Rendkívüli küldöttgyűlést tartanak a Ferencvárosnál. Alapszabály-módosításra készülnek, s ha a hetvenöt küldött megszavazza, akkor új utakra léphet a 107 éves egyesület. A Fradinál olyan klubmodellt szeretne Dámosy Zsolt elnök megvalósítani, mint amilyenben a Barcelona vagy a Bayern München működik. A zöld-fehéreknél azonban továbbra is súlyos anyagi gondok uralkodnak.
Dámosy Zsolt a Ferencváros szurkolóit tenné meg a klub tulajdonosainak
Dámosy Zsolt a Ferencváros szurkolóit tenné meg a klub tulajdonosainak
Az új ferencvárosi elnök egyelőre élvezi a bizalmat. A szurkolók támogatásukról biztosították, s ami ennél is fontosabb, nem alakult ki belső ellenzék sem. Kérdés, meddig tart a bizalom Dámosy Zsolt iránt. Tárgyalás tárgyalást követ, ismert üzletemberek nevét emlegetik a Ferencvárossal kapcsolatban (van, akit titkos befektetőként, másokat pedig azért, mert eszük ágában sincs pénzt áldozni a magyar futballra...), ám menekülési terv még nincs. Pedig ötletekben nincs hiány, a rendkívüli küldöttgyűlés például jelentős változásokat hozhat. Erről is beszélt lapunknak Dámosy Zsolt.
– Olvasta a kedden megjelent lapokat? – Gondolja, van ilyesmire időm? – kérdezett vissza Dámosy Zsolt. – Most is az autóban ért utol, robogok vidékre egy fontos megbeszélésre...
– Nos, az egyik újság szerint máris megingott a bizalom önben, s azt írják, hogy leválthatják. – A küldöttgyűlésen ilyesmire biztosan nem kerül sor, mert nem szerepel a napirendi pontok között személyi kérdés.
– Több ellensége van, amióta Fradi-elnök lett? – Biztosan több van, de ebből, szerencsére én nem sokat érzékelek. A szemembe legalábbis nem mondta senki, hogy tűnjek el, adjam át a helyem, mondjak le...
– Tehát még nincs belső ellenzék, a klubnál türelmesek önnel szemben. – Egyelőre az összefogás a jellemző. Erre példa az alapszabály-módosítási javaslat. Három megbeszélésen vagyunk túl, s bárkivel is tanácskoztam, mindenki támogatta az ötletet. Ha a hetvenöt küldött megszavazza a javaslatot, amire, nyugodt szívvel mondhatom, meg is van minden esély, alapjaiban változhat meg az életünk.
– Vagyis? – Pénzhez juthatunk, nem kevés pénzhez. Olyan klubmodellt szeretnénk, mint amilyet a Barcelonánál vagy a Bayern Münchennél honosítottak meg, azaz a szurkolókat szeretnénk tulajdonossá tenni. Úgy tervezzük, hogy az ezerforintos havi tagdíj befizetése után bárki küldötté válhat, beleszólhat a fontos és kevésbé fontos döntésekbe. Mi pedig így jelentős bevételhez jutunk.
– Mi van akkor, ha mondjuk harmincezren jelentkeznek? Hol rendezik majd meg az esetleges közgyűlésüket? A Puskás Ferenc Stadionban? – Bárcsak harmincezren vagy még többen jelentkeznének! Azt mondom, legyen tízezer olyan szurkoló, aki az évi tizenkétezer forintot rendszeresen befizeti nekünk, mert abból a pénzből már eltartható lenne a klub. A szlogen lehetne az is, hogy ezer forint a Fradiért. Természetesen az adósságmentes Ferencvárosra gondolok.
– A labdarúgó-szakosztály, gondolom, külön téma. – Így van, oda sokkal több pénz kellene, de ezt már unalomig ismételtem. Azonban bízom a szurkolókban, abban, hogy ezúttal más lesz a hozzáállás, mint mondjuk a korábbi akcióknál, amikor Fradi-téglát lehetett venni, és elenyésző pénz jött be.
– Mi igaz abból, hogy sportigazgatóságot hoznak létre? – Ez is olyan javaslat, amelyet minden bizonnyal megszavaz a küldöttgyűlés. Ennek az a lényege, hogy az elnökség a jövőben inkább gazdasági tevékenységet folytatna, míg a sportigazgatóság koordinálná a szakosztályok életét. Minden sportág egy-egy képviselője kapna helyet a sportigazgatóságban.
– Ha rövid időn belül nem jut pénzhez a Ferencváros, akkor mit sem ér az új klubmodell. – Tisztában vagyok ezzel. A helyzet továbbra is kritikus, jóllehet egyszer sem panaszkodtam, amikor újabb és újabb kosarat kaptam az általam megkeresett üzletemberektől. Egyelőre még csak álom, hogy nullszaldós Ferencvárost kínáljunk bárkinek megvételre.
– A helyzet egyre rosszabb: kedden Pintér Attila, a klub egykori játékosa és edzője nyert pert első fokon az FTC-vel szemben, a Gera Zoltán eladása miatti nevelési költségtérítés apropóján az MLSZ tizenhatmillió forint befizetésére kötelezi a Fradit. Újabb terhek, újabb adósság... – Adok magunknak három-négy hetet. Ezalatt tárgyalni kell minden felperessel, meg kell keresnünk mindenkit, aki jogos vagy jogtalan követeléssel lépett fel velünk szemben, és találnunk kell egy befektetői csoportot. A mostani küldöttgyűlés lendületet és erőt adhat ehhez. ---- Kedden az MLSZ fegyelmi bizottsága elmarasztalta a Ferencvárost. A határozat szerint a klub 16 millió forintot köteles befizetni (Gera Zoltán eladása után az MLSZ-t illeti a vételár öt százaléka) a szövetség kasszájába.
Az FTC jogásza, Petró László elismeri a követelést, ám állítása szerint az MLSZ is tartozik a klubnak, így kérte, vonják le a 16 millióból azt az összeget. Ha a Fradi nem fizet, fordulónként három pontot vonnak le az együttestől. Az FTC jelezte, fellebbezni kíván, így elhúzódhat az ügy. ---- Hosszú tárgyalássorozat végén, kedden ítéletet hirdetett a Fővárosi Bíróság a Pintér Attila kontra Ferencváros ügyben: a Fradi korábbi vezetőedzője első fokon csaknem 50 millió forintot (45,9 millió plusz ennek az összegnek a két és fél éves kamatai) nyert a klubtól.
Pintér Attila ügyvédje, dr. Papp Gábor elmondta, első ránézésre nem volt túl bonyolult az eset, ugyanis Pintér Attilával a szerződést a Ferencváros egyoldalúan rúgta fel. A klub ugyanakkor azzal védekezett, hogy az edző szerződésszegést követett el, amikor három játékost nem vitt el a csapat edzőtáborába. Az ítélet egyébként nem jogerős, s ha a Ferencváros fellebbez, várhatóan további hat hónapig nem is lesz az. ---- A Németországban élő Szántó Árpád lapunkban hetekkel ezelőtt vázolta a Bayern München működési modelljét. Nos, Európában természetesen többfelé működik az egyesületi demokrácia modellje, amelyben bárki a klub tagja lehet, aki vállalja ennek feltételeit, többek között a tagdíj megfizetését.
Százezret is meghaladó taglétszámmal az FC Barcelona és a Bayern München a két leghíresebb így működő klub, s ezekben a legfőbb hatalom a szurkolóké, a tagságé, amely az éves közgyűlésen (ezeken hat- nyolcezernél többen nem szoktak megjelenni, így egy nagyobb csarnok elegendő a lebonyolításra) le is válthatja a vezetőséget. A nagy létszámú tagság anyagilag biztonságot jelent: a tagdíjak révén eleve kalkulálható a jelentős bevétel, ráadásul a csapat mögött álló szervezett tömeg a szponzorok számára is vonzóbbá teszi a klubot. A közönség sokkal jobban szervezhető és mozgósítható a tagoknak szánt kedvezmények segítségével.