Megégtek az első vb-jükön szereplő ukránok, és nem csupán a hőség miatt – 30 Celsius-fok volt Lipcsében –, hanem a mutatott játék miatt is: Oleg Blohin csapata szinte ellenállás nélkül kapott ki a remekül futballozó spanyol válogatottól. A vb első tizenegyesgólja is megszületett (igaz, téves bírói döntés nyomán), a meccs ásza David Villa, nagy csalódása Andrij Sevcsenko volt.
Andrij Sevcsenko (jobbra) csak kínlódott, Xabi Alonso ellen sem volt esélye
Andrij Sevcsenko (jobbra) csak kínlódott, Xabi Alonso ellen sem volt esélye
Sztárokban ezen a meccsen sem volt hiány, elég az egyik oldalon a Real Madrid és a Barcelona több csillagára utalni, a másikon pedig Andrij Sevcsenkót, 2004 aranylabdását megemlíteni, és még idesorolhatjuk, hogy a spanyol televízió szakkomentátornak megnyerte az argentin futballistent, Diego Maradonát.
Élénken és változatosan kezdődött a mérkőzés, jól látszott, hogy bár egyikük sem feledkezett meg az egészséges óvatosságról, nem voltak túlzottan visszafogodtak, és bátran próbáltak támadni. A bátorsághoz a spanyolok játékában adódott több elképzelés, ezért veszélyesebbek is voltak, és 17 perc alatt jelentős előnyhöz jutottak. Mondhatni, a szerencse mindkét gólnál segítette őket, hiszen védők is beleértek a labdába, de ettől a vezetésük teljesen megérdemelt volt. Érdemes megemlíteni, hogy különösen a második, David Villa szabadrúgásgólja számít határesetnek, a sorfalban álló védő nem ér a labdához, akkor Olekszandr Sovkovszkij talán védett volna. Magyar bajnokin a Nemzeti Sport hagyományai szerint öngólnak is minősítenénk, de mert a FIFA a spanyol csatárnak adta a gólt, mi is őt vezetjük fel a góllövőlistára.
Szavazás
Az ukránok kezdeti lendületét jócskán megtörte a két spanyol találat. Szemlátomást megzavarodtak, kizárólag arra összpontosítottak, hogy megússzák újabb gól nélkül, amíg túljutnak a sokkon, és összeszedik magukat. Így aztán a spanyolok könnyedén futballozhattak, ők irányították a játékot, amelyről mindent elárul, hogy Ukrajna legközelebb a 31. percben jutott el ellenfele kapuja elé, de nagyobb zavart akkor sem okozott.
Ezt követően viszont már többet kezdeményeztek az ukránok, de ebben az is közrejátszott, hogy az elégedett spanyol válogatott visszavett a saját tempójából. Sevcsenkóék igyekezete azonban mindig zátonyra futott, lesen – hol az volt, hol nem – vagy egy pontatlan átadáson, de a legnagyobb baj az volt, hogy a csatárok keveset mozogtak.
Ha az ukránok azt gondolták a szünetben, hogy nekidurálják magukat a kétgólos hátrány ledolgozásának – a kettős csere mindenféleképpen erre utalt –, akkor hamar ki kellett ábrándulniuk. A svájci játékvezető ugyanis vitatható tizenegyest ítélt ellenük a második félidő elején, ráadásul Vladiszlav Vascsukot ki is állította, és a gólok számát nézve a hátrány nem csökkent, hanem nőtt, és tíz emberrel a ledolgozása enyhén szólva is reménytelen vállalkozásnak tűnt. Inkább az volt a kérdés, hogy a spanyolok menynyire akarják növelni az ellenfél kínjait – végül Fernando Torres lőtt egy szépségdíjas gólt –, és a percek múlásával bebizonyosodott, hogy ezen a mérkőzésen nem következhet be látványos fordulat.
Kár volt a jogtalan tizenegyesért, mert bár Ukrajna nem emiatt kapott ki, de talán érdekesebb lett volna a második félidő, ha nem szegi a kedvét ez a büntető és az emberhátrány. Természetesen a határozottabb, erősebb spanyolok megérdemelten nyertek, magabiztosan és a jövőre nézve biztató formában futballoztak.
Luis Aragonés, a spanyolok szövetségi kapitánya: „Először azt gondoltam, nehéz meccs lesz, de a második gól után összezuhantak az ukránok.”
Oleg Blohin ukrán kapitány: „Ez szégyen! Nemcsak kikaptunk, még küzdeni sem tudtunk. A játékosaim nem bírták a hőséget.”
David Villa, a spanyol válogatott támadója: „Teljes erőbedobással küzdöttünk, a szurkolóink élvezték a meccset, és remélem, ez így is folytatódik.” ---- 13. perc: Senna vezette fel a labdát, 28 méterről, középről, ballal az ukrán kapu jobb felső sarkát célozta meg, Sovkovszkij szögletre mentett. 14. perc: Xavi bal oldali szögletére Xabi Alonso érkezett a rövid saroknál, ötméteres fejese után Sovkovszkij még beleütött a labdába, amely a kapu jobb sarkában kötött ki. 1–0 17. perc: Villa végezhetett el szabadrúgást 22 méterről, középről: jobblábas, a kapu jobb felső sarkába tartó lövése megpattant a sorfalban felugró Ruszol fején, és az elmozduló Sovkovszkij mellett a kapu közepébe vágódott. 2–0 44. perc: Torres perdítése után Villa iramodott meg a jobbösszekötő helyén, Neszmacsnij szorításában hat méterről, jobbal kapura lőtt, a labda elakadt Sovkovszkij lábában. 48. perc: Luis García passzával Torres húzhatott középen kapura, az őt üldöző Vascsuk a büntetőterületen belül meghúzta a nadrágját, a támadó azonban továbbfutott, majd amikor jobb lábbal, tíz méterről Sovkovszkijba lőtte a labdát, elesett. A játékvezető meglepetésre büntetőt ítélt, Vascsukot pedig kiállította... A tizenegyesből Villa jobbal a jobb alsó sarkot célozta meg, Sovkovszkij csak beleütni tudott a labdába, amely a hálóban kötött ki. 3–0 52. perc: Ismét Villa került hatalmas helyzetbe, azonban tíz méterről, középről leadott ballábas lövése Sovkovszkij lábát találta telibe. 61. perc: A labda ide-oda pattogott a spanyol kapu előterében, Voronin nem messze a tizenhatos jobb oldali sarkától, 18 méterről, jobbal egy pattanás után lőtt – kevéssel a jobb felső sarok mellé. 73. perc: Selajev a jobb oldalról laposan adott középre, az érkező Rebrov pedig átvétel nélkül, tíz méterről, jobb lábbal a kapu fölé bombázta a labdát. 81. perc: Puyol szerzett labdát a felezővonal közelében, megnyert egy párharcot, majd egy kényszerítőt követően fejjel tálalt Fernando Torres elé: a támadó a balösszekötő helyéről, 14 méterről, egy pattanást követően jobbal a jobb alsó sarokba zúdította a labdát. 4–0