Nem állíthatjuk, hogy Magyarország és Kanada párharca nagy múltra tekint vissza: az észak-amerikai nemzet labdarúgó-válogatottja hiába játszott már 1885-ben (győztes idegenbeli meccset az ősi rivális Egyesült Államok ellen, a mieinkkel csupán egyszer találkozott. A második „randevúra” november 15-én Székesfehérvárott kerül sor.
Várhidi Péter nem kapaszkodik görcsösen a kispadba, tudja jól, megbízatása egyetlen meccsre szól ? de ennek is nagyon örül
Várhidi Péter nem kapaszkodik görcsösen a kispadba, tudja jól, megbízatása egyetlen meccsre szól ? de ennek is nagyon örül
Az 1986-os világbajnokságon elkönyvelt 2–0-s magyar győzelemmel alighanem mindenki kiegyezne előre – legalábbis idehaza. Igaz, akkor többek között Détári Lajos, Bognár György, Esterházy Márton, Garaba Imre, Róth Antal és Dajka László alkotta a válogatottat, míg ma azt sem tudjuk, kik juthatnak szóhoz jövő szerdán. Csütörtökre viszont kiderül: Várhidi Péter megbízott kapitány keretet hirdet.
„A szerdai kupafordulót mindenképpen szerettem volna megvárni, hiszen egy sérülés bármikor keresztülhúzhatja a számítosomat – indokolta a két hete lemondó Bozsik Péter helyét egy meccsre átvevő szakember, miért halasztotta csütörtökre a „névsorolvasást”. – Szinte éjjel-nappal azon töröm a fejem, hogy kikből állhat össze az a csapat, amelynek van jövőképe. Úgy vagyok vele: ha csak egy mérkőzésre szól a bizalom, akkor is olyan gárdát kell összeraknom, amelyre lehet építeni a későbbiekben.”
A várhatóan 25 fős keret tagjai hétfő reggel találkoznak Budapesten, majd Tatára buszoznak, hogy a szerda este nyolckor kezdődő mérkőzésig hátralevő időt az edzőtáborban töltsék. Érdemi munkát már az első napon is lehet végezni – annak köszönhetően, hogy a legtöbb játékos már szombaton letudja hét végi bajnokiját. Vonatkozik ez az MTK-sokra is. Noha úgy volt, hogy a kék-fehérek vasárnap lesznek a DVTK vendégei, az időpont módosult, egy nappal korábban lesz a meccs Diósgyőrben.
„Bár neveket nem mondok, nem titok, az MTK-ból több játékost is meghívok, elvégre a fiatalítás a jelszó, és a legtöbb fiatal, ugyebár, Garami József gárdájában szerepel – folytatta Várhidi Péter. – Természetesen igyekszem teljesen képben lenni más csapatokkal kapcsolatban is, elárulom, még a Ferencvárost is figyelem. Ahová tudok, személyesen elmegyek, de nagyban megkönnyíti a dolgom, hogy a televízió gyakorlatilag naponta ad számomra fontos meccseket.” Hamarosan újra tévé elé ülhet a szakvezető: két videokazettáról megnézi Kanada legutóbbi fellépéseit.
„Természetesen igyekszem teljesen képben lenni más csapatokkal kapcsolatban is, elárulom, még a Ferencvárost is figyelem.” Várhidi Péter az alsóbb osztály lehetőségeiről
„Megígérték, hogy megkapom a szalagokat, remélem, a napokban meg is érkeznek, mert tisztességgel szeretnénk felkészülni az ellenfélből” – jelezte az edző, hogy nemcsak szakkomentátorként, a Sport Tv-ben, hanem már otthon is lesz elemeznivalója. Amúgy cseppet sem bánja, hogy kétszer annyi munkája lett hirtelen, sőt, örül neki.
„A kinevezésem óta megváltozott az életem – magyarázta –, állandóan rohangálok, a telefonom folyamatosan csörög, már azt sem tudom, milyen érzés unatkozni. Ezzel persze semmi gond, örülök, hogy így alakult, a válogatott kapitányának lenni mégiscsak kiemelt dolog.” ---- Húsz éve még meglehetősen sokan fintorogtak azon, hogy Magyarország csupán 2–0-ra verte Kanadát (bár már akkor sem lehettünk túlzottan nagyravágyóak, mivel 1986-ban, a mexikói világbajnokságon néhány nappal korábban kapott a válogatott egy hatost a szovjetektől...), most viszont eljutottunk odáig, hogy hazai pályán játszva sem Várhidi Péter csapata az esélyes. Nem, hiszen az ellenfél semmivel sem rosszabb a magyar együttesnél, hat évvel ezelőtt például – Mexikót és Kolumbiát is legyőzve – megnyerte a CONCACAF-zóna hivatalos bajnokságának számító Arany-kupát, majd két évvel később bronzétmes lett t a sorozaton. A válogatott idei mérlege – mint azt az MLSZ honlapján írják – felemás, két győzelem (Jamaica és Ausztria ellen) mellett egy döntetlen (az Egyesült Államokkal) és egy vereség (szintén Jamaicával szemben) szerepel a lajstromban.
A csapat sztárja a már harminchárom éves csatár, Tomasz Radzinski, aki korábban játszott a belga Germinal Ekeren és Anderlecht, illetve az angol Everton gárdájában, most pedig a szintén Premier League-szereplő Fulham futballistája. Az Everton ráadásul 4.5 millió fontot fizetett érte az Anderlechtnek, ami kanadai csúcs – ehhez csupán annyit, hogy a legjobb magyar, Gera Zoltán másfél millió fontot ért a West Bromwich Albionnak. ---- Tanulmányúton járt Ausztriában, és hamarosan indul Németországba Bicskei Bertalan (képünkön). Az edzőképzés hazai vezetője elsősorban azt tanulmányozza, miként foglalkoznak a fiatalokkal külföldön. A tapasztalatcserére egyébként három hete kérte meg kollégáit Kisteleki István, az MLSZ elnöke, mondván, minden információra szükség van a magyar labdarúgás feltámadásához.
„Amikor Ausztriában voltam, megállapítottam, hogy az utánpótlásképzésben öt-hat évvel előttünk járnak – mondta Bicskei Bertalan. – Az osztrákoknál huszonkilenc körzeti központ működik, ahová iskola után busszal viszik a gyerekeket, s az edzés után haza is fuvarozzák őket. A képzés következő lépcsője tizenhárom akadémia, amelyeknek fenntartását, működését a tartományi szövetségek fizetik, és a jövő évtől az állam is beszáll a finanszírozásba. Ezekből az intézményekből már öt nagyválogatott labdarúgó került ki. A német módi is biztosan érdekes lesz, hiszen példaértékű rendszert építettek ki: ott háromszázkilencven sportközpont működik az országban. A szövetség által fizetett edzők irányítják a szakmai munkát. Minden bizonnyal értékes tapasztalatokat szerzek, és remélem, a látottakat itthon is sikerül majd hasznosítani.” (K. I.)