Haile Gebrselassie két olimpiai és négy világbajnoki aranyérmet gyűjtött – valamennyit a 10 ezer méteres távon. Illusztris pályafutása során huszonegyszer (!) állított fel világrekordot. Ám az etióp csodafutó már 33 éves, s úgy tűnt, az athéni olimpia után szép lassan kikopik az atlétika élvonalából. Őt azonban más fából faragták: vasárnap minden idők hetedik legjobb idejével nyerte meg a berlini maratonit, s 2008-ban, Pekingben a 42 195 méteres távon készül harmadik olimpiai aranyérme megszerzésére.
Hiába van sok-sok aranyérme, az etióp futócsillag csak akkor érezné teljesnek a pályafutását, ha a maratoni távon is a legjobb lenne
Hiába van sok-sok aranyérme, az etióp futócsillag csak akkor érezné teljesnek a pályafutását, ha a maratoni távon is a legjobb lenne
A biciklislegenda is megpróbálja
A november 5-i New York-i maratoni leghíresebb résztvevője egy kerékpáros lesz. Lance Armstrong, a Tour de France hétszeres bajnoka a londoni maratonin – díszvendégként volt jelen – hozta nyilvánosságra indulási szándékát. A 35 éves Armstrongnak ugyan ez lesz az első maratonija, de nem ismeretlen terület számára a hosszútávfutás, hiszen triatlonistából lett profi kerékpáros.
„Titkos álmom az, hogy három órán belül érjek célba – mondta Lance Armstrong. – Meglehet, ez túlzás, hiszen nincs tapasztalatom, huszonhat kilométernél többet egyhuzamban még nem futottam. Ám ha egyszer 2:30-at teljesítenék, az felérne számomra egy nyolcadik Tour de France-győzelemmel…”
Haile Gebrselassiét sokan minden idők legnagyobb hosszútávfutójának tartják, s a megállapítás nem is áll messze a valóságtól, hiszen 1993 és 2000 között egyetlen nagy versenyt sem bukott el 10 ezer méteren, miközben 1500-tól 10 ezerig minden létező távon világcsúcsokat döntött.
A törékeny, madárcsontú kis etióp sikereit gyermekként alapozta meg, a 2500 méteres tengerszint feletti magasságon fekvő Arsi tartományban, ahonnan megannyi etióp futózseni származott Abebe Bikilától Miruts Yifterig. Gebre naponta tíz kilométert futott az iskoláig, és ugyanennyit vissza, hóna alatt a tankönyvekkel – ez a magyarázat a sajátos stílusára. A mai napig a törzséhez szorítja bal könyökét, mintha valamit vinne a hóna alatt…
Gebre egyeduralmának ifjú honfitársa, Kenenisa Bekele felbukkanása vetett véget: a 2001-es szabadtéri világbajnokságon a harmadik helyre szorult Gebrselassie, majd 2003-ban, a párizsi vb-n minden idők legpazarabb második ötezrét futották együtt, 12:57.24 perc alatt teljesítve a 10 ezres táv második felét. A hajrá Bekelének sikerült jobban, Gebre második lett, majd az athéni olimpián meg kellett elégednie az ötödik hellyel. Pedig ő lehetett volna az első futó, aki három egymást követő olimpián diadalmaskodik a tíz kilométeren. Csakhogy a felkészülés hajrájában három hetet ki kellett hagynia Achilles-ín-sérülése miatt, éppen akkor, amikor a hajrája „finomhangolását” tervezte…
Ekkor már javában kacérkodott a hosszabb távokkal a sportág 164 centis kis nagyembere. Első említést érdemlő maratoniját 2002-ben Londonban futotta, majd 2005-ben, Amszterdamban és most, Berlinben is rajthoz állt (utóbbi kettőt megnyerte) – habár ne feledjük: 16 évesen, 1989-ben már 2 óra 42 perc alatt teljesítette az Addisz Abeba-i maratont.
A 2006-os esztendőt kirobbanó formában kezdte: január 15-én óriási fölénnyel, 58:55 perces idővel megnyerte a tempei (Arizona) félmaratonit, 21 másodpercet leborotválva a táv világcsúcsából. Verseny közben megjavította örök nagy ellenfele, a kenyai Paul Tergat húsz kilométeres csúcsát is, majd a hollandiai Alphenben 25 kilométeren is rekordot döntött, 1:11.37-tel, 68 másodpercet faragva a régi időből. Április 23-án, az idei londoni maratonit csak a kilencedik helyen fejezte be 2:09:05-tel, de most vasárnap, a berlini vénasszonyok nyarában szinte minden összejött neki – szinte, ugyanis 35 kilométernél még világcsúcsra állt, ám akkor meglehetősen erős ellenszél támadt, s elfújta a világrekordot. A 2:05:56 így is minden idők hetedik legjobb ideje, egy perccel marad el Tergat három éve, ugyanitt futott világcsúcsától.
„A következő versenyem valószínűleg az október huszonkettedikei chicagói vagy a november ötödikei New York-i maratoni lesz, de az sem kizárt, hogy a decemberi fukuokai versenyen futok ezen a távon legközelebb. Addig roppant keményen akarok készülni, most legalább három héten keresztül napi negyven kilométert edzek. A célom a világcsúcs, legkésőbb a pekingi olimpián – amikor harmincöt éves leszek –, de talán már az idén is összejön…”– mondta Haile Gebrselassie, aki 2003 óta az IAAF Tanácsának is tagja. ---- N ---- &