A hét végén Moszkvában rendezik meg a 11. fedett pályás világbajnokságot. A háromnapos eseményen színeinket öttagú csapat képviseli – érmes reményekkel.
Nem lesz könnyű a legutóbbi budapesti világbajnokság színvonalát túlszárnyalni, hiszen két évvel ezelőtt három világcsúcs (Jelena Iszinbajeva rúdugrásban, Tatjana Lebegyeva hármasugrásban, az orosz női 4x400 méteres váltó) és egy világcsúcs-beállítás (Christian Olsson hármasugrásban) született. Az oroszok nagyon készülnek, a hazai közönség előtt rendkívüli eredményeket szeretnének elérni. Eséllyel, hiszen ebben az idényben már négy új világrekordot állítottak fel (Jelena Szoboljeva 1500 méteren, Lilija Sobuhova 3000 méteren, Iszinbajeva rúdugrásban és a női 4x400 méteres váltó), s jó néhány más atlétájuk is – például a nyolcszázas Jurij Borzakovszkij – kiemelkedik a mezőnyből. Más nemzetek képviselőinek is van esélyük a rekordjavításra, a román Marian Oprea hármasugrásban szárnyalhatja túl az eddigi legjobb eredményt (17.83), az amerikai férfi 4x400 méteres staféta saját, egy hónappal ezelőtt elért rekordját javíthatja tovább.
Van motiváció: Jelena Iszinbajeva, ha újabb világcsúcsot ér el, 50 ezer dollárral lehet gazdagabb
Van motiváció: Jelena Iszinbajeva, ha újabb világcsúcsot ér el, 50 ezer dollárral lehet gazdagabb
A vb fő attrakciójának a férfi 3000 métert tartják – először találkozik egymással három kiváló versenyző, az etióp csodafutó, Kenenisa Bekele, az akadályfutás legjobbja, Szaif Szaid Sahin és az ötezer világbajnoka, a kenyai Eliud Kipchoge. A női 800 méter nagy kérdése, sikerül-e Maria Mutolának hetedik fedett pályás világbajnoki aranyát megszerezni. A mozambiki futó az idén csak egyszer rajtolt, s nem tudni, mire képes. Két éve sem ő volt az esélyes, de már az előfutamban 1:58 percen belül teljesített. A női rúdugrásban előfordulhat, hogy a rekorder Iszinbajeva ezúttal nem győz. Utóbbi két versenyén nem sikerült csúcsot ugrania, s a sikertelenség miatt Liévinben elvesztette a fejét. Dühösen maga mögé vágta a lécet, s két nappal később a lelátóról figyelte, amint a lengyel Rogowska magasan jut át a 480 centiméter felett.
A mieink közül a hétpróbázó Zsivoczky Attila érheti el a legjobb helyezést – persze ha indul a versenyen. A debreceni atléta egy hete meghúzta a combhajlítóját, s csak pénteken dönt, hogy szombaton pályára lép-e.
9-es pálya
Több mint kétmillió dollár a verseny összdíjazása PÉNZÜGYI HÁTTÉR. Legalább 2 288 ezer dollár talál gazdára a fedett pályás világbajnokságon, mert ezt az összeget osztják szét a 26 versenyszám első hat helyezettje között. Az aranyérem 40 ezer dollárt, az ezüst 20 ezret, a bronz 10 ezret ér, a negyedik helyezett nyolcezer, az ötödik hatezer, a hatodik négyezer dollárt kap – negatív doppingteszt esetén. A világcsúcsokat külön is díjazzák, a rekordjavításért 50 ezer dollár jár.
Mutola: eddig hat arany A REKORDER. A Moszkvában rajtolók közül a legtöbb egyéni fedett pályás világbajnoki címmel (6), a mozambiki nyolcszázas, Maria Mutola dicsekedhet, őt a kubai távolugró, Ivan Pedroso (5) és a svéd magasugró, Stefan Holm (3) követi. A cseh hétpróbázó, Roman Sebrle, az orosz négyszázas, Natalja Nazarova és honfitársa, a távolugró Tatjana Kotova kétszer állhatott a dobogó legmagasabb fokára, akárcsak a szintén orosz Tatjana Lebegyeva, aki Budapesten hármasban és távolban is első lett. ----