A magyar férfi vízilabda-válogatott némileg megváltozott a júniusi Világkupa óta. A budapesti tornán szereplő tizenhármak közül egy játékos nem élvez bizalmat Belgrádban, ellenben három új arc fedezhető fel a tizenötös keretben.
Németh Ferenc
Egy biztos pont: Kásás Tamás kihagyhatatlan a magyar válogatottból
Németh Ferenc
Egy biztos pont: Kásás Tamás kihagyhatatlan a magyar válogatottból
Kemény Dénes szövetségi kapitány a tavalyi, montreali világbajnokság előtt lépett rá a Peking felé vezető útra, és kezdte megbontani az athéni olimpiai bajnok gárdát. A kanadai viadalra nem nevezte Steinmetz Barnabást, nélkülözte a válogatottságról végleg, illetve egy évre lemondó Benedek Tibort és Varga Tamást. Ezen a nyáron további változtatásokat hajtott végre az együttesen, amelynek következményeként nem hívta vissza Varga Tamást, lemondott Vári Attila és a kapus Gergely István szolgálatairól. Vagyis a 13 ötkarikás aranyérmes közül mindössze nyolcan (Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, , Steinmetz Ádám, Szécsi Zoltán) maradtak, azaz fele részben átalakította együttesét a szakvezető.
A Montrealban lehetőséget kapó újoncok, így Varga Dániel és Szívós Márton, valamint a válogatottba két év kihagyás után újra bekerülő Kiss Csaba mellett olyan fiatalok jutottak lehetőséghez az idei Világkupán, mint a kapus Jászberényi Gábor és a center Kis Gábor. A leglényegesebb változás, amely nemzetközi mércével mérve is újdonságot hozott a sportágba, a klaszszikus bekkek elfelejtése, az a felfogás, hogy nincs védő, hanem sok jól védekező játékos. A centerek lefogása Belgrádban is Fodor Rajmundra, Varga Dánielre, Biros Péterre, Steinmetz Ádámra, Kiss Gergelyre vagy éppen Kásás Tamásra vár, illetve ugyanilyen feladatot kap az egyik újonc, Gór-Nagy Miklós (tőle bombaerős lövéseket is várunk), aki amúgy valóban védőként számon tartott játékos.
Miután az Eb-re 15 főszereplőt lehet nevezni, Kemény Dénes ezúttal kisebb dilemmával küzdött, mint más esetekben (olimpia, vb, Vk), amikor 13 pólóst kell kiválasztania. Végül nem azt a megoldást választotta, hogy a Vk-ezüstérmes gárdát bővíti ki két emberrel, hanem hozzányúlt a Budapesten szereplő csapathoz, és úgy döntött, hogy nem viszi Belgrádba Kiss Csabát. Vagyis eggyel csökkent a balkezesek száma, így már csak Kiss Gergely és Madaras Norbert lóbál és lő ballal. Még sohasem fordult elő a Kemény érában, hogy csak két balkezes erősítette az együttest.
A már említett Gór-Nagy mellett Hosnyánszky Norbert és Varga Dénes is bizalmat kapott Kemény Dénestől, előbbi a jobb, utóbbi a bal oldalon kísérletezhet a rivális védőfal átlövésével. Ketten annyiban közösek, hogy taníthatatlan technikával, a labdát felfoghatatlanul gyors röppályára állítva célozzák meg a kaput. Egy dologban, a centerek gólerősségében javulhat legtöbbet a csapat, a középcsatárok (Molnár Tamás, Kis Gábor, Steinmetz Ádám) alig-alig voltak eredményesek a Világkupán, és a felkészülés során sem volt nagy áttörés – legalábbis a szombathelyi, horvátok elleni mérkőzésig. A Vasas játékmestere, Varga Dániel önkritikusan áll a belgrádi tíz nap elé: „Akárcsak a tavalyi világbajnokságon, a Világkupán sem voltam elájulva magamtól. Belgrádban mindenképpen előre akarok lépni a góllövésben – minden meccsen be szeretnék találni –, és kevesebb kiállítás árán szeretném megfogni a centereket.”
A felkészülés alatt összességében erőtől duzzadó játékot láthattunk a válogatottól, amelynek tagjai a Világligától való távolmaradás miatt rápihenhettek a feladatokra. Bár sok, nálunk szerényebb képességű csapattal találkoztunk, a horvátok elleni 15–7 és az oroszok elleni 14–4 magáért beszél, bátran induljunk ki ezekből a számokból!
Belépőjegyek Férfiak (Tasmajdan) Csoportmérkőzések (szeptember 1–5.): 900 dinár/11.25 euró–5500 dinár/68.75 euró (3, illetve 15 meccsre szóló jegyek a délelőtti, illetve az esti programban) Rájátszás Az 5–12. helyért (szeptember 7–9.): 600–2000 dinár/7.50–25 euró (2, 3 vagy 8 meccs) Az elődöntőbe jutásért (szeptember 7.): 1500 dinár/18.75 euró Elődöntő (szeptember 9.): 2000 dinár/25 euró A 3. helyért és döntő (szeptember 10.): 3000 dinár/37.50 euró Az utolsó három játéknapra (6 meccs) együtt: 5000 dinár/62.50 euró
Nők (Banjica) Csoportmérkőzések (szeptember 2–4.): 260–600 dinár/3.25–7.5 euró (4, illetve 12 meccs) Rájátszás Az 5–8. helyért és elődöntő (szeptember 6–7.): 300–500 dinár/3.75–6.25 euró (3, illetve 6 meccs) A 3. helyért és döntő (szeptember 9.): 500 dinár/6.25 euró Az utolsó három játéknapra (8 meccs) együtt: 800 dinár/10 euró A női döntő és bronzmeccs helyszíne a Tasmajdan uszoda. ---- Nenad Manojlovics exkapitány a szervezőbizottság elnökeként emlékeztetett rá, hogy nincs gyenge, legfeljebb csak gyengébb csapat, 2001-ben Budapesten például a szlovákok okozták a legtöbb gondot együttesének. Kitért arra, hogy fontos játékosokat vesztettek el (a szétválás miatt a montenegrói Borisz Zlokovics, Predrag Jokics és Vladimir Gojkovics már nem szerepel a szerbeknél), de a legfontosabbak megmaradtak, és kiváló helyetteseket találtak.
A hazai pályát bizonyos szempontból tehernek nevezte, példaként említve a 2002-es Vk bronzérmét. Nem rakott nagy felelősséget a játékosok vállára, úgy nyilatkozott, hogy bár az aranyra hajtanak, mindenfajta éremnek örülni kell. Pluszt ad a csapatnak a budapesti Vk-diadal és a már csak szerb pólósokkal elért Világliga-siker. ---- Fiatal arcok a németeknél A német válogatottban két juniorkorú játékos, Moritz Öler és Erik Bukowski is helyet kapott, különböző okok miatt ugyanis hiányzik Tim Wollthan és Tobias Kreuzmann. A tizenöt tagú keretből 11 játékost a Spandauból és a Cannstattból válogatták be, de Sören Mackeben például a magyar bajnoki bronzérmest, az Egert képviseli.
Főpróba Triesztben Nagy fölénnyel, 14–7-re győzött a szerb válogatott az olasz együttes ellen Triesztben.
Udovicsics a zsűriben Az Európa-bajnokság szervezőbizottsága a Cosmopolitan című lappal öszszefogva válogatott ki ötven hostesshölgyet, akiket külön-külön is bemutattak a napokban. Nem kevesebben, mint ezren (!) jelentkeztek, egy bizottság jelölte ki a kísérőket, akiknek nyelveket kell beszélniük, sőt számot kellett adniuk a szerb vízilabda ismeretéből is. A kísérőket kiválasztók között volt a válogatott egyik ásza, Vanja Udovicsics is.
A házigazda is színt vallott Immár hivatalosan is kihirdették a szerb válogatott névsorát, amely a következő: Denisz Sefik, Szlobodan Szoro (kapusok), Alekszandar Csirics, Filip Filipovics, Zsivko Gocics, Danilo Ikodinovics, Szlobodan Nikics, Branko Pekovics, Dusko Pijetlovics, Andrija Prlainovics, Alekszandar Sapics, Dejan Szavics, Petar Trbojevics, Vanja Udovicsics, Vladimir Vujaszinovics (mezőnyjátékosok).
Hivatalosan is Szerbia A Nemzetközi és az Európai Úszószövetség (FINA, LEN) tudomásul vette Szerbia és Montenegró szétválását, és jogutódként Szerbiát nevezte meg. Ez azt jelenti, hogy Montenegró új tagnak számít, így a FINA taglétszáma 193-ra nőtt. A montenegrói vízilabdaegyüttes csak a B Európa-bajnokságra selejtezhet jövőre, és magától értetődik, hogy a 2007. évi melbourne-i felnőtt- és a Long Beach-i junior-világbajnokságon sem vehet részt.