Az ukránok csatáraik gyors felépülésében bíznak

Vágólapra másolva!
2006.06.14. 02:24
Címkék
A vb egyik meglepetéscsapata lehet az ukrán válogatott. Hogy így lesz-e, az talán már szerda este kiderül, amikor a Spanyolország elleni valószínűsíthető csoportdöntőt játssza Lipcsében.

„Rebrov a legjobb partner, akivel valaha együtt futballoztam. Fantasztikusan megértjük egymást a pályán, nem véletlenül voltunk olyan sikeresek Kijevben” – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak a kisebb sérüléssel bajlódó Andrij Sevcsenko, az ukránok szupersztárja barátja, a magyar játékosügynök Varga Sándor révén, akitől a közelmúltban azt is egy nappal a világ előtt tudhattuk meg, hogy Seva a Chelsea-hez igazol.

Andrij Sevcsenko is tanácstalan: játszik vagy nem játszik?
Andrij Sevcsenko is tanácstalan: játszik vagy nem játszik?
Andrij Sevcsenko is tanácstalan: játszik vagy nem játszik?
A kilencvenes évek második felében valóban a Sevcsenko, Rebrov csatárduótól rettegett Európa. Akkoriban mindketten a Dinamo Kijev fiatal menői voltak, és ontották a gólokat a Bajnokok Ligájában. Az 1997–98-as idényben a Dinamo például 7–0-s összesítéssel verte ki a Barcelonát, Seva a Nou Campban egymaga hármat vállalt, Rebrov pedig talán élete legemlékezetesebb gólját lőtte a katalánok ellen. De nem az egyetlent! 18 BL-meccsén 19 gólt szerzett, ami eszméletlen teljesítmény, sok időbe telt, amíg a legjobb ukránnak tartott Sevcsenko megelőzte barátját az örökranglistán. Az ukrán bajnokikat tekintve 114 góljával Rebrov még mindig jóval megelőzi Sevcsenkót, és a válogatottságai számával is ő a csúcstartó: Rebrovnak az utolsó vb-selejtező volt a 65. fellépése a nemzeti csapatban, míg Seva a sorozat befejezéséig 63-szor játszott az ukránoknál. Keleti szomszédaink amúgy gyakorlatilag Rebrov nélkül vívták ki a vb-re jutást, az Angliát és Törökországot is megjárt támadó hosszú évekig csak szenvedett, nem találta azt a formáját, amely Sevával közös kijevi évei alatt jellemezte, ki is maradt a válogatottból. Tavaly nyáron azonban hazatért a Dinamóhoz, újra ontani kezdte a gólokat, s ismét az év játékosa lett Ukrajnában (13 gólt és 10 gólpasszt jegyzett a bajnokcsapatban), majd a válogatottba is visszakerült.

A tavaszt jószerével mindketten végigbetegeskedték, így az edzéseket leszámítva alig-alig játszhattak együtt, az utolsó felkészülési meccsen például a csereként beálló Andrjusa váltotta a pályán Szerjozsát. A világbajnokságon azonban minden bizonnyal újra összeáll majd a legendás kettős, amely a Barcelona elleni világraszóló bravúrt követő évben az elődöntőig vezette a Dinamót a BL-ben, s túljutott a spanyolok másik emblematikus csapatán, a Real Madridon is. A spanyoloknak tehát minden okuk megvan, hogy tartsanak az ukránoktól, még akkor is, ha Puyol „találkozott már Sevcsenkónál jobb csatárral is”.

Hogy végül tényleg ott lesz-e a kezdőcsapatban Ukrajna történetének két legeredményesebb csatára, azt kedd délután még maga Szerhij Rebrov sem tudta megmondani, s az extravagáns kapitányt, az ukránok sikereiben döntő szerepet játszó Oleg Blohint ismerők tudják, hogy a volt aranylabdás játékosnál csak az biztos, hogy semmi sem biztos.

Cesc Fabregas, a spanyolok kispadra szoruló középpályása például így várja a meccset: „Tudjuk, hogy Ukrajna nagyszerű csapat, és azt is, hogy Andrij Sevcsenko másodpercek alatt képes eldönteni egy-egy mérkőzést, de valamiért mégis mi vagyunk a csoport favoritjai... Néha azt mondják, sohasem jutsz be a döntőbe, és mégis ott találod magad, ahogy Görögország a két évvel ezelőtti Európa-bajnokságon; más alkalommal pedig mindenki a döntőbe vár, mégis kiesel az első körben. Nem lehet előre megjósolni az eseményeket, éppen ezért nem értem, miért ne juthatnánk messzire, ha már egyszer kint vagyunk.”

Azt egyelőre nem lehet megmondani, meddig fut a spanyol szekér, azt ellenben meghatározhatjuk, mikor lódult meg a járgány: 2004. augusztus 18-án, a Venezuela elleni 3–2-es diadallal. Luis Aragonés gárdája azóta huszonkét mérkőzést játszott, ezekből 13-at megnyert, s egyet sem veszített el! Lassan látóhatáron belülre kerül minden idők leghosszabb spanyol veretlenségi sorozata, amely 1994. szeptember 7-től 1997. november 19-ig 31 találkozót foglalt magába.

A spanyoloknál egyértelműen a sikersorozat folytatása a cél, ennek megvalósításában azonban a csapatkapitány Raúl a jelek szerint nem játszhat főszerepet, a Real Madrid gyenge formában lévő csatára ugyanis a kapitány döntése szerint csak a kispadon kap helyet, a támadósorban Fernando Torres és David Villa rohamozhatja az ukrán kaput.

A kijevi kettősnél nincs kegyelem

Andrij Sevcsenko és Szerhij Rebrov még a Dinamo Kijev futballistájaként a Bajnokok Ligájában találkozott a két spanyol mamutklubbal. A négy mérkőzésen az ukrán csapat tíz góljából ketten együtt összesen nyolcat szereztek a Barcelona, illetve a Real Madrid ellen.

1997. 10. 22. Dinamo Kijev–Barcelona 3–0
G: Rebrov (valamint Makszimov és Kalitvincev)
1997. 11. 05. Barcelona–Dinamo Kijev 0–4
G: Sevcsenko (3), Rebrov
1999. 03. 03. Real Madrid–Dinamo Kijev 1–1
G: Sevcsenko
1999. 03. 17. Dinamo Kijev–Real Madrid 2–0
G: Sevcsenko (2)

Szavazás

Melyik ország nyeri a 2006-s labdarúgó vb-t?

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik