A németek számára hatalmas a tétje az Egyesült Államok elleni szerdai barátságos mérkőzésnek, az esetleges vereség ugyanis – mind szakmailag, mind lélektanilag – atomjaira szaggathatná szét az amúgy sem masszív Nationalelfet. Ráadásul 79 nappal a hazai rendezésű vb előtt.
Reuters
Wörns kihagyása óta Klinsmann a nép ellensége Dortmundban: ha ma este veszít a Nationalelf, a kapitányt kifütyülik az arénából, sôt legszívesebben vissza is kergetnék egyesült államokbeli otthonába
Reuters
Wörns kihagyása óta Klinsmann a nép ellensége Dortmundban: ha ma este veszít a Nationalelf, a kapitányt kifütyülik az arénából, sôt legszívesebben vissza is kergetnék egyesült államokbeli otthonába
Jürgen Klinsmann le sem tudná tagadni, hogy hajdanában együtt futballozott (és ért el sikereket) Lothar Matthäusszal, ugyanabban „utazik”, mint a magyar válogatott szövetségi kapitányaként megbukó egykori aranylabdás: önmaga és aktuális csapata menedzselésében – miközben eredményeket nemigen tud felmutatni. „A világbajnokság megnyerése nem vágyálom csupán” – jelentette ki a hét elején Klinsi magabiztosan. Úgy beszélt, mintha legalábbis minden a legnagyobb rendben lenne a német futball háza táján, ennek azonban épp az ellenkezője igaz, a német labdarúgás válságos napokat él át, ráadásul a szakvezető állása is veszélyben forog.
A csoportos borzalmak felsorolását kezdhetnénk a hol ebben, hol abban a ligában kipattanó bundaügyekkel, a közvélemény, a szurkolók egyre növekvő szkepticizmusával, majd folytathatnánk a sort a klubszinten egyre romló nívóval (lásd még a német csapatok leszereplése a nemzetközi porondon), hogy elérkezzünk mostani témánkhoz, a válogatotthoz.
Tudta-e, hogy…
…a német válogatott 1935 óta (3:1 Írország ellen) tucatnyi alkalommal lépett fel Dortmundban, és ott csaknem százszázalékos (11 siker mellett 1 iksz) a mérlege?
…az 1998 óta hivatalban lévő Bruce Arena éppen a németek elleni, jacksonville-i mérkőzésen (3–0, 1999. február 6.) aratta első győzelmét a válogatott szövetségi kapitányaként?
…164 fellépésével az amerikai Cobi Jones, a Los Angeles Galaxy ma is aktív, 35 éves támadója negyedik a válogatottsági örökranglistán a szaúdi Mohamed el-Diaja (179), a mexikói Claudio Suárez (173) és az egyiptomi Hoszam Hasszán (170) mögött?
…még egyetlen német–amerikai meccs sem végződött döntetlenre (a Nationalelf ötször, a Team USA kétszer nyert)?
A német nemzeti tizenegy siralmas produkciót nyújtott az utóbbi nyolc hónapban, legyőzte ugyan Dél-Afrikát és Kínát, s a hollandiai és a franciaországi döntetlenje sem számít rossz eredménynek (sőt még az isztambuli 1–2 miatt sem kell pironkodnia), ám a szlovákoktól elszenvedett 2–0-s vereség már eléggé elszomorító, nem beszélve a március 1-jei firenzei 4–1-es pofonról. A német sajtó katasztrófaként aposztrofálta az olaszországi eredményt, amely a világranglista 22. helyére taszította a Klinsmann-gárdát. A Nationalelf nemcsak mint csapat mond most már nem először csődöt, hiányoznak belőle az igazi vezéregyéniségek, az igazi klasszisok is. Amíg a nyolcvanas-kilencvenes években (nem beszélve a hetvenesekről!) több futballistára is rá lehetett bízni a karmesteri pálcát, megannyi játékos képes volt hátára venni az együttest, képes volt egymaga mérkőzéseket eldönteni, extraklasszis teljesítményt nyújtani, addig a mostani garnitúrában mindössze Michael Ballackra – és hátul, a kapuban Oliver Kahnra – illik az elcsépelt „sztár” szó.
Más meghatározó ember híján a Bayern München középpályása a generátor és a katalizátor a pályán – és többnyire ő „tartja a kapcsolatot” a sajtóval is. A dortmundi összecsapás előtt is ő (meg Kahn) beszélt: „Ha törik, ha szakad, meg kell nyernünk a mérkőzést, önmagunkért és Jürgen Klinsmannért. Óriási nyomás nehezedik ránk, ami tulajdonképp nem baj, hiszen ezt érezzük majd a világbajnokságon is.” A Klinsmann rotációs taktikája nyomán az amerikaiak ellen védő Oliver Kahn hasonlóan fontosnak ítéli meg a találkozót: „Be kell bizonyítanunk, hogy az Olaszország elleni súlyos vereség csak kisiklás volt. Szerdán nem elég győznünk, vissza kell szereznünk a hitelünket. Most ez a legfontosabb.”
A németek, 80 ezer szurkoló buzdítását élvezve, önmagukért és a kapitányukért is játszanak. Ha megint veszítenek, a lelátón ülők aligha palástolják Klinsmann-nal szembeni ellenszenvüket, azóta ugyanis, hogy Klinsi kirakta a vb-csapatból Christian Wörnst, a BVB csapatkapitányát, ellenségnek számít Dortmundban. A népharag szó szerint elsodorhatja. Tv: a mérkőzést a német ZDF élőben közvetíti 20.30-tól
A kezdeti lépések Annak idején Franz Beckenbauer és Rudi Völler is úgy került a német válogatott kapitányi székébe, mint Jürgen Klinsmann a 2004-es Eb után: teljesen váratlanul, amolyan vészmegoldásként, edzői tapasztalat és szakmai képesítés nélkül. Az alábbiakban a három Teamchef „kezdeti lépéseit” hasonlítjuk össze egymással az első világbajnoki részvételig. Klinsmann esetében természetesen még csak ideiglenes állapotról van szó.
F. Beckenbauer
R. Völler
J. Klinsmann
Első meccs
1984. 09. 12.
2000. 08. 16.
2004. 08. 18.
Meccsek az első vb-ig
19 (1986)
21 (2002)
23 (2006)
Mérleg
10 gy, 3 d, 6 v
13 gy, 3 d, 5 v
12 gy, 6 d, 5 v
Kipróbált játékos
36
40
36
Ebből újonc
12
14
11
---- Pillanatnyilag az 5-ös szám a legalkalmasabb arra, hogy az Egyesült Államok válogatottjának egyáltalán nem lebecsülendő erejét érzékeltessük. A tengerentúliak egyhuzamban ötödször lesznek ott a világbajnoki döntőben, az idei öt felkészülési mérkőzésükön nem szenvedtek vereséget (négyszer nyertek), és – többek között e friss eredményeknek, valamint a tavalyi Arany-kupa-diadalnak köszönhetően – az igen előkelő ötödik helyen állnak a világranglistán, megelőzve például a németeket (22.). A FIFA 1993 óta létező rangsorában még sohasem jegyezték ilyen magasan az amerikai futballt.
Az előkelő besorolás valódi értékét természetesen a világbajnoki szereplés adja majd meg, ettől függetlenül tény, hogy az amerikai labdarúgás (nem a football, hanem a soccer!) óriásit fejlődött az utóbbi tizenöt esztendőben. „Ma már nem elegendő, hogy eljutunk a világbajnokságra, jó eredménnyel illene hazautaznunk” – foglalta össze a változás lényegét Kasey Keller, a Dortmundban pályára lépő csapat egyik legrutinosabb játékosa, a 90 válogatott mérkőzése felén egyetlen gólt sem kapó kapus. A hatalmas ország gazdasági potenciálját és sportbeli hagyományait figyelembe véve csupán idő kérdése volt, mikor következik be a „nagy ugrás”. A fiatalok labdarúgás iránti lelkesedése már régóta megvolt, az iskolai testnevelésből sem hiányzott a sportág – a kérdés igazából az volt, hogy a profi sportok rendkívül zsúfolt amerikai piacán sikerül-e helyet szorítani a világ más tájain oly népszerű játéknak. Az 1994-es, hazai rendezésű világbajnokság sikere megfelelő katalizátornak bizonyult, hogy több korábbi, átmeneti sikert hozó próbálkozás után újra elinduljon az országos profi liga. Ha a Major League Soccer (MLS) üzletileg nem is mérhető a tojáslabdás foci csúcsszervéhez, az NFL-hez, vagy mondjuk a kosárlabdázók NBA-jéhez, 11 éve mégiscsak folyamatos játéklehetőséget nyújt a sok tehetséges amerikai fiatalnak. A liga az utóbbi időben fokozatosan nyit az Egyesült Államok futball iránt hagyományosan rajongó spanyol ajkú népessége felé, ez újabb lökést ad a fejlődésnek. Mondhatni, a munka gyümölcse beérőben van, és ma már nem tartjuk szentségtörésnek azt jövendölni, hogy a nem túl távoli jövőben a csillagos-sávos lobogót is a legmagasabbra húzhatják egy világbajnoki döntő lefújásakor.
A ma este pályára lépő amerikai válogatott nem a legerősebb keretével érkezett a bochumi bázisra, a legnagyobb név, Landon Donovan, valamint Frankie Hejduk sérült, Clint Dempseynek a klubjában akadt fegyelmi gondja, Claudio Reynát, DaMarcus Beasleyt és Oguchi Onyewut – a szerda nem lévén hivatalos FIFA-játéknap – a klubja nem engedte el. Így aztán Bruce Arena kapitány a kísérletezésnek szenteli a németek elleni találkozót, behívta például a Hamburg keretéhez tartozó fiatal középpályást, a tavaly a legjobb amerikai utánpótláskorú játékosnak megválasztott Benny Feilhabert. „Két nagyon erős európai csapat, Olaszország és Csehország lesz az ellenfelünk a világbajnokságon, ezért is elengedhetetlen minden újabb tapasztalatszerzés” – mutatott rá a találkozó jelentőségére Arena.
Kis amerikai vb-történelem 1930 Az Egyesült Államok válogatottja már az első világbajnokságon részt vett, és Paraguay (3:0), valamint Belgium (3:0) legyőzésével bejutott az elődöntőbe (ahol aztán súlyos, 6:1-es vereséget szenvedett Argentínától).
1950 Csupán egy győzelmet arattak az amerikaiak a brazíliai világbajnokságon, de akkor nagy meglepetésre a labdarúgás feltalálóit, a vb-n először induló angolokat gyűrték le 1:0-ra Joseph Gaetjens góljával. Frank Borghi kapus még egy büntetőt is védett!
2002 Az összességében hetedik, sorozatban negyedik vb-döntőbeli kaland – győzelem Portugália (3–2) és Mexikó (2–0) ellen – egészen a negyeddöntőig tartott, ott éppen a mostani ellenfél, Németország (0–1) bizonyult leküzdhetetlen akadálynak. ---- Vetélkedő sportszergyártók A legnagyobb sportszergyártók az esemény rangjához illő, átütő kampányra készülnek a világbajnokság idején. Bár az Adidas a vb fő támogatói közé tartozik, és szállítja a torna hivatalos labdáját, a játékvezetők, valamint a labdaszedők szerelését, figyelemre méltó, hogy fő vetélytársainál kevesebb csapatot öltöztet majd – emlékeztet a német Landesbank Rajna-Pfalz nemrégiben megjelent tanulmánya. Míg a németeket és a franciákat az ügyfelei között tudó háromcsíkos márka hat vb-ügyfelet vonultat fel, a brazilok fémjelezte Nike nyolc, a Puma pedig 12 válogatottat lát el szereléssel a németországi tornán.
Fenyegetéssel a keretbe Oscar Rojas kilátásba helyezte, ha Alexandre Guimaraes szövetségi kapitány esetleg nem hívná be Costa Rica világbajnoki keretébe, érdekes ügyeket tálal majd ki a sajtónak a válogatásról, illetve néhány válogatott játékosról. A fenyegetőző futballista hozzátette: kész hazát is váltani, hiszen a mexikói Veracruzban szerepel, és arrafelé nagyon szeretik őt.
Neonáci készülődés A La Repubblica című lap interjút közölt a Roma egyik szélsőjobboldali ultrájával, aki azt hangoztatta, hogy a németországi világbajnokságon az európai neonácik öszszefognak, és együttes erővel indítanak hajtóvadászatot a muszlim hitűek ellen. Az olasz szélsőséges szerint az ausztriai Braunauban, Adolf Hitler szülővárosában lesz a neonácik összetartása.
Cserélni kell a füvet Újra kell fektetni a gyepszőnyeget a Hamburg stadionjában egy, a napokban lebonyolított amerikaifutball-mérkőzés miatt. Az új gyeptéglák szerdán érkeznek Hollandiából, így a Dortmund elleni hét végi bajnokira már készen áll majd a pálya. A hamburgi AOL Arena egyike a 12 világbajnoki helyszínnek.
Letartóztatás Ecuadorban A vízumszabályok megsértésének vádjával Quitóban őrizetbe vették Vinicio Lunát, az ecuadori válogatott koordinátorát. Az ország legismertebb menedzserének számító, 42 éves volt katonatiszt állítólag amerikai vízumokkal élt vissza a közelmúltban.