A címvédő és trónkövetelő Rafael Nadal két nap alatt lejátszott két meccsével leküzdötte mérkőzéshátrányát, és tartja a lépést a „mezőnynyel”. Az már szinte nem is számít újdonságnak, hogy újabb – zsinórban az 56. salakpályás – győzelmet aratott, tovább nyújtva ezzel saját világcsúcsát. Az viszont már annál inkább újdonság, hogy az aktív tenisztől egyszer már elköszönő Martina Hingis újra Grand Slam-tornán gyűjtögeti a sikereket...
Reuters
A svájci Martina Hingis hároméves kihagyása után robbantott újra
Reuters
A svájci Martina Hingis hároméves kihagyása után robbantott újra
Svájc igazán szerencsés vidék. Nem elég, hogy az ország gyönyörű környezetben, az Alpok kellős közepén fekszik, mennyei csokijáról, pontos és drága óráiról híres, teniszezőire is méltán lehet büszke. Az még hagyján, hogy onnan származik a világ legjobb játékosa, Roger Federer, de hogy a hölgyek mezőnyében is a legjobbak között jegyzik, az már szinte bicskanyitogató.
Martina Hingis számára ugyanis nem számít ismeretlen terepnek a „magaslati levegő”. A svájci lány még mindig csak 25 éves, mégis telis-teli van a vitrinje csillogó kupákkal. Annak ellenére, hogy három évet szívesen kitörölne az életéből – ennyi ideig tartott egy súlyos sérülés miatti önkéntes száműzetése. A 2006-os ausztrál Grand Slamen azonban visszatért a legrangosabb tornák világába, mert hiányzott neki a nyüzsgés és a tenisszel járó életforma. De teljesen érthető, hogy szüksége van a pezsgés és a győzelem ízére annak, aki már megjárta a világ tetejét.
Visszatérésekor sokan féltették, mondogatták, nem lesz már az igazi, megközelíteni sem tudja majd egykori formáját és eredményeit, de ezek az aggódó hangok lassan elcsitulnak. Azok után, hogy Párizsban nyolc és hat évvel ezelőtt is győzött párosban, tudja, mit miért csinál, és mi szükséges ahhoz, hogy rátaláljon a győzelem útjára.
Most ismét elérhető közelségbe került egy kiugró siker. Az idei tornán 12. kiemelt Hingis az első körben az amerikai Lisa Raymondot, a másodikban a cseh Zuzana Ondraskovát, míg szombaton a horvát Ivana Lisjakot intézte el – elképesztően simán. A három meccsen összesen tíz játékot engedélyezett ellenfeleinek!
A svájci tényleg minden játékelemében megegyezik honfitársával, Federerrel, de nemcsak abban, hanem sikerességében is. Pontos, precíz, és ellenfelei nem tudják, mit is kellene játszaniuk ellene. A kiegyenlítettnek nevezhető női mezőnyben úgy tűnik, keveseknek van Hingis ellen reális győzelmi esélyük. Lisjak erőtlennek tűnt ebben a harcban, s ez Hingis eddigi összes ellenfelére igaz. A következő körben az izraeli Shahar Peer talán nagyobb erőkifejtésre kényszeríti majd a trónkövetelőt, de a svájci addig is csatlakozhat az esélyesek táborához.
Közben pedig Nadal is belehúzott, mégpedig őrült tempóban. Pénteki meccse után szombaton is játszott, a rekordját folytatandó. Játékán érződött az előző napi mérkőzés miatti fáradtság, de attól világklasszis, hogy a cél érdekében képes megújulni a legfontosabb pillanatokban. Az elvesztett első játszma után ismét oroszlánként küzdött egymás után megnyert 56. meccsén is. Mathieu-ben azonban emberére akadt, a hazai közönség előtt játszó francia zseniális teniszt húzott elő a kalapból, amire néha még Nadal is csak fogcsikorgatva tudott reagálni. De tudott, Nadal ugyanis az igazi modernkori gladiátor megtestesítője. Harcosként, teljes eksztázisban játszik minden egyes pályára lépésekor, és minden mérkőzésen a legjobbját nyújtja.
Mathieu viszont az idei Garroson az egyik legkeményebb ellenfele volt. Hasonló stílusban játszott, mint a spanyol fiatalember, az alapvonalról pontosan, nagy erővel irányított, és olykor Nadal is meglepődött sikeres elütésein. A francia olykor megfuttatta ellenfelét, de gyermeteg hibáival felhozta Nadalt. Képes volt meglepően jól és rosszul is játszani, szemben a kiegyensúlyozott, ujjatlan felsőben játszó spanyollal. A mérkőzés érdekessége, hogy Mathieu-nek végig reális sansza volt a győzelemre, de csak sokkal koncentráltabb játékkal lehetett volna esélye. Nadal ellen a halovány kísérletek általában hamar elhalnak, de a kitartó kihívó célba érhet. Mindenkinek a „minden sorozat véget ér egyszer” örök igazság lebeghet a szeme előtt, viszont csak az győzheti le Nadalt, aki tényleg elhiszi, hogy nyerhet. A salak porát a meccsek után általában még sikerül, de a verhetetlenségi mítoszt lassan már képtelen lesz lemosni magáról a spanyol – de ez legyen a legnagyobb problémája. A sikoltozó tinilányok nagy kedvence néha olyan formában játszik, mintha más dimenzóban élne. Ütéseivel felőrölte – jelen esetben – Mathieu-t, aki érthetően nehezen tudott reagálni a szituációkra, mert nincs hozzászokva az ilyen erőpróbákhoz. Nadal viszont éppen ellenkezőleg: 20 éves kora ellenére érett játékot mutat, és rutinja csak fejlődhet az évek alatt, már az idei francia Grand Slam-tornán is. A nagy kérdés csak az, hogy hány fordulón keresztül csodálja még mindenki a tiniéveit alighogy elhagyó spanyol sztárt.
A nap mérkőzése
Martina Hingis (svájci, 12.)–Ivana Lisjak (horvát) 6:1, 6:1
1. adogatások (%-ban)
60
56
Ászok
2
0
Kettős hibák
0
5
Ki nem kényszerített hibák
8
27
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
71
44
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
75
33
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
154
168
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
131
128
Legerősebb adogatás (km/óra)
170
181
Direkt pontok (adogatásból is)
25
15
Sikeres brékpontok
5/9
0/0
Pontok/kísérletek a hálónál
8/12
1/7
Megnyert pontok
58
30
Mérkőzésidő (perc)
45 (21+24)
---- Lleyton Hewitt, az ausztrál kedvenc az idén Párizsban ismét megpróbálja, ami eddig még sosem sikerült neki, nevezetesen elhódítani a Roland Garros trófeáját. Legjobb eredménye a két negyeddöntő 2001-ből és 2004-ből.
– Hogy van a bokája? – Körülbelül nyolcvanszázalékos állapotban. Lehetne jobb is, de egyelőre használható. – Pedig az utóbbi időben meglehetősen hosszú, fárasztó meccseket játszott, különösen igaz ez a legutóbbi, Dominik Hrbaty elleni csatára. Fizikálisan mennyire érzi jó állapotban magát? – Tényleg erőltetett menethez hasonlít a sorozat, de éppen ezért szeretem annyira. Dominik és én is jó kondícióban éreztük magunkat, ezért nem volt annyira megterhelő a meccs. Jól bírtuk.
– Idáig hihetetlen teniszt produkált. Salakon érzi a legjobban magát? – Általában nem, de most én is úgy érzem, eléggé jól megy a játék. Ezt nyilván annak is köszönhetem, hogy salakon az én játékom most igazán érvényesül. – Ha salakon jobban játszana, akkor a világ legjobbja lehetne? – Ez azért egy kicsit összetettebb kérdés. Nekem is vannak átlagos napjaim és olyanok is, amikor jobban sikerül játszanom. Az idén Párizsban például megy a játék, de az utóbbi két évben csak szenvedtem salakon.
– A következő ellenfele Nadal lesz. Mit vár a spanyol elleni meccstől? – Jelenleg ő az egyik legjobb a világon, főleg salakon. Játszottam már vele évekkel ezelőtt, és már akkor is az ászok közé tartozott. Azért lesz nehéz ellene, mert játéka főképp ezen a borításon érvényesül. ---- „Nagyon jó napom volt, de a fáradtságtól mindjárt összeesem. Nem könnyítette meg a dolgomat Ana, pedig kívülről simának tűnhetett a meccs” – mutatott rá a mérkőzés keménységére az orosz Anasztaszija Miszkina.
„Régen volt ilyen meccsem, ahol a szerencse ennyire mellettem állt volna. Ilyen hosszú csatát szinte lehetetlen megnyerni nélküle. A legfontosabb azonban a továbbjutás” – Daniela Hantuchová, a szépséges szlovák teniszcsillag örök igazsága maratoni meccse után.
„Az én edzőm a nagybátyám, akiben maximálisan megbízom, ezért bármilyen utasítását vakon megfogadom. Amikor felmegyek a pályára, oroszlánként küzdöm, erre is ő tanított meg, de úgy látszik, van benne valami, mert egyelőre bejött, amit mondott” – Nadal az edzői tanácsokról.
„Ma volt a szülinapom. Ennél szebb meccset, sikert és továbbjutást, azt hiszem, nem is kérhettem volna. Lesz egy kis buli, de olyan fáradt vagyok, hogy inkább pihenek egy kicsit” – avatta be az embereket a kulisszatitkokba a rekorder Nadal.
„Utólag visszagondolva tizenévesen fel sem fogtam, hogy mi történik körülöttem Párizsban. Most már érzem, hogy miféle csoda ez az egész. Tapasztaltabb lettem, és sokkal különlegesebb kiélvezni a torna minden pillanatát” – csordult túl a nagy vissztérő Martina Hingis.
„Teljesen pozitívan nézem a világot. Össze sem lehet hasonlítani Ausztráliával, akkor még éppen hogy csak visszatértem. Most már magabiztos teniszt játszom, és talán egy kicsit már esélyesként is emlegetnek, ami azért, valljuk be, elég jó érzés” – tette hozzá Hingis. ---- Férfi egyes 3. forduló: Nadal (spanyol, 2.)–Mathieu (francia, 29.) 5:7, 6:4, 6:4, 6:4; Hewitt (ausztrál, 14.)–Hrbaty (szlovák, 22.) 7:6, 6:2, 6:2; Martin (spanyol)–Rochus (belga, 27.) 7:5, 4:6, 6:7, 6:1; Bennetteau (francia)–Stepanek (cseh, 11.) 5:7, 7:5, 7:6, 6:3; Hidalgo (spanyol)–Ferrer (spanyol, 15.) 7:6, 7:5, 6:4; Djokovic (szerb-montenegrói)–Haas (német, 23.) 7:5, 6:1, 7:6; Monaco (argentin)–Ljubicic (horvát, 4.) 6:4, 7:5, 3:6, 4:6, 2:4-nél sötétedés miatt félbeszakadt; Blake (amerikai, 8.)–Monfils (francia, 25.) 2:6, 7:6-nál s. m. f. sz.;