Első fokon pert nyert a Magyar Labdarúgó-szövetség ellen az FTC Zrt.: a Fővárosi Bíróság megsemmisítette a Fraditól a klublicencet megtagadó két határozatot. Az MLSZ jogi képviselője jelezte, megfellebbezik az ítéletet.
Petró László állítja,ha a most kihirdetett ítélet válik jogerôssé, az FTC Zrt. visszaszerzi klublicencét
Petró László állítja,ha a most kihirdetett ítélet válik jogerôssé, az FTC Zrt. visszaszerzi klublicencét
Feszült hangulatban találkoztak kedden a Fővárosi Bíróságon, Homolya Szilvia bíró előtt az FTC Zrt. és az MLSZ jogi képviselői, Petró László, illetve Helmeczy László és Izsó Ignác. A labdarúgó-szövetség főtitkára, Kmety Ildikó a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) sürgetésére ugyanis fegyelmi eljárást indított a Fradi ellen, mondván, a sportági szabályok tiltják, hogy jogvita esetén az MLSZ tagszervezetei a futball berkein kívül keressék igazukat. A Ferencváros fenyegetésként értékelte a magyar szövetség lépését, és a tárgyalás nyitányaként arra kérte a bíróságot, ideiglenes intézkedéssel tiltsa el az MLSZ-t a fegyelmi eljárás lefolytatásától. Később elállt ezen kérésétől. Mégsem volt felesleges felvetni a témát, hiszen az egyébként az MLSZ alelnökeként is tevékenykedő Helmeczy László a tárgyalás során kijelentette: alperesként esze ágában sincs megkérdőjelezni a Fővárosi Bíróság hatáskörét és illetékességét az ügyben. Lapunk kérdésére, hogy akkor mégis miért indult fegyelmi az FTC Zrt. ellen, azt felelte: a magyar jogszabályok megengedik a Ferencvárosnak, hogy rendes bírósághoz forduljon, a FIFA és az európai szövetség (UEFA) rendelkezései ellenben ezt tiltják, s így tesz az MLSZ alapszabálya is…
A Fradit ez láthatóan nem zavarta, s – igaz, nem jogerősen, de – csatát nyert az MLSZ ellen. A felperes azt fejtegette, hogy május 31-én a másodfokú licencadó testület megadta a klublicencet az FTC Zrt.-nek. Ezt pedig nem volt joga felülbírálni a szövetség elnökségének, mert a licenceljárás szabályai erre nem hatalmazzák fel. Vagyis a Fradinak most is az első osztályban kellene szerepelnie (a pernek nem volt tárgya az, vajon miféle dokumentumok birtokában láthatta úgy az akkori másodfokú licencadó testület, hogy a nyakig eladósodott Ferencvárosnak rendelkezésére állnak a biztonságos bajnoki szerepléshez szükséges anyagiak.)
Az alperes MLSZ képviselője több ponton támadta az FTC Zrt. keresetét. Egyrészt a FIFA és az UEFA tiltására emlékeztetett, s elmondta, jött is a levél, amelyben a FIFA felszólította az MLSZ-t arra, hogy intézze el: augusztus 31-ig szűnjön meg a Fradi-per, s erről szeptember elsején 14 óráig küldjön jelentést Zürichbe. Ez, mint tudjuk, nem történt meg, Helmeczy László viszont a tárgyalóteremben még egyszer felajánlotta a ferencvárosiaknak, hogy álljanak el a pertől, de hiába. Ezután amiatt kritizálta az FTC-t, hogy nem a Sport Állandó Választott Bírósághoz fordult, mint tette azt mostanság az Újpest. A baj ezzel az, jött a riposzt, hogy nem fegyelmi ügy esetén e választott bíróság csak akkor vehető igénybe, ha mindkét fél alávetési nyilatkozatot tesz, azaz kötelezettséget vállal arra, hogy elfogadja a választott bíróság illetékességét, ám ilyen nyilatkozat nem született. Helmeczy László végül azt fejtegette, a licenctestületek sorozatosan alapszabály- és licencszabályzat-ellenes határozatokat hoztak, így az MLSZ elnökségének nem volt mit tennie, helyre kellett állítania a törvényes állapotokat.
S itt álljunk is meg: látható, mifelénk egy évente több milliárd forintot megmozgató iparágat még mindig keszekusza rendelkezések szabályoznak, ráadásul a döntéshozó testületek bántóan amatőr módon működnek. Ennek rendbetételét azonban hiába várnánk a polgári bíróságtól...
Az igazságszolgáltatás annyit tehetett, hogy eldöntötte a felek aktuális jogvitáját. A Fővárosi Bíróság pedig első fokon úgy határozott, hogy megsemmisíti az FTC Zrt.-től a klublicencet megvonó egy-egy MLSZ-elnökségi, illetve fellebbviteli licencadói határozatot, míg egyebekben elutasította a keresetet. Mivel a vesztes futballszövetség bizonyosan fellebbez, a csata a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Lehet-e visszaút az NB I-be?
A tárgyalás után Petró László annyit mondott: ha ez az ítélet válik jogerőssé, visszaáll a május 31-i állapot, azaz a Fradinak érvényes klublicence lesz. Az ügyvéd elvben azt sem tartotta elképzelhetetlennek, hogy a Ferencváros menet közben bekapcsolódjon a Borsodi Liga küzdelemsorozatába. Emlékeztetett rá: az előző évadban – igaz, egészen más ügy kapcsán – a Honvéd is menet közben csatlakozott az NB I-es sorozathoz. Tegyük hozzá: jogerős pernyerés, ám megegyezés híján az FTC Zrt. kártérítési pert akaszthat a futballszövetség nyakába, a kizárás miatt tudniillik százmillió forintnál nagyobb vagyoni hátrány érte.
Helmeczy László ellenben úgy vélte, a Fradinak nincs helye az élvonalban, mert a Fővárosi Bíróság ítélete alapján sincs klublicence, arról nem is beszélve, hogy e feltételnek az egész évad folyamán meg kell felelnie, s erre jelen állapotában képtelen lenne. Számolnia kell viszont a pereskedés fegyelmi következményeivel, amelynek a vége kizárás is lehet. A jogász-alelnök vitatkozott a hétfői ítélettel, szerinte a paragrafusok efféle értelmezése megfosztaná az MLSZ elnökségét attól a jogától, hogy a futballszövetségi bizottságok határozatait az alapszabály vagy valamely jogszabály sérelme esetén megsemmisítse.