Az új futballév kezdőrúgása

CH. GÁLL ANDRÁS ÉS PAJOR-GYULAI LÁSZLÓCH. GÁLL ANDRÁS ÉS PAJOR-GYULAI LÁSZLÓ
Vágólapra másolva!
2006.08.26. 02:07
Címkék
Hagyományosan Monacóban kezdődött el az európai futballév, a Szuperkupa-mérkőzéssel, meg egy sor ehhez kapcsolódó eseménnyel – tudósítóink jelenlétében.
Latin hangulatot, csodálatos atmoszférát teremtettek a két klub Monte-Carlóba érkezô szurkolói
Latin hangulatot, csodálatos atmoszférát teremtettek a két klub Monte-Carlóba érkezô szurkolói
Latin hangulatot, csodálatos atmoszférát teremtettek a két klub Monte-Carlóba érkezô szurkolói
Latin hangulatot, csodálatos atmoszférát teremtettek a két klub Monte-Carlóba érkezô szurkolói
Latin hangulatot, csodálatos atmoszférát teremtettek a két klub Monte-Carlóba érkezô szurkolói
Latin hangulatot, csodálatos atmoszférát teremtettek a két klub Monte-Carlóba érkezô szurkolói

Season kick-off 2006/2007 – ezt a szlogent látni lépten nyomon Monte-Carlóban sétálva. Azaz, a Bajnokok Ligája és az UEFA-kupa sorsolásával, valamint a Barcelona– Sevilla Szuperkupa-mérkőzéssel nyilvánítja az európai szövetség hivatalosan is megnyitottnak a kontinens újabb futballévét, dacára annak, hogy néhány labdarúgó-nagyhatalomban már hetek óta zajlik a bajnokság, továbbá a BL- és az UEFA-kupa-selejtezőket is lejátszották már. Az utóbbi két napban itt, a kis hercegségben történtek a sportág legfontosabb, a következő esztendőt befolyásoló eseményei.

Nem véletlen, hogy a közvélemény alig tud napirendre térni a csütörtök esti BL-sorsolás fölött. A sporthírek egész pénteken mindenütt azzal kezdődtek, hogy egy csoportba került a címvédő Barcelona az angol Chelsea-vel, pedig pestiesen szólva: na bumm, és akkor mi van? Azért érthetetlen ez a nagy felhördülés, mert mindkét csapat jól járt. Egyrészt lesz a csoportküzdelmek során két olyan meccse, amelyekre az egész világ odafigyel, másrészt esélyesekként mindketten alighanem továbbjutnak, és a szabályok szerint más és más ágra kerülnek, tehát nem ejthetik ki egymást túl korán.

Talán említenünk sem kell, az UEFA-kupa sorsolása jóval kisebb figyelmet keltett, jóformán csak az érdekelteknek volt igazán fontos. Ez érződött a média érdeklődésének megcsappanásán is, hiszen amíg csütörtökön felvonult az összes jelentős tévétársaság, a vegyes zónában egymás sarkára hágtak a tülekedő újságírók, most kényelmesen és levegősen lehetett dolgozni, és magától értetődően a sztárparádé is elmaradt, ezúttal nem akadtak „nagy halak” a Grimaldi Forumban.

Közben viszont egy nagyon fontos, zártkörű tájékoztató is lezajlott a közeli Meridian Beach szálloda egyik különtermében, amelyre mi is meghívást kaptunk. Az osztrák-svájci közös rendezésű 2008-as Európa-bajnokság szervezőbizottságának ügyvezető igazgatója tartott beszámolót az előkészületekről és egyáltalán arról, hogy milyen Eb-re számíthatunk két év múlva. Martin Kallen szavaiból az derült ki, hogy hihetetlenül jól szervezettre, de ez, ismerve a svájciak és az osztrákok precizitását, aligha lep meg bárkit is. A beszámolóból, majd a meghívott mintegy kéttucatnyi újságíró kérdéseire adott válaszokból rengeteg érdekesség derült ki, amelyek zöme nekünk, magyaroknak is érdekes lehet, hiszen ma még nem vagyunk esélytelenek a kijutásra – még nem kezdődtek el a selejtezők… –, ráadásul a szomszédunkban rendezik az Eb-t, utoljára 1976-ban, Jugoszláviában randevúztak hozzánk ennyire közel a kontinens legjobb válogatottjai. Márpedig nem egy huszadrangú tornáról van szó, amit bizonyít az a döbbenetes tény, hogy két éve a portugál–görög döntőt 1,4 milliárd ember nézte élőben, összehasonlításul elég megemlíteni az athéni olimpia megnyitójának amúgy nem elhanyagolható 750 millió nézőjét.

Martin Kallen elmondta, a portugál Eb idején egy átlagos szurkoló hét napot töltött az országban, 1320 eurót költött és 32 éves volt. A várt 600 ezer külföldi zöme két év múlva is ezt az átlagot hozza, és a programokat ennek megfelelően alakítják. Lesznek nagy kivetítők, igaz, ez az ötlet a németországi vb-ről származik, ám a léptékek annyiban változnak, mint amekkora a különbség, mondjuk, Klagenfurt és Berlin között. Az Eb idején Ausztria és Svájc lényegében egy országot alkot majd, a határon nem lesz ellenőrzés, és a vonatok közlekedését is egységesítik. Ezt annyira komolyan veszik, hogy 2007 végére el is készül a szisztéma, mint ahogyan a stadionok is Eb-re készen állnak már jövő nyárra.

A szurkolókat nyilván a televíziós közvetítések mellett a jegyvásárlás érdekli a legjobban. Nos, Magyarországgal már megszületett az egyezség a közvetítésről, az MTV kapta meg a jogot. A jegyeket pedig 2007 tavaszán kezdik el árusítani, azaz akkortól lehet interneten igényelni, személyenként és meccsenként legfeljebb négyet. Ha túl nagy lesz az igény, ezúttal is sorsolással döntenek, minél előbb jelentkezik valaki, annál nagyobb az esélye, hogy a helyszínen szurkolhat.
Visszatérve Monte-Carlóra, a péntek slágereseménye persze a Szuperkupa-mérkőzés volt. A kikötő környékén már csütörtökön felbukkant a Barcelona és a Sevilla egy-egy híve, péntek déltől viszont már tömegesen vonultak fel, és pompás latin hangulatot varázsoltak. Amúgy a II. Lajos Stadion pénztáraihoz vezető kapura már csütörtökön kitették a megtelt táblát.
A végeláthatatlan színes forgatagot nézve ezt alighanem a város határában is kitehették volna. ---- R ---- A
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik