A spanyol bajnokság kilencedik fordulójában a listavezető Barcelona La Corunába utazott, hogy a hazai pályán eddig százszázalékos teljesítményt nyújtó Deportivo ellen feledtesse az elmúlt időszak kevésbé sikeres Bajnokok Ligája-szereplését. A Depor azonban kemény ellenfélnek bizonyult, a tompán játszó katalánoknak meg kellett elégedniük a döntetlennel – úgy tűnik, Frank Rijkaardnak ezúttal elég is volt ennyi.
Hatalmas csatát hozott a Deportivo és a Barcelona összecsapása, itt Gianluca Zambrotta (balra), a Barca és Fabián Estoyanoff, a Depor játékosa küzd a labdáért
Hatalmas csatát hozott a Deportivo és a Barcelona összecsapása, itt Gianluca Zambrotta (balra), a Barca és Fabián Estoyanoff, a Depor játékosa küzd a labdáért
Nem tudjuk, Frank Rijkaard hogyan tervezte átalakítani kezdőcsapatát a Chelsea ellen felálló tizenegyhez képest, hiszen részben kényszerűség diktálta a „rotációt”: Carles Puyol családi gyász, Xavi és Eidur Gudjohnsen pedig sérülés miatt nem játszhatott. A csupaszív csapatkapitányt Lilian Thuram pótolta a védelem tengelyében, Xavi helyett Andrés Iniesta játszott, míg az izlandi centert az argentin Javier Saviola „helyettesítette”. Ezen kívül egyetlen változást eszközölt magától a holland szakember, Thiago Motta helyett Edmílson kapott szerepet szűrőként a középpályán.
A Deportivo magabiztosan készülődött a találkozóra, Joaquín Caparrós vezetőedző a Chelsea mesterétől, José Mourinhótól ellesett taktikával küldte pályára együttesét, amelynek tagjai közül különösen két tehetséges ifjú titánban, Cristianban és Verdúban buzgott a bizonyítási vágy, őket a nyáron engedte el a Barca, hogy helyet csináljon az érkező világsztároknak...
Nos, a lelkes hozzáállás és az újszerű taktika meg is hozta az eredményt, a jó értelemben vett agresszivitásra épülő harcmodor egy pontot eredményezett a hatalmas szívvel küzdő hazai együttesnek: Deportivo– Barcelona 1–1.
A másik oldalon persze nem örültek ennyire az egy pontnak, hiszen a Barcelona a héten másodszor játszott döntetlent, ami, valljuk be, a világ egyik legjobb klubcsapatánál egyáltalán nem megszokott jelenség. De mi lehet az oka a visszaesésnek?
A fontos mérkőzéseket eldöntő gólok hiánya. Egyre inkább beigazolódik a tétel: a kameruni Samuel Eto’o nélkül a Barcelona nem képes megközelíteni azt a formát, amelyet az elmúlt szezonban a bajnokságban és a BL-ben is mutatott.
Ennek példáját láthattuk szombat este is a Riazor Stadionban. A Barcelona – főleg a második félidőben – folyamatosan próbálkozott, támadott, de igazi átütőerő nélkül tette mindezt. Pedig a pályán volt Ronaldinho, Lionel Messi, Deco és Javier Saviola is, mindhiába. Mindanynyian remek, technikás játékosok, akik a Depor ellen is eljutottak a kapuig, azonban ott mintha megállt volna a tudomány.
Egyébként ha Medina Cantalejo játékvezető nem lett volna kegyes a címvédőhöz, még az is lehet, hogy rúgott gól nélkül zárta volna a találkozót a Barca. A bíró viszont a negyvenedik percben megadott egy igencsak vitatható tizenegyest, amelyet Ronaldinho értékesített. A Deportivo becsületére legyen mondva, hogy nem adta fel a harcot, a második félidőben több nagy helyzetet is kidolgozott, de a hazaiak is csak egy kimaradt tizenegyes után tudtak betalálni Victor Valdés kapujába (a rendkívül jól játszó Fabián Estoyanoff büntetőjét kivédte a katalánok kapusa, de Juan Rodríguez a kipattanót értékesítette). Frank Rijkaard mindezek ellenére nem volt bánatos a lefújás után.
„Remek mérkőzést játszottunk a Deportivóval, elégedett vagyok csapatom teljesítményével. Ne feledjük, hogy a Chelsea elleni rangadó után kellett helytállnunk a Riazorban. Tetszett a játékosaim hozzáállása, és bár döntetlen után nem szokásom, ezúttal gratuláltam is nekik, hiszen tetszetősen, a szurkolók számára is élvezhetően futballoztak – értékelt röviden a Barcelona vezetőedzője, aki nem ment el szó nélkül a fentebb már részletezett probléma mellett sem: Az igaz, hogy nem vagyunk elég hatékonyak a kapu előtt, de jó irányba tartunk, folytatnunk kell a kemény munkát.” Hogy ezt a csapatának, vagy az egyesületnél alkalmazásban álló játékos-megfigyelőknek üzente, nem tudjuk. Vélhetően saját csapatának szólt a mester. Mindettől függetlenül a menedzserek is készülődhetnek. Hiszen előbb-utóbb „kiragasztják a cetlit” a Nou Camp bejárati ajtajára: gólerős csatár kerestetik!
PRIMERA DIVISIÓN, 9. FORDULÓ: Deportivo–Barcelona 1–1 G: J. Rodríguez (72.), ill. Ronaldinho (40. – 11-esből) Real Madrid–Celta Vigo 1–2 G: Emerson (43.), ill. Nené (36.), Larena (82.) Athletic Bilbao–Santander 0–0 Zaragoza–Getafe 3–1 G: Diogo (39.), Milito (75.), Ewerthon (90.), ill. Moral (68. – 11-esből) Recreativo–Gimnástic 2–1 G: J. Guerrero (31.), P. A. Mario (91.), ill. Irurzun (6.) Sevilla–Osasuna 2–0 G: F. Canoute (50. – 11-esből), Correira (88.) Villarreal–Betis 3–2 G: Forlan (20.), Cygan (57.), Cani (58.), ill. Edu (3.), Rivera (47.) Az Espanyol–Valencia mérkőzés lapzártánk után ért véget.
Korábbi eredmények: Levante–Real Sociedad 2–0 Mallorca–Atlético Madrid 0–0
AZ ÁLLÁS
1. Sevilla
9
7
–
2
19–10
21
2. Barcelona
9
6
2
1
20– 8
20
3. Zaragoza
9
6
1
2
20–11
19
4. Real Madrid
9
5
2
2
14– 6
17
5. Valencia
8
5
1
2
13– 6
16
6. Getafe
9
5
1
3
9– 7
16
7. Deportivo
9
4
3
2
10– 8
15
8. Villarreal
9
4
3
2
10– 9
15
9. Atlético Madrid
9
4
2
3
10– 7
14
10. Mallorca
9
3
4
2
5– 5
13
11. Celta Vigo
9
4
1
4
13–14
13
12. Recreativo
9
4
1
4
11–12
13
13. Levante
9
3
3
3
9–12
12
14. Santander
9
2
4
3
7–10
10
15. Osasuna
9
2
2
5
5–10
8
16. Espanyol
8
1
4
3
4– 8
7
17. Athletic Bilbao
9
1
4
4
7–15
6
18. Betis
9
1
1
7
10–15
4
19. Gimnástic
9
1
1
7
9–20
4
20. Real Sociedad
9
–
2
7
5–17
2
---- „Hazai vereségével óriási lehetőséget szalasztott el a Real Madrid, hiszen szombaton a nagy vetélytárs Barcelona pontokat hagyott La Corunában. S hogy milyen érdekes a futball, a Real akkor kapott ki, amikor talán a legjobban futballozott hiszen rég láthattuk Raúlékat úgy játszani, mint vasárnap a második félidőben. Gördülékenyen játszottak, mégis kikaptak. Nem hiszem, hogy a vereség eltántorítja Fabio Capellót elveitől, nála dolgozni kell. Ami még a meglepetés kategóriájába tartozhat, az a nagy múltú Real Sociedad további gyengélkedése.” ---- Az utóbbi hatvan évben mindössze háromszor fordult elő az, ami vasárnap este megtörtént: hazai pályán kapott ki a Real Madrid a spanyol bajnokságban a Celta Vigótól.
Pedig úgy tűnt, nem ez lesz a nap meglepetése, hanem az, hogy Fabio Capello, a Real vezetőedzője a kezdőcsapatba állította Ronaldót, akivel pedig igen éles nyilatkozatpárbajt vívott a napokban. Úgy tűnt, azok után, hogy a kétszeres világbajnok brazil kifakadt a sajtóban, mondván, nem tudja, miért nem kezd sohasem, még annyi esélye sem lesz bekerülni a csapatba, mint korábban.
Nem így történt, sőt hatott Ronaldónak a nyilvánosság erejét is igénybe vevő nyomásgyakorlása: annak ellenére, hogy Capello szombaton keményen riposztozott („Ronaldónak még fogynia kell”), a népszerű brazil a kezdőben találta magát. Ilyesmi utoljára jó kétszáz nappal korábban fordult elő, s utolsó bajnoki gólját is akkor szerezte a kétszeres aranylabdás. Úgy tűnt tehát, hogy újra főszereplő egy mérkőzésen, s kétségtelen, hogy a Real legveszélyesebb pillanatai eleinte az ő szemfülességét dicsérték, de nagy helyzete neki sem volt.
Vezetett viszont egy kontrából a vendégcsapat, s bár a gólra még gyors és frappáns választ adott a Real, a második félidőben csak szenvedett a sztárcsapat. Capello végül mégsem akarta teljességgel meghazudtolni önmagát („Ronaldo még nem képes végigjátszani egy mérkőzést”), ezért a meccs kétharmadánál lecserélte az amúgy tényleg erőlködő brazilt, így az megint nem váltotta meg a világot.
Ronaldo helyett bejött ugyanakkor David Beckham, aki szintén ritkán kezdő mostanában, volt néhány jó beadása, de újra vendéggól jött, s erre már nem volt hazai válasz: hiába botlott a Barcelona, a Real nem tudta kihasználni a helyzetet.