Pénteken elkezdődnek a világbajnokság negyeddöntői is, és – nem megsértve a brazilokat – az első párban mindjárt egy amolyan előrehozott finálét láthatunk, hiszen Argentína és Németország egyaránt remek játékkal rukkolt ki. A két futballnagyhatalom közül azonban az egyik most kiesik, és mivel nemcsak játékerő, hanem önbizalom terén is igen jól állnak a felek, megtippelni is nehéz lenne, hogy mely csapat kerül elsőként a legjobb négy közé.
Németországban most minden népszer?, ami fekete-piros-sárga szín?
Németországban most minden népszer?, ami fekete-piros-sárga szín?
Németország nem tud napirendre térni Bruno halála, valamint a labdarúgó-válogatott menetelése fölött. Amíg egy nemzetet rázott meg az állatkertből két hete elszökött, s szerdán lelőtt barnamedve halála, addig ugyanez a nemzet mást sem csinál a világbajnokság három héttel ezelőtti rajtja óta, csak ünnepel.
Megboldogult Brunóról legalább annyit tudok már, mint Michael Ballackról és társairól. Nem akadt olyan napilap, amely afféle nekrológként ne elevenítette volna fel a kétéves mackó rövid életének legfontosabb részleteit (az olaszországi Trentinóban született, José és Jurka szerelmének gyümölcseként; szeretett fürdeni, kirándulni, játszani; a méz mellett a kolbászért volt oda; s amikor két golyóval végeztek vele, 105 kilót nyomott), mi több, a legnagyobb példányszámú bulvárlap, a csütörtöki számában az „áldozatról” kétoldalas posztert közlő Bild odáig ment, hogy megszervezte: az egyik müncheni múzeumban a gyászolók majd leróhatják kegyeletüket a lepuffantása előtt néhány ártatlan bárányt felfaló maci előtt. Már csak az hiányzott, hogy leírják: virág helyett málnát helyezzenek a – külön erre az alkalomra legyártandó – koporsóra…
Na, az is „állati” hír, hogy a válogatott csütörtök délelőtti kocogása során kisebb riadalmat keltett egy kutyaharapás. Az együttes egyik masszőrét érte támadás, de úgy tűnik, kemény fából faragták: kért és kapott egy tetanuszt, majd munkához látott. Ha Tim Borowski került a keze alá, alighanem a karját kellett megdolgoznia: a kikapcsolódás gyanánt rendezett szerdai íjászversenyt a brémai középpályás nyerte meg. A Nationalelfért szorítókat megnyugtathatom: a vb talán legjobb támadóduóját alkotó Miroslav Klose és Lukas Podolski kézzel is jól célzott, előbbi csupán Borowski és Sebastian Kehl tudása előtt volt kénytelen fejet hajtani. Csak eszembe jutott: nekik jó nyilaik voltak, nekünk egy remek Nyílunk…
Berlini szállásadóm egyébként imádkozik a németek győzelméért – ezen a téren nem sokban különbözik a nálánal mintegy ötven évvel fiatalabb Podolskitól. A már említett Bild címlapon és exkluzív sztoriként tálalta, hogy az eddig három gólt elérő csatár a kölni dómban fohászkodott az elődöntőbe jutásért – csak az volt a feltűnő, hogy a fénykép tanúsága szerint az általában turistáktól hemzsegő szentélyben senki sem volt „Poldin” kívül…
Ha engem kérdeznek: a jó ég tudja. ---- A csapatfőnök hátradőlve nézné az esti meccset
A német kollégák között kitört a Klinsmania! Néhány hónappal ezelőtt alig akadt olyan újságíró, aki ne „ajánlotta” volna azt Jürgen Klinsmannak, hogy maradjon inkább miami otthonában, és legfeljebb a stuttgarti családi pékség miatt repüljön haza, a válogatott kedvéért semmiképp sem. Ehhez képest a berlini Intercontinental Congress Center legnagyobb terme megtelt sajtómunkásokkal, amikor tegnap délben a csapatfőnök helyet foglalt, hogy fél órán át feleljen a kérdésekre.
– Csodálkozik, hogy Németország „Klinsmaniába” esett? – Ami mostanság zajlik, az nem miattam, hanem a válogatott miatt folyik – dicsérte inkább együttesét a szakvezető. – Amikor két éve munkához láttunk, azt szerettem volna elérni, hogy minden együtt töltött napon fejlődjön valamicskét mindegyik labdarúgó. Most már elmondhatom: ez a vágyam valóra vált, s ez egyet jelentett a csapat előrelépésével is. És amikor két esztendő elteltével egy futballista odajön hozzám, s megköszöni, hogy mennyit foglalkoztunk vele, akkor érzem úgy: jól döntöttem, amikor elvállaltam ezt a munkát.
– Melyik válogatotton nagyobb a nyomás, a németen vagy az argentinon? – Nem biztos, hogy a nyomás a legjobb kifejezés. Beszéltem argentin barátaimmal, például Cesar Luis Menottival és Osvaldo Ardilesszel, s ennek alapján is állítom: mindkét fél kihívásnak tekinti a találkozót. Idegességnek sem nálunk, sem náluk nincs nyoma. Mindenesetre készen állunk, hogy átugorjuk azt a lécet, amit mi tettünk magasra.
– Való igaz: most már mindenki a negyedik világbajnoki címről beszél. – Ha nem figyelek oda, én is… Hirtelen nem is tudom, hogy Németország eddig hányszor volt érdekelt a világbajnokság döntőjében, de az biztos, hogy sokszor (hétszer – a szerző). Ezek után jogos az elvárás, hogy jussunk el a fináléig. Azonban még Argentínát sem győztük le.
– De legyőzik, nem? – Minden okunk megvan rá, hogy reménykedjünk a sikerben. Ha megismételjük az előző mérkőzéseken nyújtott teljesítményünket, azaz gyorsan passzolva, erős tempót diktálva, az irányítást a kezünkben tartva játszunk, akkor igen, nyerhetünk.
– Ez esetben az olaszokkal vagy az ukránokkal csapna öszsze az elődöntőben? – Már két lépéssel előrébb járnak a kelleténél… Tegyük meg előbb az elsőt, aztán péntek este kilenckor üljünk le a tévé elé, és kényelmesen hátradőlve nézzük meg, kivel találkozunk legközelebb. Öt és háromnegyed hét között azonban meg kell feszülnünk, hogy este lazíthassunk.
– Hosszabbításra, tizenegyespárbajra nem is gondol? – Felőlem fél nyolckor is véget érhet a meccs, csak nyerjünk. ---- Michael Ballack: „Alkalmazkodjanak hozzánk az argentinok!”
Rég volt: még Karl-Marx-Stadtnak hívták Chemnitzet, amikor a városba költöző hétéves fiú úszni és atletizálni kezdett. Ma már egy ország hálás azért, hogy végül a futballpályán kötött ki: Michael Ballack csapatkapitányként vezetheti ki Németország válogatottját az Argentína elleni negyeddöntőre. A négyből az első bajnoki címét 1998-ban a Kaiserslauternnel – és Szűcs Lajossal, illetve Hrutka Jánossal – nyerő középpályást a csütörtöki sajtótájékoztató keretében faggathattuk.
– Tartanak az argentinoktól? – Semmi okunk rá! – vágta rá a nyár második felében Londonba költöző, pályafutását a Chelsea-ben folytató klasszis. – Úgy vagyunk vele, féljenek inkább ők tőlünk. Riválisunk a világ legjobbjai közé tartozik, ehhez kétség sem férhet, de az elmúlt hetekben mi is bizonyítottuk: semmivel sem vagyunk rosszabbak a favoritnak tartott csapatoknál.
– Bizonyára emlékszik, hogy az ezerkilencszázkilencvenes világbajnokság döntőjében Guido Buchwald szinte levette a pályáról Diego Maradonát. Sokak szerint akkor ez volt a győzelem kulcsa, most pedig Juan Román Riquelme semlegesítése lehet az. – Lehetetlennek tartom, hogy külön őrzőt kapna az ellenfél irányítója, már csak azért, mert ez esetben nem tudnánk a saját játékunkat játszani. Inkább alkalmazkodjanak hozzánk az argentinok, mint mi hozzájuk!
– Semmi sem aggasztja a találkozó előtt? – Ismétlem: nincs okunk a félelemre. Optimisták vagyunk, jók vagyunk, sikeréhesek vagyunk, nem pedig betojik. Még három meccset akarunk játszani ezen a tornán.
– A harmadik lehet akár a bronzmérkőzés is? – Ha a harmadik összecsapásról beszélek, a fináléra gondolok.
– A svédek elleni nyolcaddöntőn látszott, kifejezetten bosszantja, hogy nem talál a kapuba. – Mutassanak nekem olyan futballistát, aki nem akar gólt lőni, azonban nem feledkeztem meg a csapatérdekről. Mert az mindennél előbbre való! Ha a hátralevő meccseken sem lövök gólt, nem fogok belehalni, az a fontos, hogy a jegyzőkönyvek Németország győzelmét rögzítsék, ne Michael Ballack találatait.
– Azért ne adja fel, úgy fest, az új labdát a németeknek találták ki. – Igen, igen, a brazilokkal és az argentinokkal holtversenyben eddig mi értük el a legtöbb gólt. Az más kérdés, hogy a kapusok, így például Jens Lehmann, nincsenek oda érte, mert ami a mezőnyjátékosoknak siker, az nekik kudarc…
– A góllövőlistát Miroslav Klose vezeti, Lukas Podolski – többedmagával – második. Mit tippel, a végén melyikük viheti haza a legtöbb találatot szerző futballistát megillető aranycipőt? – Szerintem mindketten másfajta aranyra pályáznak…
– Mi tagadás, duzzad az önbizalomtól. – Örülök, hogy így látják. Azt ellenben feltétlenül leszögezném, hogy nagyképűség még véletlenül sincs bennem vagy a társaimban, amikor úgy nyilatkozunk: megnyerjük a világbajnokságot. Csupán arról van szó, hogy tudjuk, az elmúlt két évben mennyit fejlődtünk, honnan hová jutottunk. Hiszünk magunkban, és hiszünk Jürgen Klinsmannban.
– Ahhoz képest, hogy a rajt után még bírálta a csapatfőnököt… – Félreértés ne essék: eszemben sem volt kritizálni. Kiváló kapcsolatban vagyunk, olyannyira, hogy mint csapatkapitánynak gyakran kikéri a véleményemet. Így történt ez a Costa Rica elleni összecsapás után is, én őszintén elmondtam, ő meghallgatta, és – amire kevés edző képes – el is fogadta. Addig is úgy éreztem, de azóta még jobban, hogy így, együtt győzhetünk. Mert mi vagyunk a legjobbak! ----