Cseh László arany-, Kovács Ágnes bronzérmet nyert a margitszigeti úszó Európa-bajnokság záró napján. Az éremtáblázat élén Oroszország végzett, a pontversenyt Nagy-Britannia nyerte.
Reuters
Harmadszor ünnepelhetett harmadik helyet a magyar szurkolók nagy kedvence, Kovács Ágnes
Reuters
Harmadszor ünnepelhetett harmadik helyet a magyar szurkolók nagy kedvence, Kovács Ágnes
A szokásos borús, hűvös, nyirkos idő fogadta a versenyzőket, magyar szempontból azonban nem indult rosszul a záró nap, Hosszú Katinka egyéni csúccsal bejutott a 400 gyors döntőjébe. A második szám a magyar szurkolók által talán az egész Európa-bajnokságon legjobban várt férfi 400 vegyes volt. A remek időt produkáló Kis Gergőt szabálytalan forduló miatt kizárták, az Európa-csúcstartó Cseh László a második, Verrasztó Dávid pedig a hetedik helyen ment tovább.
Szóról szóra
„Nagyon sajnálom, hogy csalódást okoztam a nézőknek, önmagamnak, de elsősorban edzőmnek, Selmeci Attilának – mondta a 200 pillangó döntője után a 4. helyezett Boulsevicz Beatrix. – Egyértelmű volt, hogy a győzelemre nincs esélyem, de érmet mindenképpen akartam szerezni. Senkit sem hibáztatok, nem tartottam be a taktikát, ismét túl erősen kezdtem, ezért nem bírtam a végét.”
„A debreceni szervezőcsapat sok tapasztalattal lett gazdagabb a Margitszigeten – mondta Kósa Lajos, a jövőre rövid pályás Európa-bajnokságot rendező Debrecen polgármestere. – Az új uszoda szeptemberre kész lesz, szeretnénk, ha a minőségi úszósport meghonosodna a városban.”
Az eső egyre intenzívebben szakadt, ám szerencsére ez nem zavarta a 4x100-as női vegyes váltó tagjait, a Szepesi Nikolett, Kovács Ágnes, Boulsevicz Beatrix, Verrasztó Evelyn összetételű kvartett négy század híján három másodperccel megjavította az országos csúcsot! A férfiak sem maradtak el sokkal a nőktől, rekord nélkül ugyan, de továbbjutottak.
„Jegyet veszek!” – hirdették segélykérően a kartonpapírból készült táblák, amelyeket tucatnyi elkeseredett sportszerető ember tartott a kezében az Európa-bajnokságnak otthont adó Széchy Tamás Uszoda bejárata előtt. Elővételben minden belépő elkelt a záró napi finálékra.
Telt ház és a közönség mindent elsöprő üdvrivalgása fogadta az 50 méteres mellúszás döntőjének magyar résztvevőjét, Kovács Ágnest. Az elmaradhatatlan mosoly ezúttal is járt a lelkes drukkereknek, a következő pillanatokban aztán már a koncentrációé volt a főszerep. A nézők partnerek voltak, egy pisszenés nem sok, annyit sem lehetett hallani, 7999 ember várta halálos csendben a rajtot, egy öblös hang tulajdonosa azonban nem tudta türtőztetni magát: „Veled vagyunk, Ági!” – kiáltotta. Kovács Ágnest ez egyáltalán nem zavarta meg, sőt! A harmadik legjobb reakcióidővel (0.78) rajtolt. A legkiválóbban a svéd Rebecca Ejdervik indult meg (0.70), másodikként pedig az orosz Jelena Bogomazova (0.77), aki végül meg is nyerte a finálét. Körülbelül harminc méternél vált mindenki számára világossá, hogy Áginak a dobogóért nagyon meg kell küzdenie. És megküzdött! Élmény volt nézni lendületes úszását, és az arcát, amikor megpillantotta az eredményjelzőt! Mosolygott, nevetett, kacagott, vigyorgott – a harmadik bronzérmét szerezte meg a Margitszigeten.
„A verseny előtt nagyon sokat gondoltam Széchy Tamás bácsira – mesélte a könnyeivel küszködő Kovács Ágnes. – Az ő emlékére úsztam, a virágot, amit a díjátadásnál kaptam, a jövő héten kiviszem az ő sírjára.”
M. Németh Péter
Boulsevicz Beatrix szomorú, mert csak a negyedik lett 200 pillangón
Boulsevicz Beatrix a 200 pillangó döntőjének első és második fordulóját is az első helyen, világcsúcsrészidőn belül teljesítette, ekkor azonban rákapcsolt a világrekorder, a lengyel Otylia Jedrzejczak, és faképnél hagyta az egész mezőnyt. Bea küzdött, ám végül lemaradt a dobogóról (4. lett), amitől nagyon nekikeseredett, hosszú percekig magányosan búslakodott a Hajós Alfréd uszoda ötvenes medencéjének egyes rajtkövén ülve.
Szó sem volt kesergésről Cseh László esetében, hiszen rajt-cél győzelmet aratott főszámában, 400 vegyesen. A harmadik fordulónál kettő, az ötödiknél pedig már három másodperccel vezetett, s végül több mint négy másodperccel végzett az élen. A világcsúcs ezúttal elmaradt, de emiatt sem bánkódhat, hiszen Michael Phelps idejétől most meglehetősen távol volt.
Laure Manaudounak viszont sikerült, ami Lacinak nem, világcsúcsot javított. A francia hölgy 400 gyorson saját rekordját adta át a múltnak. A két vegyes váltó zárta a 28. úszó Eb-t, a nők döntőjében a hatodik helyen záró magyar csapat ismét országos csúcsot (4:06.66) repesztett, a férfiak viszont előkelőbb helyen, az ötödik pozícióban zártak.
Ami a műugrást illeti, a szombaton zajos sikert arató Barta Nóra és Kormos Villő vasárnap párosban, három méterről versenyzett. A reggeli sűrű eső rányomta a bélyegét a teljesítményekre, sok volt a rontott ugrás. A magyar páros a negyedik helyen végzett, ami a körülményektől függetlenül igen biztató volt, csakúgy, mint Hajnal András produkciója a toronyból. Az egyetlen hazai férfi versenyző összeszedetten versenyzett, az ötödik helyen jutott be a döntőbe. „A lányok a szombati sikerük után nagyon szeretnének együtt is bizonyítani. Andrást pedig feldobja a hazai közönség” – mondta Barta és Hajnal edzője, Ligárt Balázs.
A női párosok eredményhirdetésére a nap is kisütött a Margitszigeten, kár, hogy ekkor már nem volt hivatalos programja a hazai duónak, ugyanis „csak” a negyedik helyen végzett. Csak? Fanyaloghatnánk, de Barta Nóra és Kormos Villő igazán kitettek magukért, még sosem értek el ilyen magas pontszámot. „Fantasztikusan sikerült a verseny – mondta Barta Nóra. – A felnőtt mezőnyben jelenleg erre elég, amit tudunk. Reggel hullafáradtak voltunk, jól jön a pihenés, bár az edzőm nagyon szeretné, hogy már a jövő héten újra edzésbe álljak. Talán le tudom erről beszélni.”
Kormos Villőnek nem lesz lehetősége a pihenésre, ugyanis két hét múlva Kuala Lumpurba utazik, az ifjúsági vb-re. „Feszült voltam a versenyen, hiszen most csapattagként kellett helytállnom – mondta az immár felnőtt Eb-negyedik Kormos. – Sikerült megfelelően koncentrálnom. Boldog vagyok, ez nap pályafutásom egyik legszebb napja.” Az Európa-bajnokság utolsó versenyszámában, a férfi toronyugrás döntőjében Hajnal András a 10. helyen zárt.