Ez nem katonadolog!

CSURKA GERGELY ÉS CH. GÁLL ANDRÁS  jelenti TorinóbólCSURKA GERGELY ÉS CH. GÁLL ANDRÁS jelenti Torinóból
Vágólapra másolva!
2006.02.18. 02:47
Címkék
Piljova azt mondja, a lábfájásra kapott gyógyszere az oka mindennek
Piljova azt mondja, a lábfájásra kapott gyógyszere az oka mindennek
Imago
Piljova azt mondja, a lábfájásra kapott gyógyszere az oka mindennek
Piljova azt mondja, a lábfájásra kapott gyógyszere az oka mindennek
Piljova azt mondja, a lábfájásra kapott gyógyszere az oka mindennek
Imago
Piljova azt mondja, a lábfájásra kapott gyógyszere az oka mindennek

Olga Piljova orosz sílövő talán nem is tudja, mi minden vár még rá. A doppingvétségen kapott torinói ezüstérmes azt a szert szedte, amit a Vörös Hadseregben kísérleteztek ki extrém időjárási körülmények között harcoló katonák részére. Az olasz törvények értelmében börtön vár a lebukott doppingolókra.

Pénteken délelőtt valamennyi, Torinóban fogható tévécsatornán Durmanov doktor, az Orosz Olimpiai Bizottság doppingügyekben illetékes főorvosa nyilatkozik Piljováról. „Olga teljesen ártatlan. Még a lakóhelyén, Krasznojarszkban írta fel neki a kluborvosa, Nyina Vinogradova a Phenotropile nevű gyógyszert lábfájásra, amit január 23. és 25., illetve február 10. és 12. között szedett. Mi persze tudtuk, hogy a Phenotropile carfedont tartalmaz, rajta is volt azon a listán, amit minden olimpiai kerettagunknak odaadtunk, de Olga valahogyan nem vette észre. Ő teljesen jóhiszemű volt.”

Természetesen. Akad olyan eset a doppingtörténelemben, amikor a lebukott sportoló bevallotta volna, hogy szándékosan szedett tiltott szert, hogy jogosulatlan előnyt szerezzen?

Ugye, hogy nem… Vagy belecsempészték a fogkrémébe, vagy cseppfertőzés útján jutott a szervezetébe, vagy azt hitte, fogamzásgátló…

Olga Piljova történetesen a orosz hadsereg kapitánya, magyarul századosa – akárcsak a 15 kilométeres versenyben aranyérmes Szvetlana Ismuratova –, az ő szájából a legkevésbé sem hihető a magyarázkodás. A carfedont ugyanis a kilencvenes években éppen a Vörös Hadsereg vegyészei kísérletezték ki, sarkvidéki körülmények között harcoló katonáknak. Aki carfedont szed, az nem érzi a hideget és a fáradtságot – gondoljunk bele, éppen ideális stimuláns biatlonistának…

A carfedon ugyanis a serkentőszerek – latinul stimulánsok – családjába tartozik, közeli rokonságban áll az amfetaminnal. Egészen konkrétan pszichostimuláns, már említett hatása mellett a figyelmet, az összpontosító képességet is fokozza.

Piljováé a tizenhetedik eset a doppingtörténelemben, amikor valaki carfedonnal bukott meg.

A szibériai hölgy büntetéséről egyhangú szavazással döntött a NOB orvosi bizottsága: kizárás, az olimpiai akkreditáció visszavonása, a 15 kilométeren szerzett ezüstérem elkobzása.

De ez még nem minden. A Nemzetközi Biatlonunió (UIB) két évre eltiltotta, Olaszországban pedig – ahol hivatalból eljárást indítanak a doppingvétséget elkövetőkkel szemben – három hónaptól három évig terjedő börtönbüntetés vár rá.

Dick Pound, a WADA (Doppingellenes Világügynökség) kanadai elnöke nem hagyja, hogy szőnyeg alá söpörjék a tizenkét, a játékok rajtja előtt leleplezett, abnormálisan magas hemoglobinszintű sportoló ügyét.

„Elsősorban az egészségük védelmében történik a hemoglobinszint tesztelése, de azért ne dugjuk a fejünket a homokba. Ekkora értékek csak akkor lehetnének, ha az illető fél évet edzett volna ötezer méter magasban. Ettől szaporodik meg ilyen extrém mértékben a vörösvértestek mennyisége. Milyen érdekes, hogy két nappal a versenyek kezdete előtt mértük náluk ezt a magas szintet! Minden egyes esetet külön meg kell vizsgálni, s akiről kiderül, hogy természetes módon nem dúsulhatott fel ilyen mértékben a vére, azt eltiltjuk. Tiszteletben tartom az ártatlanság vélelmét, ugyanakkor hivatalból az a kötelességem, hogy kételkedjek.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik