A francia válogatott története során másodszor játszhat finálét világbajnokságon, miután a mai elődöntőben Zinedine Zidane büntetőből szerzett góljával 1-0-ra legyőzte a portugál együttest Münchenben. Franciaországnak és Portugáliának ez volt az első mérkőzése világbajnokságon, Luiz Felipe Scolarinak, a portugálok brazil szövetségi kapitányának pedig nem lesz lehetősége egymás után két vb-n két különböző csapattal aranyérmet nyerni. Az 1998-ban világbajnok gall együttes az olasz csapattal találkozik majd a vasárnapi döntőben, Berlinben.
Reuters
Henry (balra), aki kiharcolta és Zidane, aki belőtte a sorsdöntő 11-est
Reuters
Henry (balra), aki kiharcolta és Zidane, aki belőtte a sorsdöntő 11-est
Gólszerző(k): Zidane (33. – 11-esből) Csere: Miguel helyett 2 Ferreira (63.), Pauleta helyett 11 Sabrosa (68.), Costinha helyett 23 Postiga (75.) ill. Malouda helyett 11 Wiltord (70.), Ribéry helyett 9 Govou (73.), Henry helyett 14 Saha (85.) Sárga lap: Carvalho (83.) ill. Saha (87.)
A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁI:
PORTUGÁLIA
FRANCIAORSZÁG
5
Lövések kapura
4
12
Lövések összesen
5
18
Szabálytalanságok
11
8
Szögletek
3
4
Lesek
0
1
Sárga lapok
1
59%
Labdabirtoklás
41%
Szavazás
Mindkét együttes a legjobb összeállításban kezdte a mérkőzést, a portugál orvosok jó munkát végeztek, mivel „összefoltozták” Figót és Cristiano Ronaldót is, mindketten a kezdőben kaptak helyet.
Helyzettel indult a mérkőzés, Malouda lövése ugyan messze elkerülte a kaput, ám a másik oldalon Deco lövése pontosabb volt, ott Bartheznek nagyot kellett védenie.
Az első percek helyzetei után főleg a középpályára koncentrálódott a játék, a franciák jóval többet birtokolták a labdát, ám a portugálok nem játszottak alárendelt szerepet.
Fél óra elteltével váratlanul büntetőhöz jutottak a franciák, amikor Ricardo Carvalho bokán rúgta Henryt. Zidane szinte neki sem futott a tizenegyesnek, és a jobb alsó sarokba lőtt.
Scolari mester először ekkor kapott idegrohamot, másodjára pedig akkor, amikor Cristiano Ronaldo esését nem jutalmazta tizenegyessel a játékvezető. A brazil szakvezető egyébként biztosan nem látta pontosan a kispadról az esetet, ugyanis a támadó középpályásnak nem kellett francia segítség ahhoz, hogy röppályára induljon…
A második játékrész elején Henry akár végképp eldönthette volna a mérkőzést, ám lövése után Ricardo üggyel-bajjal mentett, igaz, szerencsére is szüksége volt, hogy róla szögletre, ne pedig a kapuba pattanjon a labda.
A portugál együttesnek kényszerűségből cserélnie kellett, a jobbhátvéd Miguel megsérült, helyét Paulo Ferreira vette át. A 70. percben Pauletát is lekapta a pályáról Scolari, de általános meglepetésre az inkább a szélen jeleskedő Simao Sabrosát küldte be, nem pedig Nuno Gomest, vagy Helder Postigát, akik igazi befejező csatárok.
A kapitányra ezután valószínűleg rászóltak, hogy nem ők vezetnek, vagy magától is rájött, hogy vannak csatárai, mert három perccel később már érthető cserére szánta el magát: a szűrő Costinha helyett bejött Postiga.
Barthez azért gondoskodott az izgalmakról: már az első félidőben is voltak bizonytalanságai, majd az utolsó negyedóra kezdetén felvette a páncélmellényt, kipattant róla egy nem túl nehéz szabadrúgás. Szerencséjére a kipattanóból Figo kapu fölé fejelt.
A lefújás előtt óriási helyzetet hagyott ki a luzitán csapat, egy lepattanó labdát az elöl settenkedő Fernando Meira szerzett meg, ám csúnyán fölé lőtt.
A portugálok ezzel el is lőtték puskaporukat, a franciák bejutottak a döntőbe. Közöttük talán egy szomorú ember lehet: Louis Saha, aki begyűjtötte második sárga lapját, így kénytelen lesz kihagyni a finálét.