips, 74.) G: Van der Vaart (86.), ill. Rooney (37.)
Négy huligán őrizetben
Mi történik, ha a világ leghírhedtebb huligánjai Európa vörös lámpás fővárosába látogatnak? A választ az amszterdami rendőrség hivatalos közleménye adja meg: „Kedd éjszaka számos rendbontásról érkezett bejelentés a szórakozónegyedben randalírozó angol szurkolókkal kapcsolatban, de végül csak kisebb atrocitásokra derült fény.”
Habár az utóbbi években mindenhol megkettőzik a biztonsági erőket, ahol brit drukkerek érkezésére számítanak, a botrány a szerda esti Hollandia–Anglia barátságos mérkőzés előtt sem maradt el. Amszterdam vörös lámpás negyedében hajnalig egy százötven fős hangos csoport járta az utcákat, közülük négy drukkert tartóztattak le a rendőrök részegeskedés, vandalizmus és köztéri vizelés vádjával. A legális marihuánafogyasztásáról és fejlett szexiparáról híres holland fővárosba egyébként mintegy tízezer brit szurkoló kísérte el a nemzeti válogatottat.