Remekül kezdte szereplését a magyar válogatott. Kemény Dénes csapata a Világkupa 1. fordulójában 10–6-ra legyőzte olasz vetélytársát, így nagy lépést tett a négy közé jutás felé.
Meggyesi Bálint
Kásás Tamás (balra) csapatkapitányhoz méltón tartotta kézben a karmesteri pálcát, emellett két gólra is futotta az erejébôl
Meggyesi Bálint
Kásás Tamás (balra) csapatkapitányhoz méltón tartotta kézben a karmesteri pálcát, emellett két gólra is futotta az erejébôl
Eljött hát az idő! Öt esztendő után újra hazai medencében játszhat világversenyt a Kemény-csapat, öt esztendő után lehetősége van arra, hogy visszavágjon olasz vetélytársának. Borzalmas nap volt… 2001. június 22., az Európa-bajnokság elődöntője. A nyolcezer szurkoló felejthetetlen hangulatot teremtett, a nép szerette, mit szerette, imádta, kis túlzással szétszedte a sydneyi csapatot, mindenki meg volt győződve arról, a Szigeten egy, csak egy csapat nyerhet. Őrült meccs volt, hol a mieink, hol az olaszok vezettek – a hullám tetején az olaszok álltak meg. Amikor Kásás Tamás a legvégén az egyenlítés reményében lőtt sikertelenül, a csend, a döbbent csend lett úrrá az uszodában. Vagy két percig a legyek zümmögését is hallani lehetett, amikor kapcsolt a publikum: vastapsba kezdett. Tényleg hátborzongató az emlék. Az az elődöntő elúszott, az a hazai világverseny nem lett aranyos, de itt van újra a csapat, az azóta újabb olimpiát nyerő társulat. Megint megpróbálja. Ezúttal is szeretik, imádják, nem csoda, hogy törleszteni szeretne. Nem mintha az olimpiai, a világbajnoki és a Világliga-győzelmeket nem írhatnánk ebbe a sorba, mégis… A hazai pálya, az hazai pálya…
Meg is látszik a kezdésen. Idegesek, roppant idegesek az urak, Madaras Norbert gyengén lő emberfórban, Kásás sem helyez pontosan, nem beszélve Kiss Csabáról, aki meglepő módon fölébombáz. Kemény Dénes áll, együtt él a játékkal, irányít, kiabál (mester, vigyázzon a hangjára!), az órát nézi. „Ez az, Rajmi!” – dicséri meg Fodor Rajmundot, aki öt másodperccel az első menet vége előtt lő Stefano Tempesti kapujába. Így 1–2 helyett a megnyugtatóbb 2–2-vel szusszan az együttes – talán ettől megnyugszik.
Jó védekezés
Minden torna nyitó mérkőzése nehéz, ráadásul az olaszok hagyományosan kemény ellenfelek. Az első két negyedben meglátszott az első találkozókra jellemző stressz a mieinken, de az edzések után következő első nagy megméretésen nem lehet mindjárt jól muzsikálni. A második félidőben viszont egyértelmű volt a fölényünk, a négygólos különbség híven tükrözi a valóságot. Szécsi remekül védett, s jól védekeztünk.
NS-bennfentes: Steinmetz János Európa-bajnok kapus
A hangulat? Egyelőre nem idézi a sokat emlegetett 2001-es Eb-t, de egyre jobb. A második negyedben már a közönség is felveszi a ritmust: az olasz kapufáknál nagyot fúj (vajon a sok, lécre lőtt labda közül mennyibe ért bele Szécsi Zoli valamelyik ujja?), a két magyar gólnál őrjöng, kiabál. A játék még döcögős, igaz, az is keresztülhúzza a számításokat, hogy a csapat egyik motorja, Biros Péter a 13. percben már két személyi hibánál tart, így pihentetni kell.
A harmadik felvonás hozza meg az áttörést! A remek védekezés mellett kétszer is megúszik és gólt lő a láthatóan felszabadultabban pólózó armada, ráadásul Szívós Márton emberelőnyben kíméletlen – hiába no, több hangszeren játszik hibátlanul a csapat. A Kemény Dénes által kidolgozott taktika beválik: a klasszikus bekkek kihagyásával gyorsabb a csapat, az olaszok erejét felemészti az úszóverseny, így fokozatosan nő a különbség a felek között. A záró negyed igazi örömjáték, 10–5-nél csupa mosoly a medence kék sapkás része, zúg a „Szép volt, fiúk!”, ez ám a visszavágás. Ebből gyönyörű vasárnap kezd körvonalazódni…
Fontos pillanatok 3. perc: Molnár Tamás harcol ki kiállítást (Federico Mistrangelo nem bír vele), így első ízben a meccsen emberelőnyben adogat a csapat. A labda Biros Péterhez kerül, aki néhány lóba után irgalmatlan bombát ereszt meg a kapu felé. A labda a jobb felső sarokban köt ki, így a lélektanilag oly fontos első gólt a mieink szerzik. 1–0 5. perc: Jó center ez az Alessandro Calcaterra, meg kell hagyni. Varga Dánielről lő látványos akciógólt, amivel Szécsi Zoltánt is átejti. 1–1 8. perc: Az első negyed legvégén Fodor Rajmund lövi be az emberelőnyt, így Maurizio Felugo gólját követően nem kell hátrányból nekivágni a folytatásnak. 2–2 16. perc: Hosszú gólcsendet tör meg Kásás Tamás! Kiss Gergő pattintása, majd Goran Fiorentini ötméterese után jön a zseni, aki három tizedmásodperccel a dudaszó előtt értékesíti a fórt, így előnnyel mehet pihenőre a csapat. 4–3 18. perc: Egy kivédekezett olasz támadást kontráz meg a magyar válogatott: Biros Péter marad egyedül, s a nehéztüzér nem hibázik. 5–3 19. perc: Emberelőnyben Szívós Márton precíz – hízik az előny! 6–3 21. perc: Az olaszok időt kérnek, de hiába, nem mennek elöl semmire, jól zár a magyar retesz. Átellenben Varga Dániel harcol ki büntetőt Di Costanzo ellen – Biros a kapufára lövi a labdát. 22. perc: Újabb lefordulás! Madaras Norbert elviszi az emberét Kásás elől, aki előtt így üres folyosó nyílik. Stefano Tempesti tehetetlen. 7–4 25. perc: Jó kezdés a negyedik negyedben is: Szívós előnyben ezúttal a bal alsóba bombáz – macska-egér harc a vízben! 8–4 28. perc: A hibátlanul védekező Madaras elöl a harmadik kapufáját lövi. Sebaj, ez is belefér… 31. perc: Felugo góljára Kiss Gergő válaszol. De hogy! Úgy 12-ről lő a kapuba, a meccs gólját szerzi! 9–5 32. perc: Egri akció: Kis Gábor az általa kiharcolt kiállítás után Kiss Csabától kapja vissza a labdát, amelyet kíméletlenül helyez a kapuba. Calcaterra erre még válaszol, de ez nem oszt, nem szoroz. 10–6
Mestermérleg Kemény Dénes, a magyarok kapitánya: A helyzetkihasználásunk az amerikaiak elleni két felkészülési mérkőzésre emlékeztetett. Szerencsére sok lehetőségünk adódott, és összejött tíz gól. Bizakodó vagyok, ha javulunk, nehezen fognak megverni minket.
Paolo Malara, az olszok kapitánya: Teljesen elégedettek vagyunk a mérkőzéssel és a végeredménnyel is. Ez így volt jó. Nagyon fiatal a csapatunk, ez a torna csak felkészülés számunkra, semmi több.
---- Biros Péter: – Lehet, hogy az első két negyedben izgult egy-két játékos, de a második félidőben már az erényeinket is megvillantottuk. Jó volt a védekezésünk, ám szerintem túl sok helyzetet hagytunk ki elöl. Kis Gábor: – Első válogatott tétmeccsemen mindjárt gólt lőttem! Jónak ítélem az eredményt, és az első két negyedet leszámítva a védekezés is megfelelő volt. Kásás Tamás: – Benne volt a pakliban, hogy görcsösen kezdünk, hiszen minden világversenyen nehéz az első mérkőzés, ráadásul hazai közönség előtt játszottunk. Szerencsére az olaszok nem tudtak elmenni az elején, a végére pedig fizikailag felőröltük őket. Jó volt a védekezésünk, de a támadásainkat néha pontatlanul fejeztük be. Szívós Márton: – Szerintem jó bemutatkozás volt, hiszen négy góllal megvertük az olaszokat! Bennem is nagy versenydrukk volt az elején, de ahogy beugrottunk a vízbe, elszállt. Sokat várnak tőlünk, ami akár bénítólag is hathat, de szerintem nem fog. Szécsi Zoltán: – Álmosak voltunk elöl, és időnként hátul is. Az olaszok ekkor tudtak gól lőni. Átestünk a tűzkeresztségen, tehát innentől kezdve nem szabad, hogy bénítólag hasson a hazai közönség. Alessandro Calcaterra: – Kemény mérkőzés volt, a végére el is fáradtunk rendesen. Úgy érzem, a második negyedben kapott két lefordulásgól megtört minket. Az elején több kiállítást ítéltek a magyaroknak, mint nekünk, ami nem tett jót a meccsnek, de ettől függetlenül az eredmény igazságos, mert jobbak a magyarok. ---- A montreali világbajnokságon elért hatodik helyével nagy meglepetést szerző Románia a Világkupán is remekül rajtolt, legyőzte a vb-harmadik Görögországot. Vlad Hagiu csapata 3–1-re is vezetett már, ám a második negyedben már a hellének jutottak előnyhöz (5–4). A kapus Nenciu remekléseinek és Iosep gólerősségének köszönhetően 7–5-re elhúztak keleti szomszédaink (a hetediknél nagyot hibázott a kapus, Reppasz), amit már nem tudott ellensúlyozni a hellén alakulat.
A-csoport: Románia–Görögország 8–7 (3–2, 1–2, 1–1, 3–2). G: Iosep 3, Radu 2, Kádár 2, Matei Guiman, ill. H. Afrudakisz 2, Theodoropulosz 2, J. Afrudakisz, Dinu, Milonakisz. B-csoport: Horvátország–Oroszország 12–9 (4–3, 1–3, 4–2, 3–1). G: Stritof 2, Komadina 2, Djogas 2, Boskovic 2, Buric, Antonijevic, Dobud, Kunac, ill. Agarkov 3, Halturin 2, Dokucsajev, Sztratan, Zakirov, Visnyakov. Szerbia-Montenegró–Spanyolország 7–6 (2–4, 2–0, 2–2,1–0). G: Sapics 3, Filipovics, Szavics, Nikics, Jokics, ill. F: Perrone 3, I. Pérez 2, R. Perrone ---- A-csoport Június 13., kedd Görögország–Románia 7–8 Magyarország–Olaszország 10–6 Június 14., szerda Magyarország–Görögország 17.30 Olaszország–Románia 19.00 Június 15., csütörtök Görögország–Olaszország 15.00 Magyarország–Románia 17.30
B-csoport Június 13., kedd Horvátország–Oroszország 12–9 Szerbia-Montenegró–Spanyolország 7–6 Június 14., szerda Horvátország–Spanyolország 13.30 Olaszország–Románia 19.00 Június 15., csütörtök Oroszország–Spanyolország 13.30 Szerbia-Montenegró–Spanyolország 19.00
Rájátszás Június 16., péntek A 7. helyért 13.30 A3–B2 17.30 A2–B3 19.00 Június 17., szombat Az 5. helyért 13.30 Elődöntő A1–A3-B2 győztese 17.30 B1–A2-B3 győztese 19.00 Június 18., vasárnap A 3. helyért 15.30 Döntő 17.30 Eredményhirdetés 18.45