Bár nem futballozott szenzációsan Brazília, Ronaldo cúcsdöntésének is hála simán verte Ghánát.
?Nagyszer? érzés volt, amikor elhúztam a labdát, és tudtam, hogy hamarosan a hálóba gurítom" ? emlékezett talán leghíresebb góljára Ronaldo.
?Nagyszer? érzés volt, amikor elhúztam a labdát, és tudtam, hogy hamarosan a hálóba gurítom" ? emlékezett talán leghíresebb góljára Ronaldo.
Megannyi gyönyörű, a lelátón szambázó brazil szurkolóhölgy és sok-sok éneklő, táncoló, ghánai. Aztán alighogy elkezdődött, már az egész stadion talpon volt. Méghogy Ronaldo dagi! Olyan gólt lőtt, annyira szemtelen, pimasz módon vette be a ghánaiak kapuját, amire csakis ő képes. Ezzel a góljával megelőzte az örökranglistán a németek bombázóját, Gerd Müllert – tizenöt találatával már ő minden idők legeredményesebb világbajnoki góllövője.
A dél-amerikaiak villámgyors találata nem sokkolta, inkább doppingolta az afrikai együttest. Ghána szép lassan mezőnyfölénybe került, jóval többet birtokolta a labdát esélyesebb riválisánál, és ziccereket dolgozott ki. Ugyanakkor kamikazeszerű harcmodort választott. Nagy offenzívája közepette kinyílt, fellazult a védelme, hátvédei leggyakrabban a felezővonalnál egy sorban helyezkedtek, így a braziloknak olykor hatalmas területe, marad kontrákra. De szó sem volt örömfutballról, Ghána jött és jött előre, ám a megérdemelt egyenlítő találat helyett villámgyors brazil akció futott végig a pályán, s máris 2–0 a világbajnoknak. Hogy Adriano lesről talált be? Ez a legkevésbé sem zavarta a lelátón szambázó brazil drukkereket.
A kétgólos brazil vezetés gyakorlatilag eldöntötte a fontos kérdéseket, és megoldhatatlan feladat elé állította a ghánaiakat. Az afrikaiak becsületére legyen mondva, mindent megpróbáltak. Lőttek jobbról, tüzeltek balról, próbálkoztak közelről, de semmi sem sikerült nekik. A várt csúcstalálkozó elmaradt, a brazilok viszszafogott teljesítménnyel is tartották kényelmes előnyüket. Egyre inkább leült a meccs, a közönség pedig előbb csendben, majd fütyülve figyelte a labdázgatást. Carlos Alberto Parreira kapitány érezte, hogy itt nem lehet különösebb baj, újra cserélt, s próbált frissíteni csapatán. Hiába próbálkoztak többet a ghánaiak, igazi veszély nem fenyegette a dél-amerikaiak továbbjutását.
Így érkeztünk el a hajrához, amikor Asamoah Gyan kiállítása után végképp feladta a küzdelmet az afrikai csapat. A hátralévő tíz percben a brazilok elkezdtek futballozni, ami azt jelentette, hogy végre láthattunk látványos megoldásokat, sarokkal továbbpaszszolt labdát, üres területre bemozduló sárga mezeseket. Ha ekkor a csapatszellem dominál a braziloknál, bizony öt-hat nulla lehetett volna a vége, csakhogy meglepő módon rendre önző megoldást választottak, sem Roberto Carlos, sem Cafú nem hozta ziccerbe az egyedül lévő csapattársát, ehelyett a rendkívül lelkesen védő Kingstont találták telibe. Nem így a meglóduló Zé Roberto, aki beállította a 3–0-s végeredményt. A brazil szurkolók ünnepeltek, a ghánaiak pedig büszkén búcsúztak a világbajnokságtól. Abban viszont mindenki egyetértett: a világbajnoknak ennél sokkalta többet kell produkálnia a legjobb nyolc között.
Carlos Alberto Parreira, a brazilok szövetségi kapitánya: „Milyen érdekes, hogy végül kizárólag a »nagyfiúk« jutottak be a legjobb nyolc közé. Ami ezt a mecscset illeti: aki csak az eredményt ismeri, fogalma sem lehet arról, milyen nehéz dolgunk volt Ghána ellen.”
Ratomir Dujkovics, a ghánaiak szövetségi kapitánya: „Brazília legyőzte Ghánát, ergo most már világbajnok lesz.”
Szavazás
---- 5. perc: Kaká a felezővonal közeléből, már a ghánai térfélről remekül ugratta ki a lesre játszó védők között a jobbösszekötő helyén meglóduló Ronaldót, aki a kapujából kifutó Kingston mellett a tizenhatos vonalánál csinált egy biciklicselt, majd tíz méterről, jobb külsővel a kapu közepébe gurított. 1–0 13. perc: Zé Roberto passza után Adriano egyedül húzhatott kapura, a büntetőterületen belül eltolta a labdát a kapujából kifutó Kingston mellett, majd elesett. Noha láttunk már olyan játékvezetőt, aki ilyen esetben büntetőt ítélt, Lubos Michel határozottan továbbot intett, sőt Adrianónak sárga lapot adott... 24. perc: Muntari a balösszekötő helyéről, a brazil térfél közepéről jól passzolt a tizenhatos vonalánál álló Amoah-hoz, ő pedig a labda átvétele után 14 méterről ballal a bal alsó sarok mellé lőtt. 42. perc: Appiah bal oldali szögletére Mensah robbant be középen, és ötméteres fejese után a labda a gólvonalon dermedten álló Dida lábáról pattant viszsza a mezőnybe. 45. perc: Kaká a jobbösszekötő helyén tört be a büntetőterületen belülre, a tőle jobbra sprintelő Cafút hozta játékba, és a brazil csapatkapitány félmagas beadása után a lesen álló Adriano bal combjáról pattant a hálóba a labda. 2–0 69. perc: Appiah a balösszekötő helyén ugratta ki Gyant, aki a labda átvétele után 12 méterről jobbal a bal alsó sarkot célozta meg, Dida bravúrral védett. 79. perc: Juninho Pernambucano jobb oldali beadását Paintsil a saját kapujára fejelte, Kingstonnak bravúrral kellett védenie. 81. perc: Muntari indítására Gyan startolt, majd a tizenhatosra érve anélkül esett össze, hogy bárki bántotta volna. A játékvezető sárga lapot adott a támadónak, és mert volt már egy ilyen figyelmeztetése, előkerült a piros lap is. 84. perc: Ricardinho indítása után Zé Roberto egyedül törhetett kapura, átemelte a labdát a kapujából kifutó Kingston mellett, majd két lépésről, ballal, a bal alsó sarkába gurított. 3–0 88. perc: Ronaldo a jobbösszekötő helyén tört be a büntetőterületen belülre, 12 méterről jobbal a jobb sarkot célozta meg, Kingston bravúrral védett. ---- A ghánai kapus legalább hat alkalommal védett szenzációsan: igaz, kapott három gólt, ám sokáig ő tartotta a lelket az afrikai csapatban, leginkább Kingston érdeme, hogy csak háromig jutottak a brazilok. A gólokról nem tehetett, mindig kiszolgáltatot helyzetben volt. ----