A részt vevő csapatok felkészülése célegyenesbe érkezett. Ezúttal a halál-csoportnak is nevezett C- és D-csoport csapatainak háza táján néztünk körül. Nehéz megjósolni a két-két továbbjutót.
C-csoport
Argentína: fejfájás Lionel Messi miatt
C-csoport
Argentína
Elefántcsontpart
Szerbia-Montenegró
Hollandia
José Pekerman kapitánynak csak egy dolog miatt fáj a feje, de attól nagyon. Lionel Messi ugyanis még mindig nem heverte ki teljesen izomsérülését, és kérdéses, hogy a vb első meccsein egyáltalán pályára léphet-e. Lehet, hogy Pekerman a jobb oldalon nagyobb hasznát venné a keretből kihagyott Javier Zanettinek, igaz, ő nem támadó, de egészséges, vagy ha mindenképpen támadóra van szüksége, a Zaragozában eredményes Diego Militóra számíthatna. Fabián Ayala 100. válogatottságát ünnepelte – duplán, mivel az argentinok a legutóbbi felkészülési meccsen nyertek Angola ellen.
Elefántcsontpart: ahol nincs Drogba-függőség
EPA
Az elefántcsontparti válogatott legprímább futballistája, Didier Drogba (elöl) még nincs világbajnoki formában
Az eddigi felkészülési meccseken négy gólt szerzett a csapat, Didier Drogba azonban egyet sem vállalt ebből. A vb-újonc „elefántoknál” a Chelsea csatára a legnagyobb név, de Henri Michel kapitánynak őt is sikerült beépítenie az egységes csapatba. A legutóbbi barátságos találkozón Chile ellen tíz emberrel harcoltak ki 1–1-es döntetlent – sok szabálytalanság jellemző a gárdára, ami még gondot okozhat Németországban. A tizenegyesek végrehajtása sem megy kifogástalanul: Aruna Dindane Chile ellen hagyott ki egyet (igaz, később javított). A Kalou testvérek külön válogatottban játszhattak volna a vb-n, de Salomon nem kapta meg a holland állampolgárságot, ezért csak bátyja, Bonaventure lesz ott a tornán.
A helyi népszavazás után nemcsak az államszövetség bomlik szét, hanem a válogatott is – igaz, csak a vb után. Ettől függetlenül már most áll a bál, Mirko Vucsinics sérülése után ugyanis a szövetségi kapitány, Ilija Petkovics saját fiát, Dusant hívta be a válogatottba. Óriási botrány kerekedett ebből (a játékosok nagy része sem értett egyet a döntéssel), ami hatással lehet a vb-szereplésre is. Márciusban még minden rendben volt, a „plávik” barátságos meccsen Mateja Kezsman góljával legyőzték a szintén vb-résztvevő Tunéziát, de a héten Uruguay legjobbjai ellen már csak döntetlenre voltak képesek. Ne is folytassuk a sort. Ennek ellenére még ilyen helyzetben sem szabad leírni őket, mert technikás, jó felépítésű, szívós játékosok.
Hollandia: miért hiányzik Klaas-Jan Huntelaar? Marco van Basten legnagyobb hibája, hogy kihagyta a keretből az Ajax gólkirályát, Klaas-Jan Huntelaart, bár kétségkívül van másik megoldás is, ha a középcsatár posztjára kell játékos. Először is itt van Ruud van Nistelrooy, aki győztes gólt szerzett a Kamerun elleni felkészülési meccsen. Robin van Persie is jó formában van, a többi csatárt elnézve talán csak a fiatal Ryan Babel lóg ki a sorból. Hiányzik még a keretből Clarence Seedorf, Patrik Kluivert és Roy Makaay is, helyettük a fiataloknak szavazott bizalmat Van Basten kapitány. A hollandok nem bízzák a véletlenre, június elsején Mexikó ellen léptek fel, a hét végén pedig az ausztrálok ellen hangolnak a nagy előadásra.
Elefántcsontpart lehet a meglepetés
C-CSOPORT „Sokan azt mondják, a nyolc csoport közül ez a legerősebb, és magam is osztom ezt a véleményt. Rotterdami éveim után talán természetes, hogy a holland válogatottért szorítok a világbajnokságon, és remélem, Marco van Basten együttese sokáig versenyben marad. Egyébként meglepődtem, amikor meghallottam, hogy a korábbi háromszoros aranylabdás milyen remek futballistákat hagyott otthon, mégsem bírálom őt, hiszen az okokat nem ismerem, a döntéseiért pedig vállalja a felelősséget. Hollandia mellett Argentínát tartom a csoport favoritjának, de valami azt súgja, ez a meglepetések világbajnoksága lesz, és ebben a csoportban is borulhat a papírforma. Talán éppen Elefántcsontpart jóvoltából...”
D-CSOPORT „Óriási meglepetés lenne, ha Portugália ebből a négyesből nem tudná kiharcolni a továbbjutást. Előbb ugyan azt mondtam, a németországi torna a meglepetések világbajnoksága lesz, azonban akkorát mégsem fordulhat a világ, hogy a Luiz Felipe Scolari által dirigált válogatott ne legyen ott a következő körben. Az már más kérdés, hogy ott Argentína vagy mondjuk Hollandia ellen mire lehet képes a csapata... Nincs könnyű dolgom, ha a második továbbjutó kilétét akarom megnevezni, ugyanis megítélésem szerint Mexikó, Irán és Angola játékereje között nincs jelentős eltérés. Talán egy picivel Mexikó esélyesebb a másik két válogatottnál, de nem okozna földindulást, ha mondjuk Irán kerülne a legjobb tizenhat közé.”
Az NS vb-szakértője: Kiprich József (korábbi 70-szeres válogatott)