Hat forduló eltelt az élvonalbeli bajnokságból, és már nem olyan szenzáció, mint egy hónapja volt, hogy a Ferencváros csak a második vonalban futballozhat. Miközben az NB I-es csapatok többségükben igen gyér nézősereg előtt futballoznak, a Fradi-meccseken szinte garantált a telt ház. Összeállításunkban igyekszünk körüljárni, hogy sportszakmai szempontból jó-e ez így, avagy a Ferencvárosra igenis szükség van az élvonalban.
Az edzőknek hiányoznak a rangadók
Mindig kemény csatákat hozott a Fradi?Újpest rangadó
Garami József számtalanszor járt már ellenfélként az Üllői úton, s 2001 decemberétől két éven át a Ferencváros vezetőedzőjeként azt is megtapasztalhatta, mit is jelent a magyar futballban a Fradi. Nos, az MTK jelenlegi mestere nem titkolja: csorba ez a mostani bajnokság az FTC nélkül.
– Az MTK edzőjeként mit jelent az ön számára, hogy az idén nem játszanak örökrangadókat a Fradival? – Egy edző számára mindig külön kihívást jelent a Ferencváros ellen felkészíteni a csapatát – mondta Garami József. – A futballisták hozzáállásán érezni lehet, hogy a hét végén különleges meccs következik. A játékosok edzéseken jobban pörögnek, tudják, hogy most a maximumot kell kihozniuk magukból. Ebben a bajnokságban a Fradi elleni két mérkőzés nagyon hiányzik majd.
– A Ferencváros hiánya a bajnokság színvonalára is kihat? – Abból a szempontból mindenképpen, hogy az itthon játszó futballistáknak az utóbbi két évtizedben ritkán adódik meg a lehetőség, hogy nagy nézősereg előtt játszanak, a Fradi elleni meccs pedig ezt azért valamennyire garantálja.
– Mint korábbi Fradi-edző, mennyire érintette meg, hogy volt csapatát száműzték a másodosztályba? – Bántott a döntés. Emlékszem, kissrácként vidékről is jártam már fel a telt házas, népstadionbeli kettős rangadókra. Boldog voltam, amikor edzője lehettem a csapatnak, szép emlékeket őrzök arról az időszakról. Nincs mit szépíteni, a mostani bajnokság csonka a Ferencváros nélkül.
Mészöly Géza, a Vasas vezetőedzője nagyon várja, hogy csapata újra mérkőzhessen a Fradival. Játékosként és újpesti edzőként rengeteg emléke fűződik a zöld-fehérek elleni mérkőzésekhez.
– Milyen az élvonal Fradi nélkül? – Egyértelműen hiányzik a Ferencváros. A legtöbb csapat az év meccsének tartja a Fradi elleni összecsapást, és játékosként magam is így voltam ezzel. A Vasas focistájaként nagy-nagy izgalommal vártuk a népstadionbeli vagy Fáy utcai rangadókat. Aztán, amikor az Újpest vezetőedzője lettem, belekóstolhattam, milyen is a magyar csúcsderbi. Szerencsére a lilák kispadján egyszer sem veszítettem ellenük, négyszer győztünk, kétszer döntetlent játszottunk. Újpestinek, angyalföldinek hiányzik a Fradi. Ez nem is kérdés.
– A színvonal is gyengébb az FTC távollétében? – Jót tesz a színvonalnak a Ferencváros jelenléte, és azt hiszem, ezzel sem vitatkozhat senki. Minden szezonban a legjobb meccsek között van az Újpest, a Vasas, az MTK, a Honvéd vagy a Debrecen Fradi elleni összecsapása. Ez, sajnos, most a színvonalon is meglátszik, és ezért mondom azt, ami amúgy közhelyesen hangzik: az anyagilag stabil Ferencváros nélkül nem létezik magyar futball.
– Mit gondol, a másodosztályban sikeresen szereplő Ferencváros hol állna most az NB I-ben, illetve egy edzőnek szakmailag mit ad, ha a Fradi ellen kell felkészítenie a csapatát? – Az élmezőnyben lenne a Fradi. Ha ellene játszunk, illetve játszottunk, én még álmomban is egy-egy váratlan húzáson törtem a fejem. Védekezzünk, támadjunk? Újpesti edzőként egy Üllői úti rangadó előtt eldöntöttem, hogy Kovács Zoltánt a kispadra ültetem. Pedig jó formában volt. Tudtam, ha ő beáll a végén, akkor eldönti a meccset. Így is történt: Kokó a kilencvenkettedik percben egyenlített, majd Rajczi Péter tizenegyesgólja kettő egyes győzelmünket jelentette. Szóval, egy edzőnek azt jelenti a Fradi elleni meccs, hogy lehetőleg minden egyes mozdulatot megtervezzen, megálmodjon. ---- Soha ennyi érzelem és ennyi közhely nem tapadt még magyar klubhoz. Fradi nélkül nincs magyar futball, Fradi volt, van és lesz, a Fradi-szív nem lehet más, mint legendás, és persze, ahogyan a közhelyekkel lenni szokott, van is bennük valami. Nem is lehet úgy feltenni a kérdést, „Milyen a magyar futball Fradi nélkül?”, hiszen tessék megnézni az NB II Keleti csoportjának a tabelláját, ott virít a neve, mindjárt az elején. A pontos kérdés úgy hangzik: Milyen a magyar élvonal a Ferencváros nélkül? Erre két válasz adható: köszöni, megvan, és az, hogy elvan, de nem az igazi.
Beszélgetni szerettünk volna erről Kisteleki Istvánnal, az MLSZ elnökével, de ő udvariasan és határozottan elhárította a megkeresést, mondván: az ő munkáját most nem a napi, hanem a stratégiai kérdések megoldása teszi ki, és jelenleg nincs mit mondania Fradi-ügyben, őszintén szólva nem is igen tudna mit mondani. Pedig érdekes lenni tudni, hogy a magyar élvonal megvan, vagy csak elvan a Fradi nélkül.
Nem ártana pontosan tudni, hogy például mekkora kár érte a csapatokat a Ferencváros száműzésével. Itt vannak például a televíziós jogok: mennyit fizettek volna a csatornák, ha a zöld-fehérek meccseit is tartalmazná az NB I-es csomag, miután a magyar futball, azon belül a Fradi zűrjei miatt az eddig közvetítő és bőkezű RTL Klub kiszállt az üzletből?
Aztán: mekkora kár érte a többi csapatot azzal, hogy a sok ezer ferencvárosi nem náluk, hanem Szolnokon vagy Nyíregyházán vásárol belépőt? Nem kis tétel ám ez, néhány éve, amikor a Siófok stadionját betiltották éppen a Fradi vendégeskedése előtt, az ügyvezető kétségbeesetten kapott a szívéhez, mert a költségvetésbe tízmilliót terveztek ennek az egy meccsnek a bevételére spekulálva.
Akadnak azonban más szempontok is. Aligha volt még példa arra, hogy egy másodosztályú csapat a médiától több figyelmet kapjon, mint az élvonalbeliek többsége együttvéve. Utóbbiak ezt nehezményezik, némi joggal, mire szembesíthetjük őket a nézőszámokkal: öten-hatan nem produkálnak annyit, mint az NB II-re belelkesedő fradisták, és ez csupán egy érv a Fradit övező érdeklődésről szóló vitában.
A legsúlyosabb kérdés azonban a Ferencvárosról szólva: mi lesz vele egyáltalán?
Illetve mi lehet vele?
A csapat gyűjtögeti a pontokat, tegyük fel, megnyeri a bajnokságot, ám az évek óta tátott szájjal várt sültgalamb mégsem repül be a vezetők szájába.
Ekkor mi van?
Marad a másodosztály?
Esetleg tehet valamit a futballtársadalom, az MLSZ valamit azért, hogy jövőre ne firtathassuk, milyen az élvonal a Fradi nélkül?
Mi nem tudjuk, de a kérdések válaszra várnak, ezért is akartuk feltenni őket.
És még mielőtt bárki félreértené, mi csupán helyzetelemzésre vállalkozhatunk, és tudjuk, elsősorban nem a szövetség, az elnöke az, akin számon lehet kérni a Ferencváros múltját, jelenét és jövőjét. Számtalanszor követeltük mi is, hogy egyenlő mércével kell mérni a nagycsapatokat és a kicsiket, és most végül is ez történt.
Ráadásul a Fradi volt, amely a fejlődést úgy képzelte, hogy eljutottunk a szakadék szélére, jöhet az előrelépés… ---- Kelet-, közép- és nyugat-magyarországi klubokat érintő, reprezentatívnak ezzel együtt sem nevezhető felmérésünk, s a válaszok szerint a Ferencváros kizárásával még sivárabb lett a kiemelkedő összecsapásoktól egyébként sem hemzsegő magyar élfutball. A megkérdezettek az FTC elmaradó vendégjátéka miatt sopánkodtak leginkább.
Mező József, a címvédő és listavezető DVSC-TEVA kapusedzője messziről indít.
„Sajnálom a ferencvárosi futballistákat, mert nem szolgáltak rá arra, ami most történik velük – fogalmazott meg sokadikként egy általános véleményt a Loki korábbi kapusa. – A játékosok megtették a magukét, benn maradtak az élvonalban, mégis a második ligában kell hétről hétre fellépniük. A vereségektől függetlenül, jobbára kellemes emlékeket őrzök az Üllői úti meccseinkről, a hangulat egykor egyszerre volt félelmetes és felemelő, manapság pedig az FTC debreceni látogatásai különleges hangulatúak. Szerepeljen akárhogy, a Ferencváros ellen biztosan megtelnek stadionunk lelátói, mert a Loki–Fradi párosítás továbbra is kiemelkedő sporteseménynek számít. Meghatározó szerepet töltene be a bajnokságban az FTC, noha nem feltétlenül sorolnám az aranyéremre esélyesek közé.”
Molnár Balázs, a pillanatnyilag a második helyen álló ZTE 13-szoros válogatott középpályása homlokegyenest más álláspontra helyezkedett – már ami a rekordbajnoknak a Borsodi Ligában elképzelt szerepét illeti.
„Menet közben nem érzékeljük, hogy »lyukas« a mezőny, talán az őszi szezon végén vesszük észre: úgy telt el ez a fél év, hogy az FTC-vel nem játszottunk – utalt egy lehetséges kései felismerésre Molnár Balázs. – Két, atmoszférájában koránt sem tucatmeccs marad el az FTC kizárása miatt. Zalában ez az egyik leginkább várt találkozó, már csak azért is, mert a megye félig zöld. Tulajdonképpen egy riválissal kevesebbel kell megküzdenünk az idén a dobogóért – merthogy az éremszerzés a célunk a bajnokságban, s remélem, sikerrel is járunk –, ám lényegesen növelné a teljesítményünk értékét, ha ezt a Ferencvárost magunk mögé utasítva érnénk el.”
Kovács Zoltán, az Újpest legnépszerűbb játékosa is úgy gondolja, hogy a zöld-fehérek nélkül azért nem az igazi ez a bajnokság.
„Válaszom teljesen egyértelmű, igen, hiányzik az élvonalból a Ferencváros – mondta a csatár. – Az egyébként is alacsony gazdasági és erkölcsi értékű magyar labdarúgás számára létkérdés egy minden szempontból rendben lévő Újpest és Ferencváros. Hiányzik az Újpest–Fradi, hiszen ezek a csúcsmeccsek, aki már játszott ilyeneken, az tudja, mennyiben különbözik ez a párharc az összes többitől. Természetesen az Üllői úton győzni is egész más érzés, mint máshol. Hat forduló alapján megállapíthatjuk, hogy mindenki úgy véli, nem teljes a mostani bajnokság. Magam is a szabályok szellemében élek, de azt gondolom, hogy nem azokat az embereket büntették meg, akiket kellett volna, hanem a vétlen játékosokat. Meg persze a nézőket.”
---- Jelenleg a Duna Televízió ad hétfőnként összefoglalót, közvetíti az élvonalbeli találkozókat, de beszámol a Ferencváros mérkőzéseiről is. Riskó Géza sportfőszerkesztő a kérdésre, hiányzik-e a Duna Tv-nek az élvonalból a Ferencváros, a leghatározottabban vágja rá, hogy igen!
„Ha jó a Fradi, jó a magyar futball, tartja a mondás – mondta Riskó Géza. – A klub népszerűsége egyértelmű, legutóbb tízezren voltak Kecskeméten, a közönség tehát hétről hétre a Fradi mellett voksol. Minden hétfőn nyomon követjük a Fradi meccsét, interjúkkal kiegészítve a gólokat. A határon kívülről, Erdélyből, a Vajdaságból és a tengerentúlról óriási érdeklődés fut be hozzánk a Ferencvárossal kapcsolatban, természetes, hogy kiemelten figyeljük a klub sorsát. Október hatodikán, az aradi vértanúk évfordulóján, este főműsoridőben közvetítjük a Ferencváros–Karcag találkozót.”
Máté Pál, a Sport1 TV főszerkesztője elmondta: nekik azért nem hiányzik, mert egy évvel korábban szerződést kötött a másodosztályú meccsek közvetítésére – így ők közvetíthetik a zöld-fehérek találkozóit. Az első két fordulóban ez a csatorna adta az FTC Jászapáti elleni és szolnoki meccsét.
„Magánbeszélgetésekből kiderül, az élvonalbeli csapatoknak, azok szurkolóinak is hiányzik a Fradi – mondta Máté Pál. – A Jászapáti elleni nyitó meccsnek megvannak a nézettségi adatai, de akkor még nyári szünet volt, a nézőkben nem rögzült, hogy ezt a találkozót nálunk láthatják. Azt a mérkőzést tartósan csaknem százezren nézték, összehasonlításul: valamivel többen figyelték a Chelsea–Liverpoolt. Nem meglepő, hogy a Fradi-meccsek nézettsége meghaladja az átlagos másodosztályú közvetítések hasonló adatait, de a valós érdeklődés szerintem a jövő heti Nyíregyháza–Ferencváros rangadón derül majd ki. Már most tudjuk, hogy közvetítjük az FTC Pécs elleni kupameccsét, a Kazincbarcika és a Békéscsaba elleni bajnokiját is.”
B-liga 27. forduló, péntek esti mérkôzés: Messina–Genoa 2–1 (Zampagna 22. – 11-esbôl, Campolo 77., ill. Mihalcea 1.). A többi találkozót vasárnap, illetve hétfôn rendezik meg.